Milyen növényvédő szerrel védekezhetünk eredményesen földibolha ellen?

Agrofórum Online

Földibolha elleni védekezésünk fejes káposztánál idén sikertelen volt. Tudnának ajánlani megfelelő növényvédő szert ellenük?

Aki válaszol:
Dr. Némethy Zsuzsanna, ny. egyetemi adjunktus

Kedves Kérdező!

A földibolha elleni védekezés eredményessége nem csupán a rovarölő szer fajtájától függ, jókor, jó módszerrel, esetleg többféle módon érdemes védekezni ellene.

Bár több földibolhafaj él hazánkban, valószínű, hogy a közönséges (káposzta) földibolha (Phyllotreta cruciferae) károsít a kertjében. Ez a földibolha a keresztesvirágúakat keresi fel elsőnek, és csak azokat károsítja.

A földibolhák a számukra táplálékul szolgáló növényeket a bennük található glükozinolátról ismerik fel. Ez a vegyület vonzza őket. A zöldségfélék közül valamennyi káposztaféle (brokkoli, káposzta, karfiol stb.), valamint a retek, torma, rukkola, tarlórépa, mustár növény, vizitorma, zsázsa is, valamint az olajáért termesztett őszi káposztarepce is gazdanövénye. Virágok között a holdviola, a mézvirág, a nyári viola, a repcsény, a sarkantyúka, a sárgaviola, míg gyomnövények között a pásztortáska, a tarsóka, az útszéli zsázsa is tápnövényei. Ezeknek a növényeknek ismerete azért fontos, mert ezek bármelyikén felszaporodhatnak, és azok elpusztulásával, vagy a termesztett növény felszámolásával az ott élő bogarak rajokban elvándorolnak, új tápnövényeket keresnek maguknak. Nyáron is ez történik, az olajrepcenövényeket betakarítják, az élelem nélkül maradt földibolhatömeg migrálni indul. Ez az oka a váratlan bogárinváziónak.

földibolha
Földibolhák tormalevélen

Kertben, bár szinte minden növényre rátelepednek ezek a kis bogarak, csak a felsorolt növényeket károsítják. Apró 1-2 mm-es lyukakat rágnak a leveleken, szinte csipkézik, először a levél széleken, később beljebb haladva. A rágás mértéke gyakran meghaladhatja a levélfelület 50-60%-át is. A földibolhák 2-3 mm-es, keskeny testű, sötét színű bogarak, jól ugranak és repülni is tudnak. Tapasztalat szerint, ahogy váratlanul megtelepednek, olyan gyorsan és váratlanul, tovább is vándorolnak

A védekezés része lehet úgynevezett védelmi (csali) növényként sarkantyúvirágok ültetése, mely bár nem a keresztesvirágúak családjába tartozik, de glükozinolátot tartalmaz, mint a káposztafélék. Ezeken figyelik a földibolhák megjelenését, és ha szükséges, csak ezeket permetezik a hatásos rovarölő szerekkel. A csalogató növények gyakran áldozatul esnek a bogárinváziónak, de ültetésük ezt a célt szolgálja.

A földibolhákat a sárga szín vonzza, ezt a tulajdonságukat már régóta alkalmazzák a sárga színű vízzel töltött tálak kihelyezésével: a sárgára odarepülő bogarak a vízbe hullanak, a vízhez adagolt mosogatószer (detergens) megakadályozza vízből való kiszabadulásukat. A növények lombszintjének magasságában elhelyezett tálak fogása gyérítő hatású. A hagyományos sárga ragacsos rovarcsapda lapok is eredményesen fogják a földibolhákat, amennyiben a védendő növények lombkoronájának szintjébe helyezik.

Földibolhákat vonzza a sárga szín
A földibolhákat vonzza a sárga szín

Kereskedelmi forgalomban kaphatók földibolhák fogására alkalmas csapdák is, melyek sárga színű lap mellett már csalogató illatanyagot is tartalmaznak, így fogásuk lényegesen eredményesebb. (http://www.csalomoncsapdak.hu/5kartevoklatinnevszerint/phyllotretaspp.htm)

Megfigyelések szerint a védendő növények és környezetük fahamuval történő beszórása is hatásos ellenük. A közönséges földibolha száraz időjárásnál szokott felszaporodni. A károsított növények öntözésével kedvezőtlen körülményeket teremtünk számukra, ezt a módszert is érdemes alkalmazni.

Találékony hobbikertészek beszámoltak arról, hogy kézi morzsaszedő porszívóval hatékonyan irtották a növényekről a földibolhákat. Egy próbát megér!

A földibolhainvázió esetén, gazdanövényeik védelmére a következő szabad forgalmú rovarölő szerek engedélyezettek: deltametrin (Decis, Deltam), lambda cihalotrin (Karate Zeon 5 CS, Kaiso garden, Full), alfa-cipermetrin (Fendona), cipermetrin (Cyperkill 25 EC, piretrinek (Pyregard), acetamiprid (Mospilan 20, Spilan), azadirachtin (Neemazal). Felhasználás előtt ellenőrizzük az előírt élelmezésügyi várakozási időt, annak betartása érdekében. A rovarölő szerek csak akkor tudják hatásukat kifejteni, ha rátapadnak a viaszos levelekre. Ehhez tapadásfokozó adalékanyagot kell felhasználni a permetezésnél.

Új megoldás a napraforgó állományszárítására

2022. augusztus 8. 10:17

A hazánkban szinte kihagyhatatlan állományszárítást új alapokra kell helyezni.

Összhangban a kukorica igényeivel

2018. március 29. 09:46

Hazánk időjárása – főként csapadék eloszlását figyelembe véve – egyre kiszámíthatatlanabb, ezért a tavaszi vetésű növényeink kelése és gyomosodása is gyakran heterogén.

„Mérgek helyett gépek….?”

2022. február 3. 11:55

Ez a hatásvadász rövid mondat, jól hangzó szlogen képes volt magába sűríteni azokat a gondolatokat és ellentmondásokat, amelyek az elmúlt 20-30 évben a határtalan „zöldség” kiterjedésében a növényorvoslás elmúlását jelentik. A sűrítmény messze túlmutat a növényvédelmi szakma jövőjén, hiszen legfeljebb nem lesz. Kinek hiányozna néhány ezer, látszólag rétegtudással rendelkező szakember. Azonban, ha mélyére nézünk a dolognak, a hagyományos, a konvencionális gazdálkodás nélkülük nehezen lenne elképzelhető (bár ebben az országban a mezőgazdálkodáshoz és a focihoz mindenki ért).

5 tipp a növényvédő szerek tárolásához

2024. szeptember 17. 09:40

A növényvédő szerek drágák és nem állnak el örökké. A megfelelő tárolás és a készlet nyomon követése kíméli a pénztárcát és fokozza a hatékonyságot.