Télen is tud még érni a komposzt?

Agrofórum Online

Kérem szépen segítségüket! Honnan tudhatom, hogy a komposzt már kiszórható a kertbe? Télen is tud még érni?

Aki válaszol:
Dr. Csorba Virág kertészmérnök, növényorvos

Kedves Kérdező!

A kertben található komposzthalom érési folyamata a tél folyamán is folytatódik. A lebontás folyamatához a 20 fok körüli hőmérséklet tekinthető optimálisnak, így a téli lebomlás lassabban ugyan, de fagymentes napokon folytatódik. A tél folyamán a már megkezdett halomra is tehetünk növényi maradványokat, pl. hámozásból származó maradékot, kávézaccot egyaránt. Enyhébb napokon a lebontási folyamat elősegíthető a téli időszakban is, pl. átforgatással, de ennek hiányában vasvillával történő fellazítással is biztosítható a levegővel való jobb átjárhatóság.

A forgatás fontos feladat, hiszen nemcsak a hideg, hanem a tömörödés is lassabb lebomláshoz vezethet. Az újonnan bekerült anyagok átforgatása is hasznos, ezzel ugyanis a lebontó szervezetek munkáját tudjuk elősegíteni. A nedvesség ugyancsak fontos a komposztban élő szervezetek számára, így szárazabb időjárás esetén a benedvesítés is hasznos eljárás lehet. A sok csapadék viszont szintén tömörödést okozhat, így a tél folyamán, csapadékosabb időszakban takarással szükséges ezt megelőzni.

A saját magunk kertjében végzett komposztálás nemcsak a környezetünk védelme miatt lehet fontos, hiszen felhasználásával kerti növényeink számára is kellő tápanyaggal szolgálhatunk. A növényeknek a komposzt azonban csak megfelelően érett formában juttatható ki, így érhető el az, hogy hatékony, már felvehető formába kerüljön a talajba. Az érett, kiszórásra alkalmas komposzt legfőbb, szemmel is látható tulajdonsága, hogy abban nincsenek már egészben növényi maradványok, vagyis az földszerű, homogén állagú. A kijuttatható komposzt további tulajdonsága az, hogy sötétbarna színű és szagtalan.

Az érett komposztot ajánlatos még az éven felhasználni, hiszen annak tápanyagtartalma idővel fokozatosan csökken. Tavasszal erre lehetőségünk is van, ekkor már nem is kell azt mélyen a talajba bedolgoznunk. Elegendő a talaj felszínén szétszórni, gereblyével pedig egyenletesen eloszlatni. Az elvetett és csírázó növények a számukra szükséges tápanyagokat így már a frissen kijuttatott komposztból tudják pótolni.

Nagyobb mennyiségű komposzt rendelkezésre állása esetén nemcsak a kert talaját, hanem a gyümölcsfákat, gyepet, egyéb dísznövényeket is érdemes ezzel ellátni. Az sem gond, ha a nagyobb tápanyagigényű paprikának, paradicsomnak és burgonyának, a vegetációs időszakban akár több alkalommal tudunk komposztot kijuttatni, bizonyára ezt nagyobb termésmennyiség képzésével fogják meghálálni. 

Kiemelt kép: Pixabay

Mikor kell a cserepes szamócák és málnák földjét cserélni?

2023. március 14. 04:36

Milyen gyakran, és mikor kell a cserepes szamócák és málnák földjét cserélni?

Letermett gombaföldek hasznosítása zöldségnövényekkel

2023. november 10. 11:10

A zöldségfélék általában a talaj szerkezetével szemben magasabb igényeket támasztanak, mint a szántóföldi növények. Ideálisnak tekinthetők a középkötött, mélyrétegű, jó szerkezetű és vízgazdálkodású, morzsalékos, humuszban és könnyen felvehető tápanyagokban gazdag talajok.

Ezt tedd, hogy többé ne okozzon bosszúságot az őszi avar

2020. október 22. 08:35

Az őszi kerti munkák sokak számára inkább fáradtságot jelentenek, mint gondtalan kikapcsolódást, hiszen a lehullott falevelek folyamatos összegereblyézése kimerítő tevékenység lehet. De nem akkor, ha tudatosan és kreatívan állunk a kerti munkához!

A szamóca leveleit valóban le kell szedni március 15-ig?

2023. március 5. 04:39

A tavalyi szamóca leveleit tényleg le kell szedni március 15-ig? RS2 tőzegbe szoktam ültetni a palántákat, ez jó a szamócának?