18℃ 7℃
április 3. Buda, Richárd, Hóvirág, Indira

Mit tehetünk a fenyércirok ellen?

Agrofórum Online

K. Margit kérdése: Környékünkön rengeteg a fenyércirok az utóbbi időben. Miért szaporodott és szaporodik el és mit lehet ellene tenni?

Aki válaszol:
Dr. Mikulás József, címzetes főiskolai tanár, növényorvos, a mg.-i tudományok kandidátusa

Kedves Olvasó!

A fenyércirok (Sorghum halepense) a szíriai Aleppóból származik (ezért nevezik Aleppohirsenek), onnét vitték Amerikába (Johnsongrass), mert termesztésre perspektivikus növénynek tartották. Amerikából került hazánkba. A nagymértékű monokultúrás kukoricatermesztés (Bábolnai, Bajai, Nádudvari Kukoricatermesztési Rendszer) hatására országosan veszélyesen elterjedt.

Csírázás után rizómát fejleszt. A rizómás fenyérciroknak az allelopátiáján (gátolja más növény csírázását, fejlődését) kívül autotoxicitása is van, ami azt jelenti, hogy a rizómás fenyércirok gátolja saját magjainak a csírázását is. Amennyiben mi a rizómás alakot elpusztítjuk, akkor kis idő elteltével kezdenek el a magvai csírázni.

Fenyércirok

Üszöggombával fertőzött fenyércirok

Az utóbbi időben nagyon sok termelő szeretné a kukoricában a rizómás fenyércirokot elpusztítani. Amennyiben ez sikerül, mikor már nincs lehetőség a kukorica fejlettsége miatt a gyomirtásra a csírázásgátlás megszűnése miatt, sok magról kelő fenyércirok csírázik és növekszik. Ezáltal nagymértékben csökkenti a kukorica növekedését és kevesebb lesz a termés. Mivel a kukoricának rokona, azok a gyomirtó szerek, amelyekre a kukorica rezisztens, a fenyércirokra sincs hatással, illetve, ha van is, pár kezelés után a fenyércirok is hozzászokik a gyomirtó szerhez és ezért nem pusztul el. A fenyércirok elleni védekezést ezért mindenhol és minél előbb, de nem a kukoricában javaslom.

Az üszöggombával fertőzött fenyércirok lombja is károsodik

Jó hír, hogy a fenyérciroknak is van természetes ellensége: két üszöggomba (Sporisorium cruentum, Sporisorium sorghi). Ezen megállapításunkat igazolja Dr. Vánky Kálmán, az európai üszöggombákról írt (European Smut Fungi) közel 600 oldalas könyvében is. Ez a két üszöggomba nemcsak a fenyércirok virágzatát pusztítja el, hanem a növényt is nagymértékben károsítja. Ezért érdemes ezen üszöggombákra, mint segítőtársra figyelni.

Még a dél-amerikai száraz időjárásra figyel a piac

2020. október 22. 06:32

A párizsi árutőzsdén nem változott a következő határidőre a malmi búza és a takarmánybúza ára, ám a repce és a kukorica piacán a vevők kerültek fölénybe.

Felére zuhant vissza a pityóka termőterülete Hargita megyében

2018. december 3. 06:58

Noha számbelileg csökkent, minőségét tekintve sokat fejlődött a székelyföldi megye mezőgazdasági gépparkja az elmúlt évtizedekben.

Sertéstenyésztés - magasabb szintre kell lépni

2021. március 3. 08:36

A Bonafarm Csoporthoz tartozó Bóly Zrt., a Magyar Agrár- és Élettudományi Egyetem Kaposvári Campusának (jogelőd Kaposvári Egyetem) és a Debreceni Egyetem konzorciuma egy jelentős, 4 éven átívelő növénytermesztési és takarmánygyártási, valamint -felhasználási kutatás-fejlesztési projektet indított 2016 őszén, amit a Széchenyi 2020 Program keretében, az Európai Unió és Magyarország Kormánya társfinanszírozásával – 1,935 milliárd forint vissza nem térítendő támogatással – valósított meg. A projekt legfontosabb eredményeiről Krzyzewsky Nórával, a Bonafarm Csoport minőségirányítási és kutatásfejlesztési igazgatójával, egyben a projekt vezetőjével, Tossenberger Jánossal, a projekt szakmai vezetőjével, Dobos Attilával, a Debreceni Egyetem AKIT DTTI Agrometeorológiai és Agroökológiai Monitoring Központ vezetőjével és Tenke Jánossal, a Bóly Zrt. sertéságazati takarmányozási vezetőjével beszélgettünk.

Hogyan készüljünk fel a 2024-es vetési szezonra?

2024. január 18. 15:10

A 2024-es vetési szezon kezdetéhez közeledve a gazdák egyre nagyobb figyelmet fordítanak az előkészületekre. A hibridek vagy a megfelelő növényvédő szerek és tápanyag-utánpótlás gondos megválasztása nagyban hozzájárulhat a magyar gazdák idei sikeréhez.