3℃ -1℃
február 23. Alfréd, Polikárp, Mirtill

Mitől hervadnak el a paradicsompalánták?

Agrofórum Online

Sz. István kérdése: A napokban kiültetett paradicsom palánták levelei kifehéredtek, lekókadtak, elszáradtak, rendre az összesnek. Ültetési hiba? Még gyenge palánták? Fél maréknyi marhatrágyát szórtam a palánták köré nem közvetlenül a szárához erre tettem még egy kis földet majd ezután locsoltam jól be. Okozhatta ez a gondot? Válaszát előre is köszönöm!  

Aki válaszol:
Csorba Virág kertészmérnök, növényorvos

Kedves Kérdező!

A zöldségtermesztésben gyakran előforduló probléma az ammóniaperzselés kisebb, vagy nagyobb fokú növénykárosítása. Az Ön esetében valószínűleg nem ez okozta a növények sárgulását. Az éretlen istállótrágya (vagyis az ammónium) hatására ugyanis rendszerint a levelek perzselődése szokott bekövetkezni, melyet a növények általában jelentősebb probléma nélkül ki szoktak heverni. Erősebb perzselés esetén is a levelek leszáradása figyelhető meg, mely miatt a növények fejlődésükben már visszamaradhatnak. Az ilyen perzselt növények látványa rendszerint rosszabb, mint a keletkezett veszteség.

A probléma okát én inkább a palánták külső körülményekhez való szoktatásában, vagyis az edzés elmaradásában keresném. A palántanevelésből kikerülő növények a hirtelen megváltozó fényösszetétel hatására, főként a felső levelei, foltokban vagy az egész felületükön megéghetnek, de néha a tenyészőcsúcs megégése is tapasztalható. A levelek ezáltal néhány óra alatt ezüstös színűvé válnak vagy kifehérednek. A megváltozott fényösszetétel, amikor a palánták az üveg vagy fólia takarása alól hirtelen kikerülnek, a napsugárzás teljes spektruma éri őket, melyhez azonnal kellene hozzászokniuk. A palántáinkat kiültetés előtt 8-10 nappal ezért mindenképpen fel kell készíteni a külső körülményekhez.

Nem csak az otthon nevelt, hanem vásárolt palánták esetében is érdemes rákérdezni megtörtént-e ez a folyamat. Edzésre megfelelő hely lehet otthon az erkély, veranda is, a lényeg az, hogy világos, de félárnyékos helyet találjuk számukra. Meleg napokon először pár órára vigyük ki a palántákat félárnyékos, szélvédett helyre és minden nap emeljük a kint tartózkodás idejét. A palántákat csak rövid ideig tegyük ki teljes napsütésnek, túl erős napsütés esetén árnyékoló szövet/ háló is használható takarás céljára. Az edzett palánták gyorsabban és hatékonyabban alkalmazkodnak a megváltozott külső környezeti feltételekhez, valamint az átültetési sokkot is hamarabb átvészelik és gyorsabban fejlődésnek is indulnak.

Batátát a kertekbe! II. rész

2019. január 17. 05:38

A batátát nagy sor- és tőtávolságra ültetik, a kezdeti felgyomosodása igen jelentős lehet. Bár később, a hatalmas lombtömegének köszönhetően jó gyomelnyomó, a gyomprobléma megoldására érdemes agroszövetet használni. Homokos talajon termelt batátáról tövenként 1,5-2,5 kg termést takarítanak be, ahol az átlag gumóméret 200-600 g.

Palántázáskor miért nem kelnek ki a magok?

2021. február 24. 12:48

Palántanevelés céljából elvetett magvaim nem kelnek ki. Mi okozhatja a problémát?

Mi virágzik most? Márciusi kerti körkép

2022. március 19. 07:36

Március közepén már igencsak éled a kert és sorra bújnak ki a virágok is földből, rügyekből, fakadnak a rügyek. Mi virágzik most, vagyis egy kis márciusi kerti körkép következik.

Május végi teendők a konyhakertben

2022. május 28. 09:38

Május vége felé már a másodvetéseknek is itt van az ideje és elindult a palánták aktív kiültetési időszaka is.