4℃ -4℃
február 23. Alfréd, Polikárp, Mirtill

Nem lesz baja a már most kihelyezett leandernek?

Agrofórum Online

Mikor tehető ki a leander? Sok helyen láttam már, hogy kihelyezték telelésből, nem lesz baja?

Aki válaszol:
Dr. Csorba Virág kertészmérnök, növényorvos

Kedves Kérdező!

A leanderek kertbe való kihelyezését én is sok helyen láttam már a múlt hét végén is. A hőmérséklet alakulása szempontjából erre általában március végén, április elején szokott csak sor kerülni. A leandernek nappali hőmérséklet szempontjából a 15 °C és e feletti hőmérséklet az ideális, viszont a növény éjszaka enyhébb fagyokat még képes átvészelni.

A kihelyezéskor a fokozatosságra érdemes törekedni, semmiképp se helyezzük a növényeket közvetlenül napfénynek kitett végleges helyére. Az egész télen fényszegény körülmények között tartott növények ugyanis nagyon hamar megéghetnek, leveleik bebarnulhatnak. Arra azonban ügyeljünk, hogy minél később kerítünk sort a növények kihelyezésére, annál jobban törekedjünk a fokozatosságra, leveleinek fénytől való megóvására a kezdetekben. Legalább a növények részleges árnyékolásáról a déli erős napsütés esetében érdemes gondoskodnunk. Ajánlatos legalább egy hétig fokozatosan hozzászoktatni a napsütéshez, majd végleges helyéül teljes napfénynek kitett kertrészt választani, hiszen csak ilyen körülmények között fog teljes fényében pompázni, megfelelő számú virágot hozni növényünk.

A kihelyezés alkalmával akár a növény átültetését is elvégezhetjük, nagyobb példányok esetében is legalább hiányzó talajának pótlásáról kell gondoskodnunk. A rendszeres öntözésről sem szabad elfelejtkezni, majd pedig tápoldatozásáról sem, melyet eleinte csak kéthetente, majd pedig heti gyakorisággal adagoljunk öntözővizével egymenetben. A nyári hőségnapok alkalmával lehetőség szerint csak reggel vagy este öntözzük, kisebb vízadagok esetén akár mindkét napszakban is öntözhetjük egyedeit. A növények egészségét kövessük nyomon, különösen az erősebb növekedési időszakban a levéltetvek szívogathatják hajtásait, de pajzstetvek, valamint takácsatkák egyaránt megtelepedhetnek levelein. A pajzstetveket szappanos lemosással gyéríthetjük, míg a levéltetvek ellen akár egy vizes ronggyal való letörlés is elégséges lehet. Az atkák terjedésének főként az alacsony páratartalom kedvez, ezért ellenük párásítással, túlzott felszaporodásuk esetében pedig atkaölőszeres kezeléssel védekezhetünk.

Hogyan öntözzük a tujákat?

2024. július 24. 07:40

A tujáknak is más-más vízmennyiségre van szükségük az egyes évszakok során ahhoz, hogy egész évben harsogó zölden díszítsék a kertünket.

Kukoricatermesztés – várható veszélyek és potenciális lehetőségek a klímaváltozás kapcsán

2018. január 23. 20:19

Szigorúan okszerű öntözés segítségével (helytől függően: 60-100 mm) az előrevetített terméskiesések elkerülhetők.

A hatékony szántóföldi öntözés műszaki megoldásai

2018. december 29. 04:36

A szántóföldi öntözés napjainkban Magyarországon elsősorban esőszerű öntözést jelent. Nem mindegy azonban, hogy a kívánt vízmennyiség kijuttatása mekkora energiafelhasználást feltételez. Korszerű, hatékony és környezetbarát öntözést olyan módon megvalósítani, mely maximálisan figyelembe veszi a termőhelyi adottságokat és a mindenkori termesztett kultúra speciális igényeit, csak alacsony nyomásigényű szórófejeken alapuló technológiával lehetséges.

Az öntözés és hatása a talajra

2018. december 1. 05:36

A fejlett növénytermesztési termesztéstechnológiának ma már része a víz pótlása is. Az öntözést és tápoldatozást tervszerűen be kell építeni a technológiába, melynek kivitelezése során figyelembe kell venni az öntözés talajra gyakorolt hasznos és káros hatásait egyaránt.