Újra előjöttek olyan poloskák, amikkel a korábbi években nem találkoztam. Az elmúlt hónapokban időnként a ház körül előfordultak a falon, az ablakok üvegén. Milyen poloskáról van szó, károsak egyáltalán? Egyébként kifejezetten szép rovarról van szó.
Aki válaszol:
Dr. Némethy Zsuzsanna, ny. egyetemi adjunktus
Kedves Kérdező!
Nem véletlen, hogy nem ismeri még ezt a poloskát, hazánkban is egy újonnan elterjedt, a karimás poloskák csoportjába tartozó fajról van szó, neve nyugati levéllábú poloska (Leptoglossus occidentalis). Invazív és kozmopolita rovarfaj, melyet az emberi tevékenység segített világkörüli hódító útjára. Eredetileg Észak-Amerikában őshonos poloska, de már Dél-Amerikában és Európában is megtalálta új hazáját.
A nyugati levéllábú poloska elsősorban fenyőféléket károsít, fekete- és erdeifenyő, simafenyő, duglászfenyő, valamint cédrus, boróka, Picea, Abies fajokon él, táplálkozik. Megtalálták japán kecskerágón, mediterrán országokban citromféléken és pisztáciafákon is. Előfordul erdőben élő fenyőkön, de gyakori parkokban, kertekbe ültetett fenyőféléken is. A magokat, azok nedvét szívogatja, ezzel csírázó- és életképességüket károsítja. Magfogásra nevelt fenyőknél okoz komoly gazdasági kárt. A fenyők egyéb részein jelentős károsítását nem észlelték.
A kifejlett poloskák 15-20 mm hosszúak, testük keskeny, hosszúkás, nagyok, méretük miatt könnyen észrevehetők. Barnás színűek, hosszú lábaikat sárga gyűrű színesíti. Hátsó pár lábukon található kiszélesedésről nyerték a levéllábú elnevezést. Jó repülők, repülés közben erős zümmögő hangot bocsátanak ki, ezzel felhívják magukra a figyelmet.
Évente egy nemzedékük fejlődik, a kifejlett bogarak telelnek, ehhez keresnek védett helyet télire, kéreg alatti réseket, madárfészkeket, zugokat, ház körüli raktárakat. Hasonlón a barna márványospoloska és a zöld vándorpoloska fajokhoz, a hideg idő beálltakor meleg helyre húzódnak, megtalálják a lakóházakat, azok falán csoportosulnak, és ahol rést találnak, bemásznak a melegebb helyekre. Kellemetlenséget, visszatetszést váltanak ki az emberekben. A telelésre házba, lakásba bekerülő poloskák az emberre nem károsak, nem harapnak, nem csípnek, viszont kellemetlen szagot bocsátanak ki.
Védekezni ellenük a lakásba kerülés megelőzésével lehet: a nyílászárók legyenek jól, hézagmentesen záródók, hogy ne tudjanak bejutni a lakásba. Jól záródó rovarháló is hasznos lehet távoltartásukban. Azok az egyedek, melyek ennek ellenére bemásztak a lakásba, rendszeres ellenőrzéssel, egyedileg összegyűjthetők, gumikesztyű használatával. A háztartási rovarölő szerek, kontakt mérgek, azokat az egyedeket irtják, melyek teste közvetlen kapcsolatba kerül velük, ezért nem kellően hatékonyak. A lakás légterébe került, spray formában kijuttatott rovarölő szerek folyamatos belélegzése emberre is káros, erre való tekintettel alkalmazásuk nem ajánlott.