6℃ 1℃
április 6. Vilmos, Bíborka, Taksony, Celesztin

Mitől foltosodik és hal el a platán levele?

Agrofórum Online

S. Csaba kérdése: Platánfánk levelein cikk-cakkos elhaló foltok láthatók. Mi okozza?

Aki válaszol:
Dr. Némethy Zsuzsanna, ny. egyetemi adjunktus

Platánfák levelein, hajtásain és fás részein károsít az apiognomóniás betegség, mely részleges vagy teljes elhalásokat okozhat. Tartósan csapadékos időben a lombozat elveszíti díszítő értékét, ilyenkor védekezni szükséges továbbterjedése ellen.

A platánfák jelentős betegségét az Apiognomonia veneta gomba okozza, tavaszi hajtásfejlődéstől nyár végéig fertőzi a fák leveleit, hajtásait, vesszőit. A fiatal leveleken ér mentén barna foltok fejlődnek, a levélnyél megfertőzésekor a levélnyél eltörik, lehullik. Erős fertőzéskor tömeges levélhullást okozhat. A már kifejlődött leveleknél látható a gyakori és feltűnő tünet, a főér mentén cikk-cakkos rajzolatú barna elhalás alakul ki, benne fekete pontok (gombaképletek) láthatók. Az elhalt foltok mentén a levéllemez gyakran kitöredezik. Fiatal hajtások fertőzésekor a hajtás valamennyi levele elhal, elszárad, ilyen állapotban sokáig a fán maradhat. A kórokozó a platánfa fás részeit (vessző, ág, törzs) is megfertőzi, azokon besüppedő foltok fejlődnek, a kéreg a beteg felületeken megrepedezik, leválik.

A szerző felvételei

A kórokozó gomba a fertőzött leveleken valamint a fa fertőzött fás részein telel. Tél végén – még rügypattanás előtt – réz tartalmú gombaölő szerrel végzett lemosó permetezéssel lehet megelőzni a tavaszi fertőzést. Csapadékos, nedves időszakokban a már fejlődő leveleket mankoceb, propineb, réz hatóanyagú kontakt, valamint azoxistrobin, penkonazol, tebukonazol hatóanyagú szisztemikus hatású foltbetegségek elleni gombaölő szerekkel ajánlott permetezni. A fertőzött, tünetes, földre hullott levelekről a gomba spórák víz segítségével visszafertőzik a fák leveleit, ezért a beteg leveleket a fa aljából folyamatosan össze kell gyűjteni és eltávolítani. A fás részeken a fertőzött, elhalt ágakat az egészséges részig vissza kell metszeni, az okozott sebet gombaölő szerrel és sebkezelővel is lefedni.

Az apiognomóniás betegségre különösen fogékonyak a kedvezőtlen körülmények közé ültetett vagy került platánfák. A stresszhelyzetben élő fák, melyeknek talaja levegőtlen, nedvessége nem megfelelő, talaja nyáron túlmelegedik, melyek nagy forgalmú utat szegélyeznek, a betegségtől nem védhetők meg. Ezért ültetése utcai sorfának nem javasolt.

Mit csináljunk a pálmaliliom (kerti jukka) szárával?

2019. július 3. 10:37

Cs. Sarolta kérdése: A kerti jukkám virágszárait alig tudom levágni, feldarabolni olyan kemények. Mit lehetne tenni a szárakkal, hogy könnyebben boldoguljak velük?

Miért nem hoz virágokat a fokföldi ibolya?

2023. január 26. 08:05

Korábban rendszeren virágzó fokföldi ibolyám egy ideje nem képez virágokat. Áthelyezésre került a növény, lehet, hogy ez okozza a problémát?

Miért nyúlik meg a korallvirág és miért nem virágzik?

2022. november 28. 04:39

Kérem szakértő tanácsukat: miért nyúlik meg a korallvirág és miért nem virágzik?

Mi károsíthatja a hibiszkuszt?

2020. április 27. 10:51

A kínai rózsának (hibiszkuszanak), több kártevő állata ismert, például levéltetű, takácsatka (1-2 kép). Ez a hibiszkusz takácsatkák szívogatásától szenved (3. kép). A takácsatkák nem válogatósak így a kínai rózsán is megtelepednek. A takácsatkák nagyon kisméretűek, (átlagos testhosszúságuk 0,5 mm) ezért felismerésük nem könnyű.