Növényvédő szerek helyett mivel permetezhetünk gombabetegségek ellen?

Agrofórum Online

Növényvédő szerek helyett milyen nem, vagy kevésbé mérgező anyagokat lehet levelek gombabetegségei elleni permetezésre használni? Olyanokra gondolok, amik háztartásban előfordulhatnak, növényi kivonatok stb., és kifejezetten házikerti felhasználásra valók.

Aki válaszol:
Dr. Némethy Zsuzsanna, ny. egyetemi adjunktus

Kedves Kérdező!

Az Európai Unióban számos növényvédő szer forgalmazását szüntették meg az utóbbi években, szűkült a vásárolható szerek választéka. Helyettük olyan egyszerű anyagok alkalmazását javasolják, melyek megfigyelések szerint növényvédelmi mellékhatással is rendelkeznek. Használatuk az előző évszázadban elterjedt volt, csak a gépesített, nagyüzemi intenzív növénytermelésnél a fokozott kemizálás miatt kiszorult, feledésbe merült.

A NÉBIH évente megjelenő Növényvédő szerek jegyzékében már ezek is fel vannak tüntetve, és használatukat, a védekezési technológiájukat is tartalmazza a Növényvédelmi célra használható, nem engedélyköteles anyagok címszó alatt. Természetesen a NÉBIH honlapján mindenki számára hozzáférhető, az adatokat folyamatosan frissítik.

https://portal.nebih.gov.hu/kutatas_kijelzo/-/asset_publisher/XZIUSA6aTnU0/content/kornyezettudatos-felhasznalok-reszere-novenyvedelemben-felhasznalhato-nem-engedelykoteles-termekek/

Leveleken, lombon egyik leggyakoribb betegségcsoport a lisztharmatgombák okozta betegségek. Erre a gombára az jellemző, hogy a gomba szinte minden része a növény felületén fejlődik, így az ellene alkalmazott anyagok könnyen hozzájuk férnek, hamar elpusztítják, leszárítják a megtelepedett gombát. Mezei zsurló főzete vagy kivonata, fűzfakivonat, lecitin, szódabikarbóna, tehéntej, tejsavó, magnézium-hidroxid oldatai bizonyítottan gyérítik a lisztharmatgombákat.

Töklisztharmat levélfoltok (Dr. Némethy felvétele)
Töklisztharmat levélfoltok (fotó: Dr. Némethy Zsuzsanna felvétele)

Hagymakivonat (hagymafőzet) paradicsom, burgonya, uborka esetén paradicsomvész, szürkepenész, alternáriás betegségek ellen bizonyult hatásosnak.

Lecitin (E322) zöldségféléknél, szőlőben, gyümölcsfáknál 0,1-0,2%-os töménységben elsősorban lisztharmatok ellen nyújt védelmet. Étkezési növényeknél 5 napos, míg szőlőnél 30 napos élelmezésügyi várakozási időt kell betartani felhasználásakor.

Magnézium-hidroxid a szódabikarbónához hasonlóan lúgos kémhatású, 0,3-0,4%-os töménységben kipermetezve használható gyümölcsfák, szőlő, paradicsom, paprika és dísznövények lombjára permetezve általában virágzásig gombabetegségek ellen

Mezei zsurló hajtásainak ázaléka, majd főzete sokféle betegség elleni permetezés során sikeres. Gyümölcsfáknál, zöldségféléknél, dísznövényeknél a lisztharmatok mellett peronoszpóra, levélfolt-betegségek, szürkepenész ellen is eredményesen alkalmazható. Gyökérrothadást és palántadőlést okozó betegségek ellen talajtakarásként mulcshoz keverve segíti a megelőző védekezést. Kapható kész oldatok formájában is, melyekkel hasonló hatás érhető el.

Natúr narancsolaj vagy narancsolaj hatóanyagú készítmények lisztharmatgombák és apró, puhatestű kártevők ellen is bevethetők. Védő hatása a maró, szárító tulajdonságának tulajdonítható.

Szódabikarbóna 0,3-1% oldata gyümölcsfáknál, díszfáknál, zöldségféléken előforduló lisztharmatbetegségek ellen bevált vegyszer. Szüret után utóérésre betárolt gyümölcsöknél tárolási betegségeik elleni megelőző védekezésre is használható 1-4%-os oldatban végzett áztatással.

Tehéntej eredeti állapotában vagy hígítva hajtatott kabakosok és szőlő lisztharmatára fejt ki ölő hatást. A tejsavó is hasonló védő hatást mutat.

A felsorolt anyagok mind kontakt hatásúak, amihez a károsító szervezettel közvetlenül érintkezésbe kell kerülniük. Felhasználásuk megelőző jelleggel javasolt.

Kiemelt kép: Dr. Némethy Zsuzsanna felvétele

Kutatás és fejlesztés a jövő biológiai növényvédelméért

2018. május 15. 08:23

A mediterrán országokban mára a hajtatott paprikában 100 %-os a biológiai növényvédelem aránya, paradicsomban is már 70 %. Vajon mi lehet a biológiai növényvédelem sikerének titka?

AKI: Emelkedett a műtrágyák és a növényvédő szerek ára

2018. október 26. 07:30

Jellemzően 6-12 százalékkal emelkedett a különböző műtrágyák ára, pedig a felvásárolt volumen a tavalyi évhez képest 25 százalékkal visszaesett. 

Tűzelhalás elleni megelőző védekezés - Amiért érdemes az ERWIPHAGE PLUS-t választani

2018. április 16. 06:38

Hatásos és célirányos védekezés az almafélék tűzelhalása ellen - magyar világújdonsággal.

Megjelentek a Nufarm 2019-es növényvédelmi kiadványai

2019. február 25. 09:16

Letölthető a Nufarm növényvédelmi megoldások 2019, a Szántóföldi kultúrák, valamint a Szőlő- és gyümölcsültetvények növényvédelme 2019 is. Kibővült termékpalettánk részletes bemutatásával szeretnénk a gyakorlatban felmerülő kérdések megválaszolásához segítséget nyújtani Önnek.