Milyen kártevő okozza az almafák levelének összesodródását?

Agrofórum Online

Kérem szépen válaszukat almafával kapcsolatos kérdésemre! Mi okozza az almafák levelének összesodródását?

Aki válaszol:
Dr. Csorba Virág kertészmérnök, növényorvos

Kedves Kérdező!

Az almán számos levéltetűfaj károsíthat, melyek közül a közönséges levélpirosító almalevéltetű (Dysaphis devecta) szívogatásának hatására először a fiatal levelek csúcsi részének besodródása figyelhető meg a fonáki oldala felé. A sodratokon kezdetben sárgás, majd pedig pirosas színelváltozás alakul ki. Nagy egyedszám esetében akár teljes hajtáscsavarodást is okozhatnak táplálkozásuk által. Nem migráló levéltetűfaj, ezért jelenlétére az egész tenyészidőszak folyamán számítani lehet.

A zöld almalevéltetű (Aphis pomi) szintén gyakorta előforduló nem migráló levéltetűfaj az almafákon, így egész évben szükséges jelenlétének ellenőrzése. Általában a levelek hosszanti irányba történő besodródását okozzák a főerek mentén történő táplálkozásukkal, de a hajtásokon is szívogathatnak. A hamvas almalevéltetű (Dysaphis plantaginea) egy migráló faj, így jelenlétére csak május végéig számíthatunk, viszont szívogatásuk már kora tavasszal észlelhető. Károsításának hatására szintén a levelek hosszirányú sodródását tapasztalhatjuk meg.

A levéltetvek ellen nemcsak a közvetlen, szívogatásuk által kiváltott tünetek (mézharmat, korompenész, növekedés visszamaradás) miatt kell védekezni, hanem közvetett kártételük, vírusterjesztő szerepük miatt egyaránt. Az időben történő felismerésnek nagy szerepe van az ellenük való védekezésben, hiszen a besodort levelekben élő egyedeket rejtett életmódjuk miatt csak felszívódó készítménnyel lehet elérni. Korai megjelenésük esetén már akár a virágzás előtti időszakban is szükséges lehet védekezni kontakt hatóanyagú készítménnyel (deltametrin, lambda-cihalotrin). Az összesodort levelekben élő tetvek ellen pl. acetamiprid használható, míg a pirimikarb és flonikamid speciális tetűirtók, vagyis a hasznos szervezetek megóvása miatt a méheket sem veszélyezteti. A levéltetűvel fertőzött hajtásvégek levágása házikerti körülmények között jelenthet megoldást. Megelőző jelleggel a lemosó kezelések elvégzésének, a helyes metszésnek, a nitrogén megfelelő mennyiségben történő adagolásának is nagy szerepe van a levéltetvek elszaporodásának visszaszorításában.

A metszés növényvédelmi vonatkozásai

2023. február 11. 05:39

Kellő odafigyeléssel nagyon jó növényvédelmi segítséget jelenthet a metszés a gazdálkodóknak, míg trehány, gondatlan végrehajtásával akár el is pusztíthatjuk (általában több év alatt) a megmetszett növényt.

5+1 tipp az eredményes kerti szezonért

2023. január 24. 05:36

Januárban a legfontosabb téma a kert tervezése, akár áttervezése és a tavalyi év átvezetése az ideire úgy, hogy kiküszöböljük a legtöbb hibát.

Kertészeti növényvédelmi előrejelzés: eljött a moníliafertőzések ideje

2023. március 22. 09:12

Március utolsó hetében beköszöntött az igazi tavaszias időjárás.

Mikor érdemes megmetszeni a levendulát?

2024. szeptember 7. 11:10

Egy kérdéssel fordulok Önökhöz. Mikor érdemes megmetszeni a levendulát? Köszönöm!