Mitől lyukas szinte az összes körte?

Agrofórum Online

J. Réka kérdése: Kis körtéim felületén bemélyedő járatok találhatóak, mitől van ez?

Aki válaszol:
Csorba Virág kertészmérnök, növényorvos

A poloskaszagú körtedarázs (Hoplocampa brevis) kártételének hatására az apró körték sziromhullást követően tömegesen hullnak a fákról. A lehullott gyümölcsökön a csészelevelek táján apró, sötét színű lyukak láthatók, körülötte barna színű ürülék figyelhető meg. A lehullott gyümölcsöket kettévágva belsejükben fekete színű lyukat találunk, amit a jellegzetes poloskaszagot árasztó álhernyó rágott ki. A le nem hullott, fertőzött gyümölcsön a későbbiekben jellegzetes, S alakú, elparásodott kárkép látható.

A kártevő a talaj felső, 10 cm-es rétegében, lárva alakban telel. A lárvák tavasszal bábozódnak és alakulnak imágóvá. Rajzásuk a körtefák virágzása előtt kezdődik és sziromhulláskor ér véget. Tojásaikat a csészelevelek fonákjába, a bőrszövet alá csúsztatják, amelyek a vízfelvétel miatt jelentősen megduzzadnak. Nőstényenként 20–40 petével számolhatunk. A kikelő álhernyók ív alakban futó aknát rágnak a porzók tövénél, amely a felszínről nézve feketén áttetsző. Egy lárva 3–5 gyümölcsöt fogyaszt el kifejlődése során. A kifejlődött lárvák a talajra hullnak, gubót készítenek, és abban vészelik át a telet.

Az imágók megjelenése, rajzásuk időpontja a fára kihelyezett fehér színű ragacsos lap által fogott egyedek száma alapján előre jelezhető. A lapok kihelyezését virágzás előtt végezzük el, a korona felső részében úgy, hogy azokat a lehető leghosszabb ideig napfény érje. Amennyiben virágzás idején 20–32 °C körüli, magas léghőmérséklet uralkodik, jelentős kártételre számíthatunk.

Erős rajzáskor az imágók ellen a viszonylag rövid várakozási idejű piretroidokat használhatjuk. A tojásból közvetlenül kikelő lárvák ellen sikerrel a kitinszintézis-gátlók alkalmazhatók. Hatékonyan a virágzás után, sziromhullás végén védekezhetünk, a méhek viráglátogatásának befejezése után. A megkésett permetezések hatékonysága jelentősen csökken.

Jól időzített védekezés esetén, míg a tojásból kifejlődő lárva eljut a károsítás helyéig, megfelelő mennyiségű növényvédő szerrel találkozik, mellyel megelőzhető a termésbe való berágása.

Gyümölcsöző volt az idei év? - évértékelés dr. Apáti Ferenccel, a FruitVeb alelnökével

2018. október 25. 03:48

Magyarországon a 2018. évi gyümölcstermés fajonként változóan, de mennyiségileg összességében jól alakult: a jelentősebb gyümölcsfajok közül jó vagy kifejezetten jó termést realizáltunk a cseresznye, meggy, szilva, bodza, alma és körte esetében

Megállítható a kövecsesség kialakulása a körtében?

2019. február 27. 05:36

Gy. Gábor kérdése: A 10 éves Bosc kobak és Vilmos körte fám minden évben rendesen termett, azonban 2 éve egyre nagyobb mértékű a kövecsesedés. 2018-ban már egy ép gyümölcs nem volt. Megállítható ez permetezéssel? Vagy felesleges és érdemesebb kivágni, újat telepíteni?

Mitől lett foltos a körtefa levele?

2019. szeptember 27. 04:37

Cs. Pál kérdése: Körtefám levelei már intenzíven hullásnak indultak. A leveleken narancssárga nagyobb méretű, és kisebb fehér közepű foltokat is találtam. Mi okozza ezt?

Mi lehet az oka a kis körték nagyfokú hullásának?

2024. május 17. 04:40

Körte kis termései tömegesen hullanak. Kezdetben a száránál barnás elszíneződés alakul ki, később megfeketedik, és lehullik. Felvágva benne rovart, annak semmilyen alakját nem láttunk. Belül egészségesnek tűnnek. Mi lehet a nagyfokú hullás oka?