Aloe vera növényem egyik vastag szárán barnás foltok vannak, illetve annak ellenére, hogy folyamatosan hoz új hajtásokat és leveleket is, nagyon kókadt. A probléma a megküldött képeken látható. Hogyan gyógyítható? Egyáltalán mi a betegsége?
Aki válaszol:
Dr. Némethy Zsuzsanna, ny. egyetemi adjunktus
Kedves Kérdező!
Az Aloe vera egy pozsgás (szukkulens) növény, kifejezetten szárazságtűrő, ahogy a rokonai a kaktuszok és más sivatagi növények is. Jellemző rájuk, hogy a száraz, csapadékmentes időszakokat víztározó speciális sejtjeikben elraktározott vízzel képesek átvészelni. Hazai növények közül a kövirózsák és a varjúhájfélék tartoznak még ebbe a növénycsoportba.
Az egészséges Aloe vera levelei felállók, közel függőleges helyzetűek, merevek.
Az Aloe vera leveleinek lankadását, amikor levelei lógnak, lefelé hajlók, kissé megpuhulnak, több tényező is kiválthatja.
Akinek vannak kaktuszai, az megszokta, hogy a kaktuszokat hetekig nem kell öntözni. Akik viszont csak hagyományos szobai növényeket nevelnek, azok a gyakori öntözéskor az Aloe vera-t is megöntözik, csupán gondoskodásból. Pedig kifejezetten rosszat tesznek vele. Az Aloe vera-t ritkán kell öntözni. A túlzott víz hatására a levelei gyorsabban nőnek, hosszabbak lesznek, szövetük meglazul, a levelek feszes tartásukat elveszítik, a levelek, a szár is emiatt elhajlik. A növény alakja megváltozik, hajtása ráhajlik, lefekszik a földjére. Színe is kifakul, világosabb zöld lesz.
Hasonló levélszövet-puhulást tud okozni a téli fényhiány, az Aloe vera-nak legalább 12 órás napos periódusra lenne szüksége. Napfényhiányos időszakban kiegészítő lámpás megvilágítást javasolnak ennek megelőzésére. Különösen téli hónapokban figyelni kell arra, hogy napos ablak előtt legyen a virág elhelyezve, hogy a lehető legtöbb természetes fényt megkaphassa. Erős lankadás alakul ki abban az esetben, ha a fokozott öntözés fényhiánnyal párosul.
Túlöntözött Aloe vera növényeken általában megjelenik a rozsdabetegsége is azokon a leveleken, melyek elhalnak, vagy a végük barnul el. A rozsdagomba telepeit 1-2 mm-es sárga, kör alakú foltok jelzik. A rozsdabetegség fellépésére a tartósan magas páratartalmú helyen lehet számítani, vagy akkor, ha hosszú száraz, meleg időszak után bőségesen kap vizet. A fertőzött levelek levágásával és a növény meleg, száraz körülmények közötti tartásával megállítható a rozsdabetegség terjedése.
Levél elhalás akkor is felléphet, ha a növény számára kevés a talaj, gyökerei kitöltötték a cserépben a helyet. Évente egy alkalommal új, nagyobb cserépbe és új földbe ültessük át. Kötött talaj nem alkalmas számára, kaktusz földkeverékbe javasolt ültetni, annak laza, homokos, kavicsos alkotói gyorsan áteresztik az öntözővizet, abban érzi jól magát a növény.
A képen úgy látszik, hogy kaspóban van elhelyezve a növény. Remélhetőleg cserépbe van a növény ültetve, és nem közvetlenül a kaspóba. A kaspó nem ideális számára. Ha esztétikai okokból ragaszkodik hozzá, akkor nagyobb kaspóban tartsa, a cserép és a kaspó fala között legyen a levegő járására távolság, szellőzési lehetőség. A cserép alá a kaspó fenekére helyezzen köveket, amik lehetővé teszik a cserép alján át is a levegő áramlását, és a felesleges víz kicsorgását. Rendszeresen ellenőrizni szükséges a kaspóban összegyűlő vizet, és kiönteni azt. A kaspóban megálló víz gyökérpusztulást okozhat.
Kiemelt kép: a kérdező felvétele