Sikerült fotót készítenem egy rovarról. Nagyon óvatos és gyors! Milyen rovar lehet ez?
Aki válaszol:
Dr. Csorba Virág kertészmérnök, növényorvos
Kedves Kérdező!
A küldött képen egy kabóca lárvája látható. A kabócák általában kisméretű, kb. fél centiméter nagyságú rovarok. Szájszervük szúró-szívó, testükön két pár szárny található, de ennek ellenére sem tartoznak a jól repülő rovarok közé. Egyes fajok hímjei dobszerű hangadó szervükkel jellegzetesen éles hangadásra képesek. Közvetlen átalakulással fejlődnek, azaz fiatal lárváik a kifejlett alakjaikhoz hasonlítanak és az életmódjuk is megegyező. Általában négy lárvafokozat után vedlenek imágóvá.
Tömeges elterjedésüknek kedvez a száraz és meleg időjárás, mely most is tapasztalható hazánkban. Nagy egyedszámú jelenlétükkel akár közvetlen károkat is okozhatnak szívogatásuk nyomán. Közvetett kártételüknek is kiemelt jelentősége van, hiszen különböző vírusok és mikoplazmák terjesztésében is közrejátszanak. Magyarországon kb. mintegy 600 fajuk ismeretes.
A képen látható kabócalárva, nagyon hasonlít a sárcseppes kabócára (Hysteropterum grylloides), viszont a kép homályossága miatt nem jelenthető ki teljes bizonyossággal. Ez a pajzsoskabócák (Issidae) társaságába tartozó rovar, kifejlett alakja 5-6 mm hosszúságú, sárgás színű, röpképtelen, ezért helyét ugrással változtatja. Tojása kb. 0,6 mm hosszú, világos rózsaszín. Elhelyezkedésük általában két párhuzamos sorban, 8 vagy 12 db-jával történik, melyeket sárcseppszerű váladék vesz körbe. Lárváira jellemző, hogy vörös szeműek, farka pedig szálakból áll, melynek hosszúsága a lárva testhosszúságát is meghaladja.
A faj Közép- és Dél-Európában elterjedt, ahol legfőbb tápnövényei közé tartozik a déli területeken a szőlő, az olajfa, az eperfa, a füge és a cukorrépa. Hazánkban a cserszömörce bokrain, az őszibarack- és mandulafák fás részein fordulnak elő tömegesen tojáscsomói. Az imágó kárétele a szívása nyomán a levelek hullámos torzulásában mutatkozik meg. Évente egy nemzedéke fejlődik ki és tojás alakban telelnek. Az első lárvastádium megjelenése május első felére tehető, melyből július végén, augusztus elején fejlődnek ki az imágók. Augusztusban és szeptember elején kezdődik meg tojásrakásuk, mely tojásokat a nőstények sárcseppszerű váladékukkal takarnak. Ezek a világos színű, sárcseppszerű tojások a sötét kérgű fákon szembetűnők, főként akkor, ha a fatörzsön akár több tucat is található belőlük.
Kiemelt kép: a kérdező felvétele