Egy furcsa, eddig általam nem látott rovart vettem észre a szőlő levelén. Mi lehet ez? Károsítja a szőlőt?
Aki válaszol:
Dr. Csorba Virág kertészmérnök, növényorvos
Kedves Kérdező!
A küldött képen egy nyugati dióburok-fúrólégy (Rhagoletis completa) kifejlett egyede, vagyis imágója látható. A kifejlett alakok kb. 0,8-1 cm nagyságúak, barna színűek, fejük pedig sárga. A tora sötét, melyen egy sárga, jellegzetes félkör alakú folt található. A többi fúrólégyfajtól való megkülönböztetése szárnyainak mintázata alapján lehetséges. A dióburok-fúrólégy esetében a szárny végén lévő harmadik elágazó feketés rajzolatának külső ága a szárnyak szegélyét követi és túlnyúlik a középéren.
Hazánkban mintegy tíz éve van jelen, dióban azóta egyre inkább nagy jelentőségű kártevőnek számít. Az imágó nagy valószínűséggel azért található meg a szőlő levelén, mivel a közelben diófa is található. A szőlőn károkat nem okoz, azt esetleg érési táplálkozás céljából keresi fel. A legyek általában fehérjében gazdag táplálékforrást keresnek, ilyen lehet pl. a madarak ürüléke, de a rothadó gyümölcsök is csalogató hatással lehetnek rájuk, azaz a gyümölcsökben lévő szénhidrátok és fehérjék bomlástermékei azok, amelyek vonzzák ezeket a fajokat.
A diót a lárvák, vagyis a nyüvek károsítják, hiszen a nőstények tojásaikat a dió zöld burkába helyezik el. A lárvája piszkosfehér színű, teljesen kifejlődve kb. 6 mm nagyságú. Egy burokban egyidejűleg több nyű, akár 30 db is fejlődhet. Táplálkozásuk hatására egyre nagyobb és puha állagú, szabálytalan alakú, fekete elszíneződések jelennek meg a dió burkán. A foltosodás és a puhulás az egész dióburok felületére is kiterjedhet, valamint a csonthéjon sötétszínű nyomot is hagyhat. A termés megbarnul, majd elfeketedik, és idő előtt lehull a fáról.
Házikerti körülmények között a kémiai védekezés a fák nagy mérete miatt korlátokba ütközik, ezért a legcélravezetőbb az agrotechnikai védekezés. Lényege az, hogy megakadályozzuk a lárvák talajba kerülését, hiszen áttelelésük ott lehetséges báb állapotban. Ezt a fák alatti rész fóliatakarásával, vagy a lehullott zöld burokban lévő terméskezdemények és burkok összegyűjtésével, majd megsemmisítésével érhetjük el.
Kiemelt kép: a kérdező felvétele