17℃ 3℃
április 11. Leó, Szaniszló, Glória

Mit lehet tenni a mocskospajorok ellen a kertben?

Agrofórum Online

Ültetés közben több hernyót is találtam közvetlenül a talaj felszíne alatt. Ezek mocskospajor lárvák lennének? Mit lehet tenni ellenük?

Aki válaszol:
Dr. Csorba Virág kertészmérnök, növényorvos

Kedves Kérdező!

A vetési bagolylepke lárvája (mocskospajor) fiatal stádiumban fénytelen és szürke színű, testét bunkós szőrök borítják, első két hasi lábpárja pedig csökevényes. A kifejlett hernyó 4-5 cm hosszúságú, szürkésbarna, csupasz és fényes, valamint rajta hosszanti sávok találhatók. Polifág kártevő, hiszen akár termesztett, akár vadon termő növényeken is megél, legyen az akár egy- vagy kétszikű növényfaj. A hernyói, ha már a fiatal, pár cm-es növényeket megrágják, közvetlenül a talaj felszínénél vagy felette, azzal minden esetben a növény elhalását okozzák. A paprika és a paradicsom esetében, amennyiben a szárat a föld felszínén körülrágják, a növények a fejlődésben visszamaradnak, akár el is dőlnek. A répafélék gyökerén, valamint a gyökérzöldségeken egyaránt szabálytalan odvakat rágnak.

Magyarországon évente két nemzedéke fejlődik ki és a fejlett hernyóik telelnek át. A lárvastádiumok száma a táplálék minőségétől függően akár 6 vagy 7 is lehet. Hazai megfigyelések szerint már a fiatal hernyók is fénykerülők, hiszen ha nappal táplálkoznak is, mindig csak a talajon fekvő levelek alsó és árnyékos oldalát hámozgatják. A fejlettebb hernyók kizárólag az éjszakai órákban táplálkoznak. Az első nemzedék hernyóinak komolyabb kártételére általában június második felében kell számítani. A 2. nemzedék kártételi időszaka július végén vagy augusztus elején kezdődik, de táplálkozó egyedeket rendszerint október végéig is lehet találni. Az ősszel kifejlődött hernyók a talajban, 10-20 cm mélységben, de van, amikor sekélyebben telelnek át.

Az ellenük való védekezést rejtett életmódjuk nehezíti meg, hiszen fiatal lárváik is azon leveleken táplálkoznak, melyek a talajhoz közeli részen helyezkednek el. A kifejlett lepkék rajzása szexferomon csapdákkal követhető nyomon, mellyel jelenlétük is kimutatható. A növények gyomlálása, kapálása, vagyis ápolása során érdemes a hernyók jelenlétét is figyelni, azokat összegyűjteni. A gyomnövények eltávolításának is fontos szerepe van, hiszen azok egyaránt táplálékot nyújthatnak számukra. Házikerti körülmények között a vetéssel egymenetben kijuttatható teflutrin hatóanyag alkalmazható ellenük.

Huszár 4.0 = Huszár Aktív Plusz

2021. március 25. 09:25

A jodoszulfuron hatóanyagú Huszár WG Magyarországon 2001-től volt forgalomban. Kiváló hatékonyságot biztosított a fontos egy- és kétszikű kalászos gyomok ellen. A készítmény széfenert (mefenpir-dietil) is tartalmazott, így tökéletesen kultúrnövény kímélő volt.

Mindig van új a nap alatt! – Napraforgó gyomirtás korlátok nélkül 2023-ban is!

2023. március 16. 06:34

Míg tavaly 710 000 hektáros rekord területen vetettek napraforgót, addig nem kizárt, hogy idén megközelítheti a 800 000 ha-t is. Mi állhat e mögött?

Összhangban a kukorica igényeivel

2018. március 29. 09:46

Hazánk időjárása – főként csapadék eloszlását figyelembe véve – egyre kiszámíthatatlanabb, ezért a tavaszi vetésű növényeink kelése és gyomosodása is gyakran heterogén.

Összhangban a kukorica igényeivel

2018. április 26. 08:33

A szántóföldi munkák később kezdődtek ebben az évben, várhatóan májusban hatalmas munkacsúcs alakul ki a növényvédelemben.