Mire ügyeljünk a virághagymák ültetése során?

Agrofórum Online

Kérem válaszukat arra a kérdésre, hogy mire kell kiemelten figyelnünk a virághagymák ültetésekor?

Aki válaszol:
Dr. Csorba Virág kertészmérnök, növényorvos

Kedves Kérdező!

Ősszel kezdődik a virághagymák ültetési szezonja, a kertészetekben és faiskolákban pedig ilyenkor óriási a kínálat. Ezeket a virághagymákat érdemes mindig frissen beszerezni, hiszen nem megfelelő tárolás mellett hamar tönkremennek. Vásárlás során a puha és már kicsírázott hagymákat ne vegyük meg, ezek ugyanis tápanyagkészletük egy részét már elhasználták és kevesebb erejük lesz a növekedéshez. Válasszunk lehetőleg nagyméretű és tapintásra kemény hagymákat, ezekből általában erősebb és jobban fejlett növényeket is lesznek! A virághagymákat a vásárlás után legjobb azonnal elültetni, de ha csak később szeretnénk, addig lehetőleg hűvös és jól szellőző helyen kell tartani.

Amennyiben már kigondoltuk a hagymák ültetésének helyét, nincs is más hátra, mint az ültetés. Az ültetés mélységét a hagyma méretétől függően válasszuk meg, melynek kb. kétszer olyan mélyre kell kerülni, mint amilyen a hosszúsága. A nagyobb méretű hagymák kerülhetnek kissé mélyebbre is, így segítve elő azt, hogy virágzati szárai később stabilabban álljanak. Ássuk ki az ültetőgödröt a megfelelő mélységig és lazítsuk is kissé fel. A vályogos vagy agyagos talaj esetében a gödör aljára akár némi homokot is tölthetünk, így kerülve el a virághagymák rothadását, fontos ugyanis a jó vízelvezetés, valamint a tápanyagban gazdag talaj. A tulipánok különösen érzékenyek a talaj magas víztartalmára, főleg a nyári időszakban.

A virághagymákat ezután hegyükkel felfelé helyezzük be az előkészített gödörbe és óvatosan nyomjuk a talajba, hogy szilárdan álljanak és ne boruljanak fel a talaj feltöltésekor. A nagyobb méretű hagymák között körülbelül nyolc centiméter távolságot, míg a kisebbek esetében legalább 2-5 centimétert szükséges hagyni. A lyukat humuszban gazdag kerti talajjal töltsük fel és csak enyhén nyomkodjuk meg. Az alapos öntözés különösen fontos, ha a talaj száraz, mert a nedvesség serkenti a gyökérképződést. Az elültetés után a hagymások már kevés munkát igényelnek. A levelek megjelenése után azonban arra ügyeljünk, hogy a talaj ne legyen túl száraz, főleg a nedvességet kedvelő fajokat érdemes rendszeresen öntözni tavasztól.

A szamóca leveleit valóban le kell szedni március 15-ig?

2023. március 5. 04:39

A tavalyi szamóca leveleit tényleg le kell szedni március 15-ig? RS2 tőzegbe szoktam ültetni a palántákat, ez jó a szamócának?

Szén-dioxid-trágyázás

2020. április 3. 04:36

Üvegházakban, fóliasátrakban – abból adódóan, hogy megnövekszik az asszimiláció következtében az oxigéntartalom – szükség lehet a szén-dioxid mesterséges pótlására.

Zöldségfélék fenológiai fázisokhoz igazított fejtrágyázása

2022. június 16. 14:36

A szabadföldi zöldségtermesztésben a fejtrágyázás időpontjáról, illetve a kijuttatandó tápanyag megosztásáról viszonylag kevés szó esik a szakirodalomban.

Optimális tápanyagellátás – MAGAS HOZAM

2021. április 14. 10:32

Az optimális tápanyag ellátás nélkülözhetetlen a növények stressztűrő képességének növeléséhez, és így a magas hozamok eléréséhez. A jó tápanyag ellátottságú talajokon termesztett növények jobban tűrik a szárazságot, ezért például a kukorica esetében – ahol a vegetációs periódus nagy része nyárra esik – a megfelelő NPK komplex műtrágyázás elengedhetetlen.