34℃ 20℃
július 24. Kinga, Kunigunda, Kincső, Krisztina

Mitől foltosodik és hal el a platán levele?

Agrofórum Online

S. Csaba kérdése: Platánfánk levelein cikk-cakkos elhaló foltok láthatók. Mi okozza?

Aki válaszol:
Dr. Némethy Zsuzsanna, ny. egyetemi adjunktus

Platánfák levelein, hajtásain és fás részein károsít az apiognomóniás betegség, mely részleges vagy teljes elhalásokat okozhat. Tartósan csapadékos időben a lombozat elveszíti díszítő értékét, ilyenkor védekezni szükséges továbbterjedése ellen.

A platánfák jelentős betegségét az Apiognomonia veneta gomba okozza, tavaszi hajtásfejlődéstől nyár végéig fertőzi a fák leveleit, hajtásait, vesszőit. A fiatal leveleken ér mentén barna foltok fejlődnek, a levélnyél megfertőzésekor a levélnyél eltörik, lehullik. Erős fertőzéskor tömeges levélhullást okozhat. A már kifejlődött leveleknél látható a gyakori és feltűnő tünet, a főér mentén cikk-cakkos rajzolatú barna elhalás alakul ki, benne fekete pontok (gombaképletek) láthatók. Az elhalt foltok mentén a levéllemez gyakran kitöredezik. Fiatal hajtások fertőzésekor a hajtás valamennyi levele elhal, elszárad, ilyen állapotban sokáig a fán maradhat. A kórokozó a platánfa fás részeit (vessző, ág, törzs) is megfertőzi, azokon besüppedő foltok fejlődnek, a kéreg a beteg felületeken megrepedezik, leválik.

A szerző felvételei

A kórokozó gomba a fertőzött leveleken valamint a fa fertőzött fás részein telel. Tél végén – még rügypattanás előtt – réz tartalmú gombaölő szerrel végzett lemosó permetezéssel lehet megelőzni a tavaszi fertőzést. Csapadékos, nedves időszakokban a már fejlődő leveleket mankoceb, propineb, réz hatóanyagú kontakt, valamint azoxistrobin, penkonazol, tebukonazol hatóanyagú szisztemikus hatású foltbetegségek elleni gombaölő szerekkel ajánlott permetezni. A fertőzött, tünetes, földre hullott levelekről a gomba spórák víz segítségével visszafertőzik a fák leveleit, ezért a beteg leveleket a fa aljából folyamatosan össze kell gyűjteni és eltávolítani. A fás részeken a fertőzött, elhalt ágakat az egészséges részig vissza kell metszeni, az okozott sebet gombaölő szerrel és sebkezelővel is lefedni.

Az apiognomóniás betegségre különösen fogékonyak a kedvezőtlen körülmények közé ültetett vagy került platánfák. A stresszhelyzetben élő fák, melyeknek talaja levegőtlen, nedvessége nem megfelelő, talaja nyáron túlmelegedik, melyek nagy forgalmú utat szegélyeznek, a betegségtől nem védhetők meg. Ezért ültetése utcai sorfának nem javasolt.

Hagymás, gumós, hagymagumós és gyöktörzses dísznövények

2019. november 10. 05:36

Hajlamosak vagyunk egy kalap alatt emlegetni azokat a dísznövényeket, amelyek különböző módosult föld alatti szárral rendelkeznek. A dísznövények esetében a leggyakoribb módosult formák a hagyma, a hagymagumó, a gumó és a gyöktörzs.

Így gondozzuk a tölcsérjázmint!

2025. június 12. 05:40

A tölcsérjázmin rendkívül dekoratív, trópusi származású kúszónövény, melyet főleg edényes dísznövényként tartanak. Csodás tölcsér alakú virágai miatt népszerű.

Miért sárgulnak már most a platánfák?

2020. augusztus 14. 11:12

Utcánkban a platánfa levelei sárgulnak. Sajnos a fa lombját nem lehet elérni, közelről nem tudtam megnézni. Inkább a fiatal leveleknél lép fel az elváltozás. Mi okozza?

Mit kell tudni a grincsfáról?

2021. december 24. 07:36

Mi is pontosan az a grincsfa? Van-e valamilyen hagyománya, vagy kapcsolódik hozzá valamilyen legenda vagy mese? Miből készül? Minden, amit érdemes tudni erről az új dekorációról.