Mitől rothad meg a karalábé még a kertben?

Agrofórum Online

Szeretném válaszukat kérni. Miért rothad meg a karalábé még a kertben? Megelőzhető valahogy a rothadás?

Aki válaszol:
Dr. Csorba Virág kertészmérnök, növényorvos

Kedves Kérdező!

A karalábé egy viszonylag könnyen termeszthető zöldségnövényünk, de rendszeres öntözést, kapálást és gyomirtást is igényel. A növényvédelemre is ajánlatos termesztése során nagyobb hangsúlyt fektetni, hiszen számos jelentős károkat okozó kártevője és kórokozója egyaránt ismeretes. A kártevők és kórokozók elleni védelem a legtöbb esetben összefüggésben is van egymással, hiszen a kórokozók elleni védekezés alapját képezi a sérülések kialakulásának megelőzése. Sok kórokozó sebzésen keresztül fertőz, könnyebb bejutást pedig a kártevők mellett mechanikai sérülések által képződött sebek is biztosíthatnak számukra.

A káposztafélékben, így a karalábéban is, a meztelencsigák, bagolylepke-hernyók, gyakori kellemetlen vendégek lehetnek, így nyitva szabad utat a betegségek terjedésének. Az egyenetlen vízellátás következményeképp nemcsak fásodás, de gumórepedés egyaránt bekövetkezhet, melynek eredménye szintén a kórokozók könnyebb terjedésének kedvez. A gumórepedés nemcsak technológiai hiba eredménye lehet, hanem fajtatulajdonság is, így ezt is érdemes vetés/ültetés előtt szem előtt tartanunk. Az ápolás során végzett gyomirtást és kapálást ugyancsak óvatosan, a növények sérülése nélkül végezzük el!

A túlzásba vitt öntözés, sok csapadék nemcsak a repedések kialakulásának kedvez, de hajlamosítója, elősegítője lehet a különböző rothadást okozó gombás betegségek fertőzésének is. A kórokozók közül a botrítiszes és a szklerotíniás rothadás gyakran már a talajból, kerti körülmények között is fertőz. A vizenyős rothadásokon dús, vattaszerű gyep képződése is megfigyelhető. A sok tápnövényű kórokozók növényi maradványokon, a talajban, több évig és képesek fennmaradni, így elsősorban a növényi maradványok összegyűjtésével, vetésforgó betartásával, a növényi sérülések megelőzésével védekezzünk!

A plenodómuszos betegség nyomán a rothadás ugyan közvetlenül a gumó felületén nem, hanem annak felvágásakor, szövetében válik láthatóvá. A gumó felületén barna, szabálytalan méretű és nagyságú foltok jelzik a betegséget, mely foltok körül sötétbarna szegély látható, közepük beszakadozó. A betegség megakadályozása szintén a megelőzésen alapul, melyből kiemelt szerepet kap az egészséges vetőmag használata, vetésforgó betartása.  

Kiemelt kép: Pixabay

A karalábé levele nem kukába való – tippek a betakarításához, tárolásához, elkészítéséhez

2023. november 14. 07:10

Az emberek a boltokban valamiért letépkedik és a zöldséghulladék összegyűjtésére szolgáló rekeszekbe dobálják – szemétként. Pedig a karalábé levelei épp olyan egészségesek és finomak, mint a növény gumója, sőt, a szakértők szerint még több is bennük a tápanyag!

Milyen apró, fehér, lepkeszerű kártevők lehetnek a karalábén?

2024. május 27. 04:36

Apró, fehér, talán lepkére emlékeztető kártevőket figyeltem meg a karalábé levelén. Mik lehetnek ezek? Hogyan védekezhetek ellenük?

Mivel permetezhetem a karalábét földibolhák támadása esetén?

2024. augusztus 25. 12:40

Apró, fekete színű, ugró rovarok lepték el karalábémat. Mivel permetezzem le?

Hogyan kell a gyomirtást végezni a káposztában?

2018. május 9. 07:27

H. László kérdése: Hogyan történjen a káposztafélék gyomirtása, főleg a kétszikű gyomok ellen, továbbá a káposztalégy elleni védelme szabadföldön?