22℃ 10℃
április 21. Konrád, Zelmira, Anzelm

Mire ügyeljünk a paradicsompalánták kiültetése során?

Agrofórum Online

Kezdő kertész vagyok, idén próbálkozom először paradicsom termesztésével. Szeretném, ha sikeres lenne a palánták kihelyezése. Mire ügyeljek a paradicsompalánták kiültetése során?

Aki válaszol:
Dr. Csorba Virág kertészmérnök, növényorvos

Kedves Kérdező!

A paradicsom kedveli a humuszos és tápanyagban gazdag közeget, melyből főként a növekedési időszakában van szüksége nagyobb mennyiségre. Az ültetés előtt ezért érdemes a talajt alaposan fellazítani, valamint komposzttal vagy trágyával feltölteni. A paradicsom a talajban nem nagyon mondható válogatósnak, viszont kerülni kell a túlzottan kötött, nehéz és nem kellően levegős talajokat, melyek gyorsan tömődnek. Helyét a kertben úgy tervezzük meg, hogy az előző évben se maga után, se paprika, burgonya, padlizsán, vagyis a vele egy családba tartozók után ne ültessük, illetve ezekkel szomszédságba sem. Ezt nemcsak az egyoldalú tápanyag-felhasználás miatt, hanem a betegségek és a kártevők fellépése miatt is nagyon fontos szem előtt tartanunk. A kiválasztott helye legyen kellően meleg és napos. Ültetésére szokás szerint a fagyosszentek elmúltával kerítenek sort, de átlagos hőmérséklet szempontjából már akár április végén, vagy május elején is megtörténhet a paradicsompalánták kiültetése.

A palántákat ültetés előtt edzeni, a kinti körülményekhez szoktatni szükséges legalább pár napig, melyet akár teraszra, erkélyre való helyezésükkel érhetünk el, ahol félárnyékban lehetnek növényeink. Az ültetéskor ajánlatos legalább 30-50 cm-es tőtávolságot hagyni a növények között, annak érdekében, hogy megfelelő mennyiségű fényt kapjanak. A palánták paradicsom esetében akár 5-10 cm-rel mélyebben is ültethetők, mint ahogyan edényükben álltak, hiszen a talajba került szárrészeik egyaránt legyökeresednek, ezzel erősítve meg a töveket. Az ültetés végeztével az öntözést se felejtsük el, melyet legalább naponta egyszer érdemes megismételni az ültetés utáni időszakban, nagyobb mennyiségben főként csapadék hiányában.

A kezdeti gyökérfejlődés foszfortúlsúlyos tápoldat kijuttatásával segíthető elő, míg a vegetációs időszak többi részében legalább kéthetente kijuttatott tápoldat egyaránt elősegíti a növények fejlődését. A bokros, úgynevezett determinált paradicsomfajtákat akár karózás, kötözés nélkül is nevelhetjük, viszont a folytonos növekedésű fajták, mint pl. a Lugas mindenképp támasztást igényelnek. A túl sűrű növekedés, illetve bokrosodás elkerülése érdekében a hónaljakban képződő hajtások, kis levelek mihamarabb elvégzett eltávolítására egyaránt érdemes odafigyelni a paradicsom nevelése során.

Hogyan öntözzünk aszálykor a kertben?

2023. augusztus 20. 09:10

A csepegtető öntözés házikerti szinten is igencsak javasolt megoldás, ha aszályban öntözni kell, hiszen a minimális vízmennyiséggel ennél az öntözési módnál dolgozhatunk, illetve kialakítása sem olyan hatalmas összeg, hogy nagy beruházás legyen egy kertben.

Sünök és a talajvédelem

2023. március 27. 05:36

A sün nagyon hasznos vendége a kertünknek, mert hernyókkal, rovarbábokkal, csigákkal, férgekkel táplálkozik, így nagy segítséget nyújt számunkra azzal, hogy a talajokban és azok felszínén ne szaporodjanak el a kártevők.

Elkészült az európai talajok sótartalomtérképe

2025. március 10. 13:10

Csaknem 20 ezer feltalajminta elemzése nyomán készítették el Európa talajainak sótartalomtérképét egy nemzetközi kutatás során.

Leonardit: tényleg csodaszer a talajnak?

2024. szeptember 2. 05:40

A leonardit magas szervesanyag-tartalommal rendelkezik, amely kedvező hatással van a talaj szerkezetére és termékenységére.