Tavasszal telepítettem néhány körtefát, és a képen látható bogarakat találtam a facsemetéken a mai napon. Tömegesen lepték el a fákat. Károsak, vagy nem, permetezzem-e őket?
Aki válaszol:
Dr. Némethy Zsuzsanna, ny. egyetemi adjunktus
Kedves Kérdező!
A kezében a képen a kendermagbogár (Peritelus familiaris) egyedeit tartja. Homokos vidékeken, alkalmilag, tömegesen megjelenő ormányos bogár, elsősorban száraz tavaszokon szokott jelentős kárt okozni.
Mint szőlőkártevő ismert, a szőlő rügyeit rágja ki a nagy számban megjelenő bogár, emiatt nem tudnak kifejlődni a hajtások. Beszámolnak viszont más növények rügyeinek károsításáról is, tehát polifág kártevőnek is tekintik a szakemberek. Fiatal gyümölcsfacsemeték kihajtó rügyeit odvasítják ki a bogarak, a szőlőrügyhöz hasonlóan, a fiatal leveleket is megrágják, vannak adatok a zsenge terméskezdemények károsításáról is. Fiatal erdősítések fenyő és akác állományában szintén károsítanak. Lágyszárú gyomokon is megélnek, kedvelik a csalánt, disznóparéjt, fehér mécsvirágot, libatopot, kutyatejet, pásztortáskát, pitypangot, és a fűféle gyomokat is. Fennmaradásukban a gyomok szerepet játszanak.
Évente egy bogárnemzedéke fejlődik, valószínűleg bogár alakban telel, a kora tavasszal a talajból előbúvó bogarak főleg éjszaka táplálkoznak. Nappal nem ritka a növényenként megjelenő 30-60 db bogár sem. Kifejlett bogarak 4-6 mm hosszúak, barnás színűek, magas, domború hátúak. Nem tudnak repülni, csak gyalogolnak. A nőstények petéiket a növények tövéhez a talajba helyezik, ott fejlődnek ki lárváik.
Védekezés ellenük kémiai anyaggal, rovarölő szerrel kevéssé hatékony, megjelenésükkor a fiatal fáknak, szőlőnek még nincs olyan lényeges felülete, amin a permetlé kellő mennyiségben meg tudna tapadni.
Házi kertben, fiatal fáknál és szőlőnél, ahol elérhetők a vesszők rügyei, és nem ültetvényről van szó, meg lehet próbálni a bogarak összegyűjtését, mivel csoportosan tartózkodnak a rügyek környékén, leveleken.
Javasolható a vesszők, ágak hirtelen, erős ütögetése, az ormányos bogarak a mozgás hatására levetik magukat tartózkodási helyükről. Ezt a tulajdonságot használják a rovarászok a lombban élő rovarok gyűjtésére, felfogásuk a korona alá tartott felfelé nyitva tartott ernyő segítségével történik. A kopogtatás, ütögetés eredménye, a bogarak, a fa alá a talajra terített ponyváról, fóliáról is könnyűszerrel összegyűjthetők.
Ha a bogarak gyűjtése nem kivitelezhető, a gyümölcsfák lombkártevői ellen engedélyezett rovarölő szerek valamelyikével érdemes permetezni a súlyosan károsított fákat: klorantraniliprol (Coragen), cipermetrin (Cyperkill), deltametrin (Decis), lambda-ciholatrin (Kaiso garden, Krate zeon), acetamiprid (Mospilan 20 SG).