Nincs ősz, de már hullik a hársfa levele. Miért?

Agrofórum Online

Hársfám levelei kanalasodnak, száradnak, sok már le is hullott, mint ősszel. Mi okozhatta, megmenthetem még?

Aki válaszol:
Dr. Némethy Zsuzsanna, ny. egyetemi adjunktus 
 

Kedves hársfa-tulajdonos!

A leírt tünetek a hársfa takácsatka okozta súlyos fertőzésére illenek. A kártevő latin neve Eotetranychus tiliarum, synonym nevei: Acarus telarius, Trombidium tiliarum, Tetranychus minimus. A hársfa fajok mellett a juhar, az éger és a mogyoró bokrok levelein is előfordulhatnak.

A kártevő a talajra hullott levelek között, vagy a moharétegben telel át. Kora tavasszal válnak aktívakká az áttelelt alakok, és megindulnak a hárfák törzsén, felmásznak az alsó ágakra, és azok leveleit kezdik kezdetben szívogatni. Az atkák szúró-szívó szájszervű rovarok, szipókájukat a levél szövetébe szúrva kiszívják a növényi nedvet, azzal táplálkoznak. A szúrás helyén apró ezüstös színű folt marad vissza. Sok atka egyed számos szívásnyomot hagy maga után, a sűrű, egymáshoz közeli szúrások hatására a levéllemez színe fakulni, majd sárgulni kezd, és hamarosan barnán elszárad.

Erős fertőzésnél kora nyáron már komoly levélszáradást, levélhullást, a fák felkopaszodását okozzák, ami a fák legyengüléséhez vezet. Az atkák a hársfa levelek hátoldalán élnek, ott alkotnak telepeket, ott kell keresni őket. Fejlődésük során 0,1 mm-es sárga tojás (pete), 3 pár lábú, sárga színű lárva (nymfa) és szintén sárgás színű kifejlett rovar (imágó) alakok fordulnak elő. Az imágók a legnagyobbak, mintegy 0,4 mm hosszúak, azok már kézi nagyítóval azonosíthatók. Évente 5 vagy több nemzedékük szokott kialakulni, folyamatosan jelen vannak, és gyorsan képesek felszaporodni.

Hársfa takácsatkák kifejezetten a száraz, meleg körülményeket kedvelik, ilyen helyeken számíthatunk megjelenésükre és súlyosabb kártételükre. Városi környezetben, sorfáknál, közterületen, a napnak kitett helyen élő hársfákra nagy veszélyt jelentenek.

Védekezésnél figyelembe kell venni, hogy a fertőzött leveleken telel, ezért a fa alatti leveleket össze kell gyűjteni és megsemmisíteni. Tavasszal a fatörzsre felhelyezett ragacsos rovarfogó öv (szalag) a koronába vonuló atkákat hatástalanítja. A fatörzsön mászó atkák ellen – jól időzítve – hatékony lehet a fatörzs atkaölő szeres permetezése. Legeredményesebben a takácsatka első nemzedéke ellen tudunk védekezni, figyelni kell tavaszi fellépésüket. Ellenük valamennyi atkaölő szer ölő hatást biztosít.

A vízhiány és száraz körülmények, erős napsütés okozta levélszáradás hasonló kártételt okozhat a hárs leveleknél. Biztos megkülönböztetéshez segítséget nyújt, hogy míg az élettani okokra vezethető száradásnál apró rovarok sem a levél színén, sem a fonáki oldalán nem láthatók, addig a hárs takácsatka okozta levélszáradásnál a levelek hátoldalán ott mozognak a sárgás színű rovarok. Legalább ötszörös kézi nagyító használata ajánlott!

Metszés tavasztól télig I. rész – mit metsszünk télen?

2019. január 30. 04:36

A fás szárú növények nyugalmi állapotban végzett metszése általában a vegetatív fejlődést segíti (leveles hajtások erőteljes növekedése), a nyár közepén végzett művelettel az erőteljes növekedésű hajtások fejlődését megállítva a generatív fejlődés lesz túlsúlyban (bőséges virágzást indukálunk).

Miért nem virágzik a klívia?

2022. november 11. 05:38

A szobaliliom egy viszonylag egyszerű ápolást igénylő cserepes dísznövényünk, mégis a gyakori kérdések közé tartozik, hogy vajon miért nem virágzik?

Miért ideális növény a kertbe a vasfű?

2023. május 23. 05:36

Nézzük most sorra azt, hogy mit érdemes tudni a vasfűről!

Mi fertőzi meg a muskátlikat?

2020. június 18. 13:36

Ék alakban sárguló, kissé száradó foltokat találtam a muskátli leveleken. A tünetek csak pár levél esetében fedeztem fel. Mi fertőzhette meg a muskátlimat?