15℃ 6℃
május 9. Gergely, Katinka, Alberta, Édua

Milyen növényvédő szerrel védekezhetünk eredményesen földibolha ellen?

Agrofórum Online

Földibolha elleni védekezésünk fejes káposztánál idén sikertelen volt. Tudnának ajánlani megfelelő növényvédő szert ellenük?

Aki válaszol:
Dr. Némethy Zsuzsanna, ny. egyetemi adjunktus

Kedves Kérdező!

A földibolha elleni védekezés eredményessége nem csupán a rovarölő szer fajtájától függ, jókor, jó módszerrel, esetleg többféle módon érdemes védekezni ellene.

Bár több földibolhafaj él hazánkban, valószínű, hogy a közönséges (káposzta) földibolha (Phyllotreta cruciferae) károsít a kertjében. Ez a földibolha a keresztesvirágúakat keresi fel elsőnek, és csak azokat károsítja.

A földibolhák a számukra táplálékul szolgáló növényeket a bennük található glükozinolátról ismerik fel. Ez a vegyület vonzza őket. A zöldségfélék közül valamennyi káposztaféle (brokkoli, káposzta, karfiol stb.), valamint a retek, torma, rukkola, tarlórépa, mustár növény, vizitorma, zsázsa is, valamint az olajáért termesztett őszi káposztarepce is gazdanövénye. Virágok között a holdviola, a mézvirág, a nyári viola, a repcsény, a sarkantyúka, a sárgaviola, míg gyomnövények között a pásztortáska, a tarsóka, az útszéli zsázsa is tápnövényei. Ezeknek a növényeknek ismerete azért fontos, mert ezek bármelyikén felszaporodhatnak, és azok elpusztulásával, vagy a termesztett növény felszámolásával az ott élő bogarak rajokban elvándorolnak, új tápnövényeket keresnek maguknak. Nyáron is ez történik, az olajrepcenövényeket betakarítják, az élelem nélkül maradt földibolhatömeg migrálni indul. Ez az oka a váratlan bogárinváziónak.

földibolha
Földibolhák tormalevélen

Kertben, bár szinte minden növényre rátelepednek ezek a kis bogarak, csak a felsorolt növényeket károsítják. Apró 1-2 mm-es lyukakat rágnak a leveleken, szinte csipkézik, először a levél széleken, később beljebb haladva. A rágás mértéke gyakran meghaladhatja a levélfelület 50-60%-át is. A földibolhák 2-3 mm-es, keskeny testű, sötét színű bogarak, jól ugranak és repülni is tudnak. Tapasztalat szerint, ahogy váratlanul megtelepednek, olyan gyorsan és váratlanul, tovább is vándorolnak

A védekezés része lehet úgynevezett védelmi (csali) növényként sarkantyúvirágok ültetése, mely bár nem a keresztesvirágúak családjába tartozik, de glükozinolátot tartalmaz, mint a káposztafélék. Ezeken figyelik a földibolhák megjelenését, és ha szükséges, csak ezeket permetezik a hatásos rovarölő szerekkel. A csalogató növények gyakran áldozatul esnek a bogárinváziónak, de ültetésük ezt a célt szolgálja.

A földibolhákat a sárga szín vonzza, ezt a tulajdonságukat már régóta alkalmazzák a sárga színű vízzel töltött tálak kihelyezésével: a sárgára odarepülő bogarak a vízbe hullanak, a vízhez adagolt mosogatószer (detergens) megakadályozza vízből való kiszabadulásukat. A növények lombszintjének magasságában elhelyezett tálak fogása gyérítő hatású. A hagyományos sárga ragacsos rovarcsapda lapok is eredményesen fogják a földibolhákat, amennyiben a védendő növények lombkoronájának szintjébe helyezik.

Földibolhákat vonzza a sárga szín
A földibolhákat vonzza a sárga szín

Kereskedelmi forgalomban kaphatók földibolhák fogására alkalmas csapdák is, melyek sárga színű lap mellett már csalogató illatanyagot is tartalmaznak, így fogásuk lényegesen eredményesebb. (http://www.csalomoncsapdak.hu/5kartevoklatinnevszerint/phyllotretaspp.htm)

Megfigyelések szerint a védendő növények és környezetük fahamuval történő beszórása is hatásos ellenük. A közönséges földibolha száraz időjárásnál szokott felszaporodni. A károsított növények öntözésével kedvezőtlen körülményeket teremtünk számukra, ezt a módszert is érdemes alkalmazni.

Találékony hobbikertészek beszámoltak arról, hogy kézi morzsaszedő porszívóval hatékonyan irtották a növényekről a földibolhákat. Egy próbát megér!

A földibolhainvázió esetén, gazdanövényeik védelmére a következő szabad forgalmú rovarölő szerek engedélyezettek: deltametrin (Decis, Deltam), lambda cihalotrin (Karate Zeon 5 CS, Kaiso garden, Full), alfa-cipermetrin (Fendona), cipermetrin (Cyperkill 25 EC, piretrinek (Pyregard), acetamiprid (Mospilan 20, Spilan), azadirachtin (Neemazal). Felhasználás előtt ellenőrizzük az előírt élelmezésügyi várakozási időt, annak betartása érdekében. A rovarölő szerek csak akkor tudják hatásukat kifejteni, ha rátapadnak a viaszos levelekre. Ehhez tapadásfokozó adalékanyagot kell felhasználni a permetezésnél.

Kipróbált megoldások a kukorica gyomirtására

2019. február 13. 10:20

A kukorica gyomirtásának szakszerű és költségtakarékos megoldására mutatunk be néhány, gyakorlatból vett termelői tapasztalatot.

Repce Különszám – ingyenesen letölthető szakmai kiadvány (PDF)

2019. február 26. 09:52

A Nufarmer magazin tavaszi különszámának főszereplője a repce, köszönhetően annak, hogy – bár Magyarországon nem mindenhol optimálisak számára a feltételek – az egyik legnagyobb árbevételű kultúra, stabil piaccal.

Gabonáink egészségére!

2019. március 25. 09:49

Mivel veszi fel a harcot a termelő a kalászosokban a gyomok és kártevők ellen? Vannak-e a gyakorlatban bevált tippjei, praktikái, kedvenc készítményei? Rutinos gazdákat kérdeztünk növényvédelmükről.

„Nem a célokkal, hanem a módszerekkel van probléma” – interjú Szalkai Gáborral

2020. szeptember 16. 12:03

A növényvédelem helyzetét folyamatos kétségek közt tartja az EU, gyors és sokszor indokolatlan hatóanyag-kivonási döntéseivel. E mellé idén tavasszal berobbant a koronavírus-járvány, ami kaotikus szezonkezdést okozott mind a növényvédőszer-gyártók, mind a kereskedők és termelők oldalán. A Növényvédelmi Szövetség képviseli a Magyarországon bejegyzett növényvédőszer-gyártó cégek, illetve képviseleteik szakmai érdekeit, ezért kértük a kialakult helyzet elemzésére az NSZ ügyvezető igazgatóját, Szalkai Gábort.