Mit tehetek a kukacos cseresznye ellen?

Agrofórum Online

K. Miklósné kérdése: Mit tehetek a „kukacos” cseresznye ellen? Minden évben gondot okoz befőzéskor.

Aki válaszol:
Németh Zoltán, okleveles kertészmérnök, növényvédelmi szakmérnök

A cseresznye legidegesítőbb károsítója a cseresznyelégy

Tisztelt K. Miklósné!

A kérdése időszerű, de engedje meg, hogy egy pontosítással kezdjem válaszom. A cseresznye nem kukacos, a cseresznyelégy (Rhagoletis cerasi) és a későbbiekben megemlítésre kerülő amerikai keleti cseresznyelégy (Rhagoletis cingulata) ugyanis a kétszárnyúak rendjébe tartoznak így a lárvájuk nyű, de nem ez a lényeg. (Kukac lárvája egyébként az ormányos bogaraknak van, tehát a gesztenye és a mogyoró valóban kukacos).

Cseresznyelégy

Lárvája (nyűve) a gyümölcsben fejlődik, táplálkozása következtében a mag körüli részek elpépesednek és elbarnulnak, a gyümölcs puha tapintásúvá válik.

Egy nemzedékes faj, a talaj felső 10 cm-es rétegében telel báb alakban. A rajzás április közepétől kezdődik és nyár végéig is eltarthat. A nőstények a petéiket a zöld vagy a színesedő gyümölcsök héja alá rakják. Melegkedvelő rovar. Az evolúció során olyan képességeket fejlesztett ki, hogy az egy gyümölcsbe egy lárva elve alapján, feromon jelzést ad a fajtársaknak, hogy ez a gyümölcs már „foglalt”.

Amerikai keleti cseresznyelégy

A nőstény amerikai keleti cseresznyelégy, családtagjához, az európai cseresznyelégyhez hasonlóan a gyümölcs héja alá helyezi a tojásait. Az európai cseresznyelégy esetében – ahogy ez már említésre került – egy gyümölcsben egy nyű lárva táplálkozik, míg az amerikai cseresznyelégy esetében több nyű is élhet egy gyümölcsben.

A tapasztalatok azt mutatják, hogy nem dőlhetünk hátra a kerti székben, ugyanis ez a faj később rajzik, és ha túl vagyunk a cseresznyelégy rajzásán még az amerikai keleti cseresznyelégy okozhat még kellemetlen meglepetéseket.

Védekezés: a legyek vonzódnak a sárga színhez. Az MTA NKI által kifejlesztett ragacsos csapdákkal megfigyelhetjük a rajzás intenzitását és a rajzáscsúcs után az alábbi hatóanyagokkal védekezhetünk, természetesen betartva az élelmezés-egészségügyi várakozási időpontokat. Amennyiben sikeresen védekeztünk a cseresznyelégy ellen, a kései fajták esetében figyeljünk oda az amerikai keleti cseresznyelégyre és az éréshez közeledve használjunk rövidebb élelmezésügyi várakozási idejű készítményt.

Deltametrin, (Decis, é.v.i. 7 nap), zeta-cipermetrin, (Karate Zeon 5 CS, é.v.i. 3 nap.), tiakloprid (Calypso 480 SC, é.v.i. 14 nap), acetamiprid (Mospilan 20 SG, é.v.i. 14 nap).

Hogyan gondozzuk tavasszal a muskátlit?

2023. április 20. 04:38

Szeretnék tájékozódni a muskátli ápolásával kapcsolatban. Kérem segítségüket, hogy miként gondozzuk tavasszal a muskátlit?

Megkezdődött az őszi káposztarepce vetése - gyülekeznek a kártevők

2019. szeptember 2. 10:26

A repce vetésével párhuzamosan az eddig gondozatlan árvakeléseken, illetve a most virágzó, zöldítési céllal elvetett mustár, olajretek állományokon tömegesen gyülekeznek és táplálkoznak a repce rágókártevői.

Az oldalrügyön termő Pedro diófajta növényvédelmi tapasztalatai

2019. május 26. 10:24

Somogy megyében, Nágocs község külterületén, egy 11 ha-os Pedro fajtájú, 7 x 7 m térállású dióültetvényben végeztünk növényvédelmi vizsgálatokat.

Tudnivalók a réztartalmú gombaölő szerek okszerű használatáról, figyelemmel a talajszennyezésre

2019. január 31. 04:38

A réz már több mint 150 éve használt hatóanyaga a növényvédelmi permetezéseknek. Ez a hatóanyag több helyen támadja a gomba szervezetét, először is a mitokondriális elektrontranszporton keresztül. A réz ellen rezisztencia nincsen. A kontakt gombaölő szer viszont csak megelőző jelleggel hatékony, azaz a gomba támadásakor már a növény felületén kell lennie.