Rendelt cserepes szamócapalántáim már most megérkeztek. Mit lehet ezzel most csinálni? Jelenleg fátyolfóliával takarom. Cserépben lesznek, de még szerintem korai kihelyezni, kiültetni.
Aki válaszol:
Dr. Csorba Virág kertészmérnök, növényorvos
Kedves Kérdező!
A szamóca gyakorlatilag a vegetációs időszak nagy részében telepíthető növényfaj. Szaporítóanyaga általában kétféle formában kerül kereskedelembe. A normál palánták mellett kapható úgynevezett frigópalánta is, mely leveles, hidegen tárolt palántát jelent. Erre jellemző, hogy gyöktörzsének átmérője legalább 7 mm-es és rajta pedig minimum 3 lomblevél található, gyökereinek hosszúsága pedig eléri a 6 cm-t. A fejlettebb palánták általában jobban erednek, valamint a termések mennyisége és minősége egyaránt kedvezőbb lesz. Az ilyen palántákat, melyeket hidegben tárolnak a tél folyamán, még ősszel nyugalmi állapotban szedik fel.
Hazánkban a szamóca telepítésének két időszaka terjedt el, az egyik a tavaszi, mely március végétől május elejéig tart, a másik pedig a nyár végi – kora őszi időszak, ami július végétől szeptember közepéig tart. A leveles palántákat augusztustól szeptember közepéig, valamint tavasszal pedig április közepéig telepíthetjük. A palánta típusától függetlenül 1-2 hetet várnék még, hogy az időjárás melegedjen. A hűvös éjszakák ugyanis lassan elmúlnak, mellyel a cserépben nevelés esetében főként a gyökerek megfázása kerülhető el, hiszen a palánták gyökerei még fejlődésben vannak. Az éjszakai hőmérséklet ellen a fátyolfóliás takarás sokat azonban nem véd, tárolja inkább hűvös, de fagymentes helyen palántáit, amíg el nem múlnak a hideg éjszakák.
Fontos, hogy az ültetést megelőzően a palánták gyökérzetét ne vágjuk vissza, valamint arra ügyeljünk, hogy olyan mélyre kerüljenek, amilyen mélyen eredetileg is voltak. Túlzottan mély ültetés esetében a tőrózsa szívlevelei a talaj felszíne alá kerülnek és a tenyészőcsúcs elhalhat. Magas ültetésnél a kilógó gyökerek kiszáradása miatt van veszélyben a növény, illetve az új gyökerek képződése is akadályozva lesz. Fontos az is, hogy elegendő nagyságú ültető lyukat készítsünk, amennyiben a palánta gyökere túl szűk helyen zsúfolódik össze, azok akár el is pusztulhatnak, fejlődésük vontatottá válhat. Az ültetés, valamint az azt követő beöntözés során gyakran előfordul, hogy a talaj túl tömődötté válik, ezért annak fellazítása szükséges lehet.