Soha nem tudtam még termést szüretelni a birsfáról – mi lehet a baja?

Agrofórum Online

Birsfámról, mely már 6. éves, eddig még nem szüreteltem termést. Szépen virágzik a fa, termések is elkezdődnek fejlődni, és néhány cm-es állapotukban leesnek. Ezzel együtt a virág körüli levelek is elhalnak. Mi lehet a baja, hogyan tudom megvédeni a birsalmákat?

Aki válaszol:
Dr. Némethy Zsuzsanna, ny. egyetemi adjunktus

Kedves Kérdező!

A terméskezdemények korai hullását okozhatja természetes ritkulási folyamat is, azt a folyamatot viszont nem kíséri hajtásvég elhalás. Ezt az okot ezért kizárom.

A birs virágzáskori hajtásvég elhalását két betegség is okozhatja. Mindkettő gyakori és súlyos betegséget vált ki a fáknál közel egy időben, és hasonló környezeti körülményeket igényel.

A birs moníliás betegsége (Monilia linhartiana) virágzáskor jelenik meg, a leveleket és a hajtást is képes megfertőzni. Következtében a hajtáscsúcsi, virág alatt elhelyezkedő leveleken a levélalaptól kiinduló és a levél csúcsa felé terjedő vöröses-barna színű elhalás jelenik meg. A levelek később elhalnak, elszáradnak, és lombhullásig a fán csüngve maradnak. A gomba a hajtást is megfertőzi, abba belenő, további levélelhalást idéz elő. A virágok látszólag nem károsodnak, megtermékenyülnek, kötődnek is, de fiatal állapotban növekedésük leáll, és lehullanak. A kis kezdemények megsötétednek, nedvességüket elvesztve mumifikálódnak.

Ez a moníliagomba csak a birsfákat fertőzi, és a fertőzött terméseken telel át. Tavasszal 10 °C fokos hőmérsékletnél indul meg a fertőzés első ciklusa, majd virágzáskor a második. A birsmonília szürke színű konídium-bevonatot képez a tavasszal fertőződött leveleken.

Birsalma hajtásvég elhalása, monília
Birsalma hajtásvég elhalása, monília

Házikertben a birsmonília ellen a fertőzött hajtások rendszeres kivágásával és a földre lehullott gyümölcsmúmiák talajba ásásával hatékonyan lehet védekezni. A fán maradt gyümölcsmúmiák ellen a téli réz hatóanyagú lemosó permetezés a kémiai védekezés alapeleme. Virágzás alatt és után a fertőzött és elhalt levelű hajtásokat is érdemes eltávolítani egészséges vesszővel együtt, tekintettel, hogy a gomba a hajtásokba is belenő.

A kifejlett terméseken egy másik, a polifág gyümölcsfertőző monília (M. fructigena) okoz rothadást, melyet gyűrű alakban képződött okkersárga penészpárnáiról lehet felismerni, illetve elkülöníteni. Ez a betegség az érés kezdetétől jelenik meg és minden esetben a gyümölcs héjának sérülését követően. Ellene elsősorban a gyümölcsök sérülésének megelőzésével védekezhetünk.

A hajtásokon megjelenő moníliás elhalás hasonlóságot mutat az Erwinia amylovora okozta tűzelhalás betegséggel. Ez esetben a hajtáselhalásra sötétbarna, feketés szín jellemző, és azokon párás, nedves időjárási körülményeknél baktériumnyálka-cseppek kifejlődése is gyakori. Védekezésre a réz hatóanyagú szerek alkalmasak, és alapvető a beteg, tünetes hajtások rendszeres visszavágása az alatta lévő egészséges vesszőkkel együtt.

Kiemelt kép: Pixabay

Hogyan és mivel védekezhetünk virágzás idején a monília ellen?

2025. március 17. 04:38

Hogyan és mivel védekezzek virágzás idején a monília ellen? Válaszukat előre is köszönöm!

Ültetvények, gyümölcsösök időszerű növényvédelmi teendői

2021. február 8. 06:30

A télvégi időszak mind a nagyüzemi gyümölcsösökben az előkészület ideje a vegetációs időszakra. hagyományosan ez a metszés és a lemosó permetezések időszaka, amellyel  - helyesen elvégezve - jól megalapozhatjuk az aktuális év termését és a gyümölcsfák egészségi állapotát.

Mi bántja a mandula termését?

2020. augusztus 3. 06:22

F. Klára kérdése. Mézgásodást figyeltem meg mandulám termésein, melyek sajnos idő előtt le is hullanak. Mi bánthatja a terméseket?

Permetezhetünk akár sziromhullás után is – Kertészeti növényvédelmi előrejelzés

2024. április 4. 09:10

Minden gyümölcstermő növényünk virágzik, vagy már elvirágzóban van, a növényvédelmi károsítók sorra jelentkeznek a gyümölcsösökben és a szabadföldi zöldségkultúrákban.