Érdemes a tavaszi ültetésű szamócatövek környékét is szalmával takarni? Köszönöm válaszukat.
Aki válaszol:
Dr. Csorba Virág kertészmérnök, növényorvos
Kedves Kérdező!
A szamócatermesztés során bevált gyakorlatnak tekinthető a növények körüli részek, vagyis a talaj felszínének takarása. Ezt nemcsak nagyüzemi körülmények között, hanem kiskertekben is ajánlatos megtenni. Ebből a növénynek, de a szamócatulajdonosoknak is számos előnye származhat. Elsőként azt érdemes eldönteni, milyen anyaggal is szeretnénk a takarást végezni. A legrégebbi módszerként szalmatakarás használata terjedt el, de más szerves anyag, pl. fakéreg, mulcs, faapríték, e célból való alkalmazása szintén jó szolgálatot tehet. A szervetlen anyagok közül a fekete fólia, de az agroszövet lefektetése is elterjedt a szamócatermesztés gyakorlatában.
Az ültetés után a takarást minél hamarabb ajánlatos elvégezni, még mielőtt a levelek, virágok a talajhoz érnének, így a takarás megvalósítását nehezítenék. A mulcsanyagot legalább 2-3 cm-es vastagságban kell kijuttatni. Közben arra nagyon ügyeljünk, hogy a szamóca tőrózsáinak szívlevelei ne kerüljenek a takaróanyagunk alá! A szervetlen anyagokkal való takarás folyamán a növény nagyságának megfelelő lyukat vágjunk csak ki! Az ilyen típusú anyagok használatakor ajánlatos a lefektetést az ültetés előtt kivitelezni, ezután a lyukat elkészíteni és az ültetést elvégezni.
A talajtakarás egyik előnye, mely a legtöbb kiskerti tulajdonos számára egyértelmű, hogy kevesebb gyomlálással, kapálással, így mérsékeltebb fizikai munkával valósítható meg termesztése. A gyomlálás és kapálás, alap esetben, takarás nélküli termesztés mellett, az öntözés általi talajtömörödés elkerülése érdekében, valamint a növény rossz gyomelnyomó képessége miatt elengedhetetlennek tekinthető. A szedés szempontjából is előnyös a takarásban részesített talaj, ugyanis eső, öntözés után is talajmaradványoktól mentes gyümölcsöket tudunk betakarítani. Nem mellékesen a cipőnket sem kell a folyamat során besározni.
A talajjal nem érintkező gyümölcsöket a különböző gombás betegségek is kevésbé támadják meg, ugyanis számos kórokozó a talajjal való érintkezés során képes fertőzni. A növény szempontjából pozitív hatásként említhető a víz lassabb kipárolgása a talajból, így a sekély gyökérzet lassabban, kisebb mértékben szárad ki. A talajművelés nélküli termesztéssel a növény gyökérzetének sérülését is el tudjuk kerülni. A takarás alatt a talaj gyorsabb felmelegedése, lassabb visszahűlése is elérhető, ezáltal a növény gyorsabb fejlődése is várható.
Kiemelt kép: Pixabay