Mitől vannak az almafákon fehér, vattaszerű képződmények?

Agrofórum Online

A fák vértetűtől való megvédése nem könnyű feladat, összetett védekezést igényel. A helyes metszéssel, vízhajtások eltávolításával, a szellős lombkorona kialakításával és a sebek ápolásával is sokat tehetünk.

Aki válaszol:
Csorba Virág kertészmérnök, növényorvos

Kedves Kérdező!

Az idős és kevésbé védett gyümölcsösökben sokszor okoz gondot a vértetű (Eriosoma lanigerum). Az almafák fás részein, ágakon és a törzsen lévő sebeken jelenlétükre utal a fehér, vattaszerű bevonat megjelenése, mely alatt gömbölyű fekete tetvek laknak. A kártételük által duzzanatok, daganatok, rákos sebek keletkeznek. Gyengül a fa kondíciója, az ágrészek torzulnak, súlyos esetben akár a fa részleges vagy teljes pusztulásához is vezethet kártételük. A fiatal fák gyökerén ugyanilyen károsodás áll fent. Évente sok nemzedéke van, a kifejlett szárnyatlan nőstények és lárvák telelnek át a fák gyökerein és gyökérnyaki részén. Ezek az alakok teszik lehetővé az áttelelést, amennyiben a föld feletti részeken lévő egyedek fennmaradása a téli alacsony hőmérséklet hatására nem lehetséges. Az áttelelt nőstények nagyszámú utódokat hoznak létre, február elején, ha megfelelő az időjárás már elindulhatnak a vesszőkre. A telelő alakok csupaszok, míg a növekedésnek indult populáció friss, viaszos váladékkal borított.

A fák vértetűtől való megvédése nem könnyű feladat, összetett védekezést igényel. A helyes metszéssel, vízhajtások eltávolításával, a szellős lombkorona kialakításával és a sebek ápolásával is sokat tehetünk. Elszaporodásuknak a sűrű lombozat és a jó nitrogén ellátás is különösen kedvez. A tősarjakat, erősen károsodott részeket gondosan el kell távolítani, meg kell semmisíteni! A tél végi lemosó permetezéssel csak a föld felett áttelelő egyedek pusztíthatóak. A telelőhelyüket elhagyó, viaszos váladékkal még nem borított testű egyedek ellen a pirimikarb hatóanyag sikeresen alkalmazható, mely a hasznos rovarokat (vértetű-fürkészdarázs) is kíméli. A vegetáció ideje alatt a vegyszeres védekezés a már kialakult kolóniák ellen irányul, telepeik egyedszáma a nyár elején a legmagasabb.

A faj életmódjából adódóan jelentősen eltér az egyes almaalanyok fogékonysága is, így már a facsemete megvásárlása során is készülhetünk az ellenük való védekezésre. Az M9 és M26 a nagyon fogékonyak közé tartozik, míg az MM alanyok többsége kevésbé fogékony vagy toleráns pl. MM. 106.

Biotermesztés: Nincs más út!

2018. október 29. 10:03

Az általunk fogyasztott élelmiszerek úgynevezett E-anyagokkal, tartósítószerekkel vannak tele, azaz egészségtelenül táplálkozunk, amelyet megtetézünk az agyon cukrozott üdítőitalok fogyasztásával is. A biotermesztés, illetve a bioélelmiszerek fogyasztása egyenlő az egészséges táplálkozással.

Az almamoly elleni védekezés biológiai módszerrel

2020. március 26. 08:25

Napjainkba a megváltozott klimatikus viszonyok és az EU növényvédő szer szabályozása eredményeként az almát károsító molyfajok közül az almamoly (Cydia Pomonella) egyértelműen az első helyre került.

Mitől barnult meg a díszalmafa bimbója?

2018. május 7. 07:35

Van három díszalmafánk, levelei és virágai bíbor színűek, csodálatosak virágzásban. Idén számos virág nem nyílt ki, a bimbó megbarnult, a szirmok nem hullottak le. Mi ez, mi okozza? Nagyon félek, hogy fáinkon elhatalmasodik ez a kór.

Az almamolytól "kukacos" a termés?

2018. augusztus 21. 07:30

H. János kérdése: mitől kukacos az alma? Tavaly rengeteg ilyen almám lett, mit tehetek, hogy idén ne forduljon elő?