Mitől rothad a paradicsom csúcsa?

Agrofórum Online

Paradicsomoknál rendszeresen megjelenik egy betegség: a bogyó alján sötét nagy folt nő, tönkre teszi azt, nem fogyasztható. Minden évben visszatérő betegség. Mi okozza?

Aki válaszol:
Dr. Némethy Zsuzsanna, ny. egyetemi adjunktus

Kedves Kérdező!

Jellegzetes tünete alapján biztosan felismerhető a kérdezett betegség, neve a paradicsom csúcsvég rothadása. Nem kórokozó idézi elő, hanem tápanyagforgalmi rendellenesség. Paradicsomon kívül a paprika termésen is komoly károkat tud okozni, tünetei azon is hasonlóak.

A paradicsom termésképződésének elején, az érés kezdetén, az értékes korai, első terméseknél gyakori és okoz nagy riadalmakat, számos érdeklődés érkezik ezzel kapcsolatban. A tünetek kifejlődésekor már csak követni lehet az eseményeket.

A csúcsrothadás a paradicsom bibepontjánál alakul ki, nagy kiterjedésű foltban jelentkezi, ami kezdetben világos, szürkés, később barna, megsötétedik, majd feketés színt vesz fel. Másodlagosan rajta gombatelepek is kifejlődhetnek. A foltoknak mindig határozott szélük van, és kissé besüppednek. Bár rothadásnak hívják, valójában száraz a folt.

A betegség a kalcium forgalom zavarával, a Ca felvételének lecsökkenésével, hiányával áll összefüggésben. Nem abszolút kalcium hiányról van szó, hanem annak felvételét akadályozó, lassító tényezők szerepéről. Időjárási tényezők (magas hőmérséklet, a talaj fokozott felmelegedése), talajban éppen található tápanyagok mennyisége, azok nem megfelelő aránya befolyásolják, indítják el a betegség kialakulását. A virágzás után adagolt sok ammóniumnitrát, vagy a magas magnézium mennyiség fokozza kialakulását, megfelelő kálium egyensúlyban tartja. Túlzott kálium adagolás, a talaj levegőtlensége és az egyenlőtlen vízellátás (víz-stressz) szintén segíti a csúcsfoltosság fellépését. A gyakori öntözéssel a talaj Ca tartalma hamar lecsökken, a Ca kimosódik, ezzel is számolni kell.

Gyorsan ható védekezés ellene a kalcium tartalmú, vízben oldódó lombtrágyákkal végzett lombpermetezések. Ez a módszer gyors, néhány órán belüli felszívódást eredményez, és a megelőzi a későbbi paradicsom bogyók betegségét. A meglévő károsodott bogyókon már nem segít. A kezelést természetesen megelőzően kell(ene) végezni virágzástól, amikor a bogyóképződések megindulnak és többszöri alkalommal. A betegség megjelenésekor a talaj Ca tartalmának növelése lassúbb folyamat, gyors hatást a lombkezelés tudja biztosítani. Számos készítmény van forgalomban, olyat érdemes választani, mely komplex, más mikroelemet is tartalmaz a Ca mellett megfelelő arányban, így harmonikus tápanyag ellátást nyújt a növényeknek (Organit kalcium, Wuxal kalcium). A Fitohorm turbo Ca a kalcium, a magnézium és a kálium összetevőivel segíti a kalcium megfelelő arányú beépülését a növényekbe. Hasonló eredményt biztosít a DAMISOL Kálcium lombpermetező készítmény is. A Wuxal Aminocal biológiai növény kondícionáló, mely szerves kötésben tartalmazza a kalciumot.

Megelőzésképpen a Kalcium-nitrát is alkalmas kalcium pótlásra beöntözéssel és lombpermetezés formájában is.

Kalcium hiány pótlásra más termesztett növényeknek is (pl. alma) szükségük van/lehet, a felsorolt készítmények más növények hiánybetegségeinél is ajánlottak, általában a termesztési időszakban többszöri kezeléssel.

70 fokos hőség perzselte fel a paradicsomot Marokkóban

2023. október 27. 14:40

A tudósok egyetértenek abban, hogy jelenleg a marokkói mezőgazdaság számára az éghajlatváltozás jelenti a legnagyobb kihívást. Ezzel azok a szakemberek is egyetértenek, akik a helyszínen küzdenek az éghajlatváltozás okozta nehézségekkel.

Terjed paradicsomon és burgonyán a sztolbur fitoplazma, jelentős gazdasági károkat okozhat

2024. augusztus 26. 08:10

A fitoplazmák vektorszervezetei általában különböző kabócafajok, de parazita növények, mint pl. az aranka is képes lehet átvitelükre.

Paradicsompüré kényszermunkával? Kínai lehet az olasz paradicsom

2024. december 15. 14:10

A ZDF és a BBC televíziók kutatása szerint kényszermunkával készülhet Kínában a paradicsompüré, nem Olaszországból származik.