Milyen kártevő okozhatja apró lyukak kialakulását a cseresznyén?

Agrofórum Online

Cseresznyefákon az érett cseresznyéken sok, egy szemen több apró lyukat látni. Sok termésre jellemző. Ez lehet cseresznyelégy kártétele? Ha nem, akkor mi okozhatja? Korábban nem találkoztam ilyen elváltozásokkal.

Aki válaszol:
Dr. Némethy Zsuzsanna, ny. egyetemi adjunktus

Kedves Kérdező!

A cseresznye fő kártevője az európai cseresznyelégy (Rhagoletis cerasi), mely már javában rajzik. A kifejlett nőstény legyek tojócsövükkel a gyümölcs héja alá helyezik a petéket, ahol azok néhány nap után átalakulnak világos színű lábatlan lárvákká. 10-14 nap fejlődés után a lárvák elhagyják a cseresznyét, a talajba kerülnek, ahol bábbá alakulnak, és ott telelnek. A tojásbehelyezés után a héjon igen apró nyom visszamarad, de a lyuk nem parásodik meg, és általában a vele egy időben történő moníliafertőzés miatt, a gyümölcs a szúrás körül megpuhul, majd megbarnul, és belül is barnul a gyümölcs húsa. A cseresznyelégyre jellemző, hogy egy gyümölcsbe 1 tojást helyez a rovar, nagyon ritka, hogy esetleg kettőt. Tehát kizárt, hogy amelyik cseresznyén több lyukat észlelt, az európai cseresznyelégy nyoma lenne.

Terjedőben van hazánkban is a behurcolt amerikai keleti cseresznyelégy (Rhagoletis cingulata). Kinézete, életmódja hasonló a hazai cseresznyelégyhez, annál kissé nagyobb. Míg az európai cseresznyelégy esetében egy gyümölcsben egy lárva (nyű) táplálkozik, addig a keleti cseresznyelégy esetében több nyű is élhet egy gyümölcsben.

Beszáradó lyukak a cseresznyéken

Közismert, hogy gyümölcsfákon, köztük csonthéjasokon is tavasszal a levelek kifejlődését követően kisméretű ormányos bogarak is (levélbarkók, levélormányosok, eszelények) élnek, néhány mm hosszúak csupán, a leveleket rágják, majd a fiatal terméseket is, és azokba helyezik tojásaikat. Annak nyomát később jól látható, elparásodott kis bemélyedés jelzi. A tojásból 6-8 mm-es lábatlan lárvák – kukacok – fejlődnek, lényegesen nagyobbak, mint a cseresznyelégy lárvái. A gyümölcs belsejét felélik, kirágják. Amikor cseresznye termésen lyukak, bemélyedések láthatók, a károsító azonosításához célszerű a gyümölcsöt felvágni és belsejét, abban élő lárvát megvizsgálni.

A cseresznyelégy elhagyta a termést

Az utóbbi években felszaporodó zöld vándorpoloska (Nezara viridula) és az ázsiai márványospoloska (Halyomorpha halys) is kedveli a cseresznyét, a poloskák is szúró szívó szájszervvel rendelkeznek. Ahol a cseresznyefákon nagyobb számban élnek, lényeges kártételt okoznak a terméseken, szúrásuk nyoma a terméshéjon megmarad, jól látható, és az általuk okozott deformáció is.

Pettyesszárnyú muslica kártétele

A pettyesszárnyú muslica vagy foltosszárnyú muslica (Drosophila suzukii) egy invazív, idegenhonos, behurcolt légyféle kártevő, mely szintén károsíthatja az érett cseresznyét. Bár elsősorban a vékony héjú bogyós gyümölcsűek kártevője (málna, ribiszke, szeder, szőlő stb.), az érett, de nem túlérett cseresznyén is előfordul. A megtermékenyített, 2-3 mm-es méretű nőstény az érő gyümölcs héját fűrészes tojócsöve segítségével felszakítja és belehelyezi petéjét. Egy alkalommal általában 1-3 petét rak le. Egy gyümölcsre több nőstény is rakhat petét. Esetében a cseresznyében több apró, 1-3 mm-es lárva is fejlődhet.

A felsoroltakból kitűnik, hogy több rovarfaj is neveli lárváit a cseresznyében, a lárvák kicsik, hasonló színűek és alakúak. A gyümölcs külsején látható tünetek nem elegendők a kárt okozó rovarok meghatározásához.

Nem lankadhat a növényvédősök figyelme – Intenzív a kártevők és kórokozók jelenléte a gyümölcsösökben

2023. július 6. 10:10

A növények fejlődése a kielégítő vízellátás miatt intenzív, de a betegségek és a kártevők sok növényvédelmi problémát okoznak.

Frisspiaci cseresznye termesztése „kompakt váza” koronán

2019. március 24. 06:18

Hazánkban egyre több termelő kacérkodik a cseresznyetermesztés gondolatával. Vonzó az érésidejéből adódó korai árbevétel, a viszonylagos magas eladási ár, valamint a régmúltra visszanyúló termesztési hagyomány.

A károsító helyzet alakulása 2019-ben és várható következményei (11. rész)

2020. január 15. 12:51

A cseresznyére és a meggyre már évek óta oly veszélyes, virágfertőző meggy monília szempontjából járvány közeli helyzet alakult ki a májusi csapadékos időben.

Szüret után fontos a lombvédelem

2019. július 24. 08:25

Az elmúlt időszakot a viszonylag nyugodt, fronthatástól mentes időjárás jellemezte. Záporok, zivatarok csak az ország kisebb térségeiben zavarták meg a nyárra jellemző 30 C feletti nappali hőmérsékletet. A tartósan száraz időben alig van éjszakai harmatképződés, emiatt az időjárás most elsősorban a kártevőknek alakul kedvezően.