Mire ügyeljünk a málna metszése során?

Agrofórum Online

Hogyan és mikor kell metszeni a málnát? Mire ügyeljünk a metszés elvégzése során?

Aki válaszol:
Dr. Csorba Virág kertészmérnök, növényorvos

Kedves Kérdező!

A málna esetében (akárcsak a többi gyümölcsfajnál), minden évben érdemes töveit megmetszeni annak érdekében, hogy a következő évben is megfelelő minőségű és mennyiségű termésünk legyen. A málna hajtásrendszerére jellemző, hogy évente megújul, rengeteg tő- és gyökérsarjat nevel, melyek így a szükségesnél általában nagyobb számban képződnek. A málna esetében metszés szempontjából különbséget kell tenni az egyszer, illetve kétszer termő fajták között.

A málna metszése

Az egyszer termő málna jellemzője, hogy miután termései letermettek, vesszői fokozatosan elhalnak, így ezeket a szüret után mindenképp érdemes eltávolítani a talaj szintjén történő kimetszéssel. Ezután következhet a fejlődött sarjak ritkítása (ugyancsak tőből), első körben ezek közül azokat válogassuk ki, melyek betegek és gyengén fejlettek. Töves művelés esetében 8-10 db, míg támrendszeres nevelés esetén egy méterre számítva 10-15 sarj meghagyása mondható optimálisnak. Támaszték melletti nevelésnél a metszés végeztével a sarjak kötözése se maradjon el, valamint a levágott részek összegyűjtése és elhordása is kiemelt szerepet kap növényvédelmi szempontból.

A kétszer termő málnafajtáknál szintén szükséges a sarjak válogatása, valamint ősszel a szüret befejeztével, de legalább rügyfakadásig már a letermett rész levágása is.

A málna metszése azonban a letermett részek és sarjak kiválogatásával nem ér véget, hiszen a meghagyott termővesszőket is ajánlatos visszametszeni. Ezek magasságához egyrészt a támaszrendszert, valamint a szüretelhetőséget érdemes szempontként figyelembe venni. A vesszők csúcsi részén elhelyezkedő rügyekből rendszerint ugyanis kisebb és kevesebb termés is képződik, míg a középső harmadban fejlődnek a szüret szempontjából legértékesebb gyümölcsök. A túl hosszúra hagyott vesszők nemcsak a termésérés szempontjából biztosítanak kedvezőtlen feltételeket, hanem a növények ápolása, művelése és szüretelése ugyancsak nehezebben kivitelezhető. A vesszők visszavágásának optimális időszaka a lombhullástól egészen a rügyfakadásig tartó időszakban van. Tavasszal ajánlatos a málnatöveket újra átvizsgálni, az elfagyott és elpusztult részeket eltávolítani.

A károsító helyzet alakulása 2019-ben és várható következményei (7. rész)

2019. december 22. 10:18

A hazánkban 2013-óta jelenlevő foltosszárnyú vagy pettyesszárnyú muslica inváziós kártevőnek számít. Közeli rokona az őshonosnak tekinthető ecetmuslicának, de ennek ellenére igen veszélyes légyfélének számít.

Mik lehetnek a fehér színű, kiemelkedő foltok a málna szárán?

2019. február 18. 14:02

U. Karolina kérdése: Málnametszés közben a szárakon apró, fehér, kicsit kiemelkedő foltokat láttam. Tavaly nem vettem észre. Mik ezek, és a málna kihajtása előtt tudok-e permetezni ellenük?

Mitől halnak el a málna vesszői?

2023. július 19. 04:38

Mitől halnak el a málna vesszői? Hogyan lehet ezt megelőzni?

Évről évre csökkenő tendenciát mutat a hazai málnatermesztés

2018. június 19. 06:00

A magyar málna fagyasztóipari hasznosítása jelenleg a megszűnés határán áll, mivel Lengyelországból és Szerbiából olcsóbban lehet kész fagyasztott árut importálni, mint a hazai alapanyagot megvásárolni.