6℃ -2℃
február 5. Ágota, Ingrid, Etelka, Léda

Mit lehet tenni a dión károsító atkák ellen?

Agrofórum Online

Mit lehet tenni a dión károsító atkák ellen?

Aki válaszol:
Csorba Virág kertészmérnök, növényorvos

Kedves Kérdező!

Leggyakrabban két atkafaj fordul elő a dió levelén, a dió nemezes gubacsatka (Aceria erinea) és a dió szemölcsös gubacsatka (Aceria tristiata). Közös jellemzőjük, hogy kártételük inkább látványos, mintsem jelentős. A dió nemezes gubacsatka igen apró méretű (0,5-1,5 mm), ezért szabad szemmel nem látható. Fejlett nőstény alakban telelnek, a rügyekben, a rügypikkelyek között elbújva. Telelőhelyét tavasszal elhagyva a fakadó levelekre vonul, és szívogatása okozza a levél szövetének jellemző elváltozásait, burjánzását. A leveleken, táplálkozásának hatására, kidudorodó, fehér, bársonyos gubacsok alakulnak ki. Igen jellemző, könnyen felismerhető jelenléte a diólevél színének kidudorodásáról, a fonáki oldalon kialakuló nemezes-szőrös foltokról. A telelésre vonulásukig a gubacsok védelmében élnek. Évente 3-4 nemzedéke fejlődik ki, melyek egyedei elhagyják a gubacsot, és új gubacsot fejlesztenek.

A szemölcsös gubacsatkáról pirosos és fehéres színeződésű gubacsok árulkodnak a levélen. Ezek az apró pár mm nagyságú gubacsok, melyekben az atkák élnek, a levél rücskös kinézetét okozzák. Nagymértékű elterjedése esetében a károsított levelek leszáradhatnak. A károsítás a termésre is átterjedhet, de a gubacsok a zöld diókopáncson nem színeződnek el. Ha a termésre is ráterjed, a termés mennyiségét is csökkentheti. Egy évben több, akár 5-6 nemzedékük is lehet, tehát 3-4 hetente új nemzedékük fejlődik ki. Életmódjuk nagymértékben hasonlít társáéhoz, a nemezes gubacsatkához, ugyanúgy kifejlett nőstény alakban telelnek a fán és 0,2-1,5 mm nagyságúak.

Védekezés: Mindkét atkafaj jelenlétével főként csak esztétikai kárt okoz, ezért az ellenük való kémiai védekezés nem indokolt. Amíg lombhullást nem okoz, csak szépséghibának kell tekinteni. További nehézség, hogy a gubacsokban élő atkák ellen dióban nincsen engedélyezve olyan növényvédő szer, mellyel a rejtett életmódot folytató kártevőket elérhetnénk, így sikeresen védekezhetnénk. A kémiai védekezések közül a legnagyobb hatékonyságot a lemosó permetezések elvégzésével érhetjük el. A lombhullás után, illetve tél végén, rügyfakadás előtt, erre a célra olajos tartalmú lemosó permetezés ajánlott.

Hogy éri meg diót termelni?

2024. október 23. 13:10

A dió termesztésének sikerességéről kérdeztük az Engelhardt Dióbirtok tulajdonosát: évről évre színesebb a tapasztalatok köre.

Nem lankadhat a növényvédősök figyelme – Intenzív a kártevők és kórokozók jelenléte a gyümölcsösökben

2023. július 6. 10:10

A növények fejlődése a kielégítő vízellátás miatt intenzív, de a betegségek és a kártevők sok növényvédelmi problémát okoznak.

Már hullanak a levelek, itt az idő a lemosó permetezésre!

2019. október 17. 11:05

Szüret után sok termesztő elfeledkezik a fák további növényvédelmi kezeléséről, és néhány hét után meglepődve tapasztalja növényein a korai lombhullást.

A dión károsító gubacsatkák, I. rész

2023. október 26. 10:10

Gyümölcstermő növényeink közül a dió, gesztenye, mandula és mogyoró a héjasok csoportjába tartoznak. Közös jellemzőjük, hogy gyümölcsként minden esetben a magbelet hasznosítjuk. Rendszertani besorolásuk, termőhelyi igényeik, hasznosításuk és termesztési sajátosságaik szempontból azonban jelentős különbségek vannak közöttük.