Milyen rovar látható a szőlő levelén? Károsítja a szőlőt?

Agrofórum Online

Egy furcsa, eddig általam nem látott rovart vettem észre a szőlő levelén. Mi lehet ez? Károsítja a szőlőt?

Aki válaszol:
Dr. Csorba Virág kertészmérnök, növényorvos

Kedves Kérdező! 

A küldött képen egy nyugati dióburok-fúrólégy (Rhagoletis completa) kifejlett egyede, vagyis imágója látható. A kifejlett alakok kb. 0,8-1 cm nagyságúak, barna színűek, fejük pedig sárga. A tora sötét, melyen egy sárga, jellegzetes félkör alakú folt található. A többi fúrólégyfajtól való megkülönböztetése szárnyainak mintázata alapján lehetséges. A dióburok-fúrólégy esetében a szárny végén lévő harmadik elágazó feketés rajzolatának külső ága a szárnyak szegélyét követi és túlnyúlik a középéren.

Hazánkban mintegy tíz éve van jelen, dióban azóta egyre inkább nagy jelentőségű kártevőnek számít. Az imágó nagy valószínűséggel azért található meg a szőlő levelén, mivel a közelben diófa is található. A szőlőn károkat nem okoz, azt esetleg érési táplálkozás céljából keresi fel. A legyek általában fehérjében gazdag táplálékforrást keresnek, ilyen lehet pl. a madarak ürüléke, de a rothadó gyümölcsök is csalogató hatással lehetnek rájuk, azaz a gyümölcsökben lévő szénhidrátok és fehérjék bomlástermékei azok, amelyek vonzzák ezeket a fajokat.

Dióburok-fúrólégy a szőlőlevélen (fotó: a kérdező felvétele)

A diót a lárvák, vagyis a nyüvek károsítják, hiszen a nőstények tojásaikat a dió zöld burkába helyezik el. A lárvája piszkosfehér színű, teljesen kifejlődve kb. 6 mm nagyságú. Egy burokban egyidejűleg több nyű, akár 30 db is fejlődhet. Táplálkozásuk hatására egyre nagyobb és puha állagú, szabálytalan alakú, fekete elszíneződések jelennek meg a dió burkán. A foltosodás és a puhulás az egész dióburok felületére is kiterjedhet, valamint a csonthéjon sötétszínű nyomot is hagyhat. A termés megbarnul, majd elfeketedik, és idő előtt lehull a fáról.

Házikerti körülmények között a kémiai védekezés a fák nagy mérete miatt korlátokba ütközik, ezért a legcélravezetőbb az agrotechnikai védekezés. Lényege az, hogy megakadályozzuk a lárvák talajba kerülését, hiszen áttelelésük ott lehetséges báb állapotban. Ezt a fák alatti rész fóliatakarásával, vagy a lehullott zöld burokban lévő terméskezdemények és burkok összegyűjtésével, majd megsemmisítésével érhetjük el.

Kiemelt kép: a kérdező felvétele

Milyen kórokozó okozza a cékla levelein megjelenő foltosodást?

2023. szeptember 11. 04:36

Nyár végén kör alakú foltokat figyeltem meg a cékla levelein. Mi okozza ezt az elváltozást? Képet mellékelten küldök.

Mik okoznak a fák törzsén repedéseket?

2022. március 2. 05:06

Mik okoznak a fák törzsén repedéseket? Meg lehet határozni az okát a repedés alakjából?

Mit tehetek az őszibarackfák hónaljhajtásaival? Hogyan alakítsam a koronát?

2022. július 20. 04:36

Erős hajtásnövekedésű fáimon a fiatal hajtásokon a levelek tövénél hónaljhajtások képződnek, ezáltal elseprűsödik a lombozat. Az első évben egyes fácskákról lecsipegettem ezeket a hónaljhajtásokat, aminek következtében a következő év tavaszán nem voltak rügyek az ágakon. Mit csinálok rosszul?

Megmérgezik a csigaölő szerek talajba jutva az édesburgonyát és a sárgarépát?

2023. június 5. 12:36

Érdeklődnék, hogy a csigaölő szerek (Shalimar, Metarex inov) megmérgezik a talajba jutva az édesburgonyát, sárgarépát, ha én 10-20 cm-re köréjük szóróm a talajfelszínre? Tehát ehetem én ezeket a zöldségeket, ha az említett szerekkel védekezem a csigák ellen?