K. Katalin kérdése: Mivel fertőtlenítsem az üvegházam talaját, hogy a paprikám Sztolbur betegsége ne veszélyeztesse a jövő évi termésemet? Mellékelek képet a május-júniusi állapotról, amikor a betegség elpusztította a paprika töveket.
Aki válaszol: Tóth János kertészmérnök, okleveles növényorvos, szaktanácsadó
Kedves Katalin!
A mellékelt fotók alapján én nem merném kijelenteni, hogy a paprika sztolbur betegsége lépett fel a termesztés során, sokkal inkább talajlakó kártevőkre vagy edénynyaláb megbetegedésre gondolnék. Mivel azonban így utólag már nem fog kiderülni, az alábbiakban ismertetném az ön által kérdezett, sztolbur megbetegedés tüneteit és az ellene való védekezés lehetőségeit.
A paprika sztolbur megbetegedését (Potato stolbur phytoplasma) egy fitoplazma okozza. A fitoplazmák teste a baktériumokhoz hasonlóan egy sejtből áll, de szilárd sejtfallal nem rendelkeznek, a sejtben maghártya nélküli sejtmag, azaz magállomány található. Az antibakteriális szerek többsége hatástalan ellenük. A fitoplazmák csak elektronmikroszkóppal láthatóak.
A fitoplazmák mechanikailag nem, de oltással, vegetatív úton szaporított növényrészekkel és vektorokkal átvihetők. A vektorokkal történő átvitel állatokkal és növényekkel lehetséges. A növényi vektorok közül csak az aranka (Cuscuta sp.) fajoknak van jelentősége, az állati vektorok esetében a legjelentősebbek a kabócák, de az atkák, földibolhák és levélbolhák is terjeszthetik ezeket a kórokozókat.
A fent említett kórokozó a burgonyafélék családjába tartozó paradicsomon, paprikán és burgonyán okoz kárt. A fertőzés hatására gátolt a növekedés, klorotikusan elszíneződnek a levelek, a föld feletti részek fonalasodnak és a virágok jellegzetesen torzulnak. Hatására a paprika gyors levélhullással reagál, majd végül elszárad.
A betegség fő terjesztői (vektorai) a recés kabócák (pl. sárgalábú recéskabóca – Hyalesthes obsoletus). A kabócavektorok tömeges elszaporodása esetén, száraz, meleg nyarakon a betegség nagymértékű fellépésére lehet számítani.
A paprikában használható rovarölő készítményekkel gátolni lehet a kabócák felszaporodását, ezáltal csökkenteni a fitoplazma fertőzés járványos kialakulását. Ezen kívül a termesztő berendezésekben használható vektorhálókkal meggátolhatjuk a kabócák bejutását, a gyomnövények irtásával (Apró szulák) pedig megakadályozható a kabócák áttelelése, valamint az egyéb, burgonyafélék családjába tartozó növények (paradicsom, dohány, burgonya) termesztése esetén javasolt a nagyobb izolációs távolság betartása.