K. Margit kérdése: Környékünkön rengeteg a fenyércirok az utóbbi időben. Miért szaporodott és szaporodik el a fenyércirok, mit lehet ellene tenni?
Aki válaszol:
Dr. Mikulás József, címzetes főiskolai tanár, növényorvos, a mg.-i tudományok kandidátusa
Kedves Olvasó!
A fenyércirok (Sorghum halepense) a szíriai Aleppóból származik (ezért nevezik Aleppohirsenek), onnét vitték Amerikába (Johnsongrass), mert termesztésre perspektivikus növénynek tartották. Amerikából került hazánkba. A nagymértékű monokultúrás kukoricatermesztés (Bábolnai, Bajai, Nádudvari Kukoricatermesztési Rendszer) hatására országosan veszélyesen elterjedt.
A fenyércirok csírázás után rizómát fejleszt. A rizómás fenyérciroknak az allelopátiáján (gátolja más növény csírázását, fejlődését) kívül autotoxicitása is van, ami azt jelenti, hogy a rizómás fenyércirok gátolja saját magjainak a csírázását is. Amennyiben mi a rizómás alakot elpusztítjuk, akkor kis idő elteltével kezdenek el a fenyércirok magvai csírázni.
Az utóbbi időben nagyon sok termelő szeretné a kukoricában a rizómás fenyércirokot elpusztítani. Amennyiben ez sikerül, mikor már nincs lehetőség a kukorica fejlettsége miatt a gyomirtásra a csírázásgátlás megszűnése miatt, sok magról kelő fenyércirok csírázik és növekszik. Ezáltal a fenyércirok nagymértékben csökkenti a kukorica növekedését és kevesebb lesz a termés. Mivel a fenyércirok a kukoricának rokona, azok a gyomirtó szerek, amelyekre a kukorica rezisztens, a fenyércirokra sincs hatással, illetve, ha van is, pár kezelés után a fenyércirok is hozzászokik a gyomirtó szerhez és ezért nem pusztul el. A fenyércirok elleni védekezést ezért mindenhol és minél előbb, de nem a kukoricában javaslom.
Jó hír, hogy a fenyérciroknak is van természetes ellensége: két üszöggomba (Sporisorium cruentum, Sporisorium sorghi). Ezen megállapításunkat igazolja Dr. Vánky Kálmán, az európai üszöggombákról írt (European Smut Fungi) közel 600 oldalas könyvében is. Ez a két üszöggomba nemcsak a fenyércirok virágzatát pusztítja el, hanem a növényt is nagymértékben károsítja. Ezért érdemes ezen üszöggombákra, mint segítőtársra figyelni.