Okoz problémát a veteményesben a sároshátú bogár?

Agrofórum Online

Milyen bogár látható a képen? Okoz problémát a veteményesben?

Aki válaszol:
Dr. Csorba Virág kertészmérnök, növényorvos

Kedves Kérdező!

A küldött képen a sároshátú bogár (Opatrum sabulosum) kifejlett egyede látható, mely alapból egy fekete színű rovar, de a rátapadt sártól többnyire szürkének látszik. Polifág faj, vagyis számos termesztett növény tartozik kedvelt táplálékai közé, ilyen pl. a tök, uborka, saláta, bab, burgonya, szőlő egyaránt. Évente egy nemzedékes kártevő, mely kifejlett alakban telel át a talaj felső rétegében vagy növényi maradványok közötti részeken.

Tavasszal, általában márciusban, amikor a hőmérséklet pár napon keresztül már eléri a 16-18 fokot, a telelő alakok rendszerint akkor jönnek elő és figyelhetők meg a talaj felszínén. Jellemzően nem csoportokban, hanem egyesével láthatók és a talaj felszínén közlekednek, hiszen repülni nem tudnak. Kártételt táplálkozásukkal okoznak, hiszen megrágják a fiatal csíranövények leveleit, a szikleveleket, de az idősebb leveleken is táplálkozhatnak, melyen karéjos formában látható okozott kártételük. A növény tenyészőcsúcsát is megrághatják, melyre főként napos időjárás esetében kerül sor, ekkor az egész növény elpusztulása is bekövetkezhet. Az imágók hosszú életűek, akár 2-3 évig is élnek, ezáltal gyakran fiatal és idősebb imágók egyaránt megtalálhatók az adott területen.

Sároshátú bogár (Opatrum sabulosum)

Lárváik a kezdeti időszakban még a talajban lévő humusszal és korhadó növényrészekkel táplálkoznak, viszont fejlettebb korban már a drótférgekhez hasonlóan, a föld alatti részeken okozhatnak károsítást. A kártétel júniusban már a gyökérzet, valamint a talajra érő termések megrágásán is megmutatkozhat. Nyár végén érik el a báb állapotot, majd az imágók még adott évben kifejlődnek, de már nem is jönnek elő a talajból, hanem megkezdik telelésüket.

Nem túl hideg, de csapadékban gazdag télen sok imágó pusztul el különböző gombafertőzések hatására, valamint tavasszal a madarak egyaránt sok egyedet elfogyasztanak belőlük. Tavasszal, amikor az imágók vándorolnak, hogy tápnövényüket megtalálják, a baromfi, a vetési varjú, a csóka, a fácán és a fogoly, továbbá más rovarevő madarak sok imágót elpusztítanak. Jelentős egyedszámuk és kártételük esetében az adott kultúrában engedélyezett piretoriddal, pl. deltametrinnel védekezhetünk ellenük.

Mi legyen az elvirágzott levendulával? Kell-e metszeni?

2022. szeptember 5. 04:38

A segítségüket szeretném kérni a következő kérdésekben: Mi legyen az elvirágzott levendulával? Meg kell metszeni a növényeket?

Mi okoz fekete folyást a diófa törzsén?

2019. november 6. 05:36

L. Imre kérdése: Diófám fatörzsén feketés folyás jelent meg idén. Mi okozza, veszélyes a fára?

Az alma tárolásának hibái

2019. november 1. 10:58

J. Attila kérdése: Saját termelésű almáim között sok beteg, rohadt szokott előfordulni tárolás alatt. Mi okozza megbetegedésüket?

Mi pusztítja tömegesen a fenyőféléket?

2020. május 6. 09:28

Erdeifenyőfám leveleit érdekesen mozgó lárvák tömege rágja, a leveleket tövig csonkolják. A szomszédban lévő fenyőn már nincs ép levél. Mi ez a hernyó, tudok-e még tenni valamit a fámért?