Padlizsánom gyönyörű, egészséges, számos virágot hoz, de termés egyáltalán nem képződik. (Már tavaly is így volt, nem ugyanoda van ültetve.) Mit lehet tenni?
Aki válaszol:
Dr. Csorba Virág kertészmérnök, növényorvos
Kedves Kérdező!
A padlizsán egy meglehetősen igényes, még a paprikánál és paradicsomnál is igényesebb zöldségfajunknak mondható. A virágok kötődésének elmaradása számos, neki nem megfelelő körülmény miatt, vagyis valószínűleg valamilyen stressz hatásának következtében alakulhatott ki. A padlizsán termesztésére olyan helyet kell választani, mely kellően napos, hiszen szereti a napfényt, valamint nagyon melegigényes növényfaj is. Az átmeneti lehűléseket sem kedveli túlzottan, hiszen még az éjszaka folyamán is a 20 fok körüli hőmérséklet az optimális számára. Az árnyékot, valamint a félárnyékot sem tűri, termései képzéséhez legalább 11-12 óra megvilágítás szükséges. Kerülni kell tehát az árnyékos területekre, beleértve a fák alatti részekre való ültetését is. Emellett terjedelmes nagyságra, szinte bokorformára is képes megnőni, melyet érdemes még az ültetés előtt szem előtt tartani, és a többi növénytől és társaitól is nagyobb távolságra elhelyezni.
Nemcsak hőmérséklet- és napfényigénye nagy, hanem vízigénye is, öntözés nélkül hazánkban való termesztése nem képzelhető el. Nehezen viseli a vízhiányos időszakokat, így erre különösen nagy tekintettel kell lennünk termesztése során. Az öntözést leginkább a reggeli és az esti órákban érdemes végezni, nem túlzottan hideg vízzel, hiszen ez is okozhat stresszt a növénynek, gyökerei hirtelen erős mértékben történő lehűlése által. A túlzott vízellátás is káros lehet, valamint főként, ha ezzel együtt nagy mennyiségű nitrogént is juttatunk a növény számára, előfordulhat a virágok lehullása, hiszen a növény ekkor inkább hajtásainak növekedésére lesz ösztönözve.
Talaj szempontjából a laza, mélyrétegű, humuszos a legmegfelelőbb számára, melynek ásványi anyag, különösen nitrogén- és foszfortartalma magasabb, de a kálium, foszfor és magnézium jelenléte egyaránt fontos a növénynek a növekedéséhez és termésképzéséhez. A padlizsán egyébként öntermékeny növényfajunk, vagyis rovarok jelenléte beporzásához nem szükséges, a környezeti feltételek optimális megléte esetében a termékenyülésnek végbe kell mennie.