Mit lehet tenni a mocskospajorok ellen a kertben?

Agrofórum Online

Ültetés közben több hernyót is találtam közvetlenül a talaj felszíne alatt. Ezek mocskospajor lárvák lennének? Mit lehet tenni ellenük?

Aki válaszol:
Dr. Csorba Virág kertészmérnök, növényorvos

Kedves Kérdező!

A vetési bagolylepke lárvája (mocskospajor) fiatal stádiumban fénytelen és szürke színű, testét bunkós szőrök borítják, első két hasi lábpárja pedig csökevényes. A kifejlett hernyó 4-5 cm hosszúságú, szürkésbarna, csupasz és fényes, valamint rajta hosszanti sávok találhatók. Polifág kártevő, hiszen akár termesztett, akár vadon termő növényeken is megél, legyen az akár egy- vagy kétszikű növényfaj. A hernyói, ha már a fiatal, pár cm-es növényeket megrágják, közvetlenül a talaj felszínénél vagy felette, azzal minden esetben a növény elhalását okozzák. A paprika és a paradicsom esetében, amennyiben a szárat a föld felszínén körülrágják, a növények a fejlődésben visszamaradnak, akár el is dőlnek. A répafélék gyökerén, valamint a gyökérzöldségeken egyaránt szabálytalan odvakat rágnak.

Magyarországon évente két nemzedéke fejlődik ki és a fejlett hernyóik telelnek át. A lárvastádiumok száma a táplálék minőségétől függően akár 6 vagy 7 is lehet. Hazai megfigyelések szerint már a fiatal hernyók is fénykerülők, hiszen ha nappal táplálkoznak is, mindig csak a talajon fekvő levelek alsó és árnyékos oldalát hámozgatják. A fejlettebb hernyók kizárólag az éjszakai órákban táplálkoznak. Az első nemzedék hernyóinak komolyabb kártételére általában június második felében kell számítani. A 2. nemzedék kártételi időszaka július végén vagy augusztus elején kezdődik, de táplálkozó egyedeket rendszerint október végéig is lehet találni. Az ősszel kifejlődött hernyók a talajban, 10-20 cm mélységben, de van, amikor sekélyebben telelnek át.

Az ellenük való védekezést rejtett életmódjuk nehezíti meg, hiszen fiatal lárváik is azon leveleken táplálkoznak, melyek a talajhoz közeli részen helyezkednek el. A kifejlett lepkék rajzása szexferomon csapdákkal követhető nyomon, mellyel jelenlétük is kimutatható. A növények gyomlálása, kapálása, vagyis ápolása során érdemes a hernyók jelenlétét is figyelni, azokat összegyűjteni. A gyomnövények eltávolításának is fontos szerepe van, hiszen azok egyaránt táplálékot nyújthatnak számukra. Házikerti körülmények között a vetéssel egymenetben kijuttatható teflutrin hatóanyag alkalmazható ellenük.

Szakmázzunk a BAYER-rel! - Aspect T: új megoldás a BAYER-től a kukorica gyomnövényei ellen

2020. február 20. 13:37

A kukorica gyomirtásban a tökéletességre kell törekedni, fontos, hogy ne hagyjunk túlélő egyedeket, mert rezisztenciát hordozhatnak.

Már bizonyított: Agility+Alliance (+videó)

2019. szeptember 13. 08:48

Őszi kalászosok őszi gyomirtása – nézze meg a saját szemével, hogy mi a szakemberek véleménye, mit mutatnak a tavaszi eredmények, és mit tapasztaltak az ország különböző pontjain élő termelők!

Medallon Premium 2020. – Ne hagyjuk, hogy az évelő gyomnövények irányítsák döntéseinket!

2020. július 1. 05:37

Szántöldjeink évelő gyomokkal erősen fertőzöttek. Mezei acat, fenyércirok kolóniák keserítik meg kultúrnövényeink életét. Tegyünk ellene, hogy visszanyerjük a termőföldjeink kultúrállapotát! 

Aktuális parlagfű és pollen helyzetkép

A szélsőséges időjárásnak köszönhetően a tavalyi és az előző évekhez képest is hozzávetőlegesen két héttel később kezdődött a parlagfű tömeges virágzása, a pollenszezon.