Gyümölcs

Birsalma gondozása ősszel, a következő évi bő termésért

Agrofórum Online

A birsalma gondozása ősszel kifejezetten fontos ahhoz, hogy következő évben bőséges termést hozzon számunkra. Az őszi időszak kifejezetten alkalmas arra, hogy megfelelően felkészüljünk, hiszen ez a periódus kiváló lehetőséget nyújt a kártevők és betegségek elleni védekezésre is.

A birsalma általában ősszel, szeptember végétől egészen november elejéig hozza termését, amikor a gyümölcsök sárgára érnek és kellemes, édeskés illatot árasztanak. A termés akkor nevezhető kiváló minőségűnek, amikor színe egyenletesen aranysárga, húsa pedig kemény és illatos.

Ez a kiváló minőségű termés nemcsak friss fogyasztásra alkalmas, hanem tökéletes alapanyagként is szolgál többek között lekvárhoz, vagy a méltán híres igazi hungarikumunkhoz, a pálinkához is. A termés gasztronómiai értéke igen magas, így a pálinkatermelés népszerűségével együtt a minél jobb minőségű és nagyobb mennyiségű termésre való törekvés is fokozódott, éppen ezért fontos, hogy a megfelelő termést már időben megalapozzuk az előző évi szezon zártával.

Teendők a betakarítás után

Miután a birsalmát betakarítottuk, számos fontos teendő vár ránk ősszel, hogy a következő évben is bőséges termésre számíthassunk. Először is, érdemes elvégezni a száraz és sérült ágak metszését, mivel ezek betegségek és kártevők melegágyai lehetnek és akadályozzák a fa növekedését.

Mire figyeljünk a metszéskor?

A birsalma metszésekor fontos odafigyelni arra, hogy a fa légies és nyitott koronaszerkezetet kapjon, mivel a megfelelő szellőzés és napfény bejutása kifejezetten fontos lesz majd a következő évi termés számára.

A metszés során először az elhalt, sérült vagy beteg ágakat távolítsuk el, mivel ezek könnyen vonzzák a kártevőket és gombás fertőzéseket. Ezeket a részeket egészen az ép szövetig vágjuk vissza, hogy a fa gyorsan regenerálódhasson.

A középső, túl sűrűn növő ágak ritkítása is elengedhetetlen, mert ha túl sűrű a korona, a fa alsóbb részei nem jutnak elegendő fényhez, ami gyengébb terméshez vezet. Az oldalirányban növő, fiatalabb hajtásokat úgy kell megmetszeni, hogy a fa harmonikusan fejlődjön, és a koronája a jövőben egyenletesen terjedjen.

A metszés során az a cél, hogy ne legyenek keresztező ágak, amelyek dörzsölődhetnek egymáshoz, mert ezek sebeket okozhatnak, ami szintén fertőzésveszélyt jelent. Így amennyiben úgy érezzük, nyugodtan ritkíthatunk, azonban mindig tartsuk szem előtt, hogy ne metsszünk túl!

A talaj előkészítése szintén lényeges

Ősszel javasolt komposztot vagy érett trágyát bedolgozni a talajba, hogy az a téli hónapok alatt bomlásnak induljon, és tápanyaggal lássa el a gyökereket. Ezzel biztosíthatjuk, hogy a fa a következő vegetációs időszakban elegendő tápanyagot kapjon, ami hozzájárul a bő terméshez.

A megfelelő vízutánpótlásra is érdemes odafigyelni, különösen akkor, ha a szezon végén kevesebb volt a csapadék. A megfelelő tápanyag-utánpótlás különösen fontos a téli időszak előtt, hiszen ez segít majd a fának abban, hogy megfelelően felkészült legyen a télre.

Mulcsozás

Amennyiben fiatal fáról van szó, érdemes a törzset mulccsal körbevenni, hogy a gyökerek védve legyenek a fagyoktól, és a nedvesség is tovább megmaradjon a talajban. A mulcsot körülbelül 5-10 centiméter vastagon terítsük le, úgy, hogy az ne érjen hozzá a fa törzséhez, így elkerüljük a rothadást.

Gyomosodásra hajlamos kertben is megfontolandó a mulcsozás a fa környékén, hiszen az nemcsak a gyökereket védi a fagyoktól, hanem megakadályozza a gyomnövények terjedését is, amelyek versengenének a fa számára szükséges tápanyagokért és vízért.

A mulcs megválasztása során érdemes figyelembe venni, hogy az organikus mulcsok, például a fakéreg vagy a komposzt fokozatosan bomlanak le, és hosszú távon tápanyagokkal látják el a talajt.

Agrofórum Hírlevél
Iratkozzon fel az Agrofórum hírlevélre!

A feliratkozást követően a rendszer egy megerősítő emailt fog küldeni a megadott email címre. Ha nem érkezne meg a levél, kérjük nézze meg a spam vagy Gmail esetén a Promóciók és az Összes levél mappát.

Korai gyümölcshullás: mikor kell beavatkozni?

2025. július 1. 13:10

A júniusi gyümölcshullás természetes folyamat, de ha túlzott mértékűvé válik, komoly terméskiesést és anyagi veszteséget okozhat.

Ez az eper nem az, amire gondol – de igazi kincs!

2025. június 24. 14:10

Az eperfa nemcsak árnyékot adó fa, hanem gyógyhatású gyümölcs, állattakarmány és kerti kincs is – mégis kevesen ismerik valódi értékeit

Innovatív körtefajták

2025. június 14. 16:10

A konzervatív fajtahasználat veszélyeket rejt a körtetermesztésben. Ezt egyre többen fölismerik, és próbálnak nyitni az új fajták felé.

Cseresznye minden mennyiségben – fogyassza okosan!

2025. június 8. 16:10

A cseresznye nemcsak finom, de egészséges is. Szezonja rövid, de annál édesebb. Mutatjuk, mikor, hogyan szedje, tárolja és dolgozza fel!

6 fügetermesztési hiba, amit el kell kerülnünk

2024. augusztus 15. 08:10

A füge termesztésével kapcsolatban az a legbosszantóbb, hogy mindenki azt mondja, milyen könnyű fügét termeszteni, hiszen alig van vele tennivaló.

Milyen teendőink vannak kora tavasszal a gyümölcsöskertjeinkben?

2020. március 7. 09:26

K. Balázs: Milyen feladatokat kell legsürgősebben elvégezni a gyümölcsöskertben? Kezdők vagyunk, most költöztünk városból vidékre.

Van teendőnk az életerős muskátlival a tél folyamán?

2024. február 2. 04:38

Muskátlival kapcsoltban szeretnék kérdezni. Van-e teendőnk az életerős növényekkel a tél folyamán? Meg lehet metszeni, fiatalítani a muskátlit ebben az időszakban?

Hogyan ültessük a mandulákat, hogy a beporzás biztosított legyen?

2022. október 20. 04:37

Úgy tudom, a mandulafajták önmeddők, tehát legalább kettő kell belőlük, hogy termékenyüljenek. A Tétényi Bőtermő és a Tétényi Rekord megfelelő kombináció? Ha igen, milyen messzire lehet őket ültetni? Illetve mekkora térállás indokolt a számukra?