Milyen kártevő okozza az almafák levelének összesodródását?

Agrofórum Online

Kérem szépen válaszukat almafával kapcsolatos kérdésemre! Mi okozza az almafák levelének összesodródását?

Aki válaszol:
Dr. Csorba Virág kertészmérnök, növényorvos

Kedves Kérdező!

Az almán számos levéltetűfaj károsíthat, melyek közül a közönséges levélpirosító almalevéltetű (Dysaphis devecta) szívogatásának hatására először a fiatal levelek csúcsi részének besodródása figyelhető meg a fonáki oldala felé. A sodratokon kezdetben sárgás, majd pedig pirosas színelváltozás alakul ki. Nagy egyedszám esetében akár teljes hajtáscsavarodást is okozhatnak táplálkozásuk által. Nem migráló levéltetűfaj, ezért jelenlétére az egész tenyészidőszak folyamán számítani lehet.

A zöld almalevéltetű (Aphis pomi) szintén gyakorta előforduló nem migráló levéltetűfaj az almafákon, így egész évben szükséges jelenlétének ellenőrzése. Általában a levelek hosszanti irányba történő besodródását okozzák a főerek mentén történő táplálkozásukkal, de a hajtásokon is szívogathatnak. A hamvas almalevéltetű (Dysaphis plantaginea) egy migráló faj, így jelenlétére csak május végéig számíthatunk, viszont szívogatásuk már kora tavasszal észlelhető. Károsításának hatására szintén a levelek hosszirányú sodródását tapasztalhatjuk meg.

A levéltetvek ellen nemcsak a közvetlen, szívogatásuk által kiváltott tünetek (mézharmat, korompenész, növekedés visszamaradás) miatt kell védekezni, hanem közvetett kártételük, vírusterjesztő szerepük miatt egyaránt. Az időben történő felismerésnek nagy szerepe van az ellenük való védekezésben, hiszen a besodort levelekben élő egyedeket rejtett életmódjuk miatt csak felszívódó készítménnyel lehet elérni. Korai megjelenésük esetén már akár a virágzás előtti időszakban is szükséges lehet védekezni kontakt hatóanyagú készítménnyel (deltametrin, lambda-cihalotrin). Az összesodort levelekben élő tetvek ellen pl. acetamiprid használható, míg a pirimikarb és flonikamid speciális tetűirtók, vagyis a hasznos szervezetek megóvása miatt a méheket sem veszélyezteti. A levéltetűvel fertőzött hajtásvégek levágása házikerti körülmények között jelenthet megoldást. Megelőző jelleggel a lemosó kezelések elvégzésének, a helyes metszésnek, a nitrogén megfelelő mennyiségben történő adagolásának is nagy szerepe van a levéltetvek elszaporodásának visszaszorításában.

Metszés tavasztól télig I. rész – mit metsszünk télen?

2019. január 30. 04:36

A fás szárú növények nyugalmi állapotban végzett metszése általában a vegetatív fejlődést segíti (leveles hajtások erőteljes növekedése), a nyár közepén végzett művelettel az erőteljes növekedésű hajtások fejlődését megállítva a generatív fejlődés lesz túlsúlyban (bőséges virágzást indukálunk).

Hogyan és mikor érdemes a kajszifát metszeni?

2021. február 18. 08:37

Termő kajszifám nagyon elsűrűsödött, mely részeit távolítsam el? Mikor végezzem el a metszést?

Rózsagondozás kezdőknek: metszés lépésről lépésre

2025. április 18. 13:10

A rózsák metszése nem csupán esztétikai célokat szolgál – ennél sokkal többről van szó. Ha tudatosan végzi ezt a munkát, akkor egészségesebb és dúsabb virágzatú növényeket nevelhet.

Most még megmetszhetem a ribiszkét?

2023. március 24. 04:36

Kérem tájékoztatásukat arról, hogy most még megmetszhető-e a ribiszke?