Károsak a szobanövényekre a virágföldön látható fehér élőlények?

Agrofórum Online

Egyik szobai virágom földjén apró, 1-2 mm nagyságú, fehéres színű rovarokat látok nagy számban. Közülük némelyik mintha pattogna, öntözéskor nagyon aktívak. Mik ezek a lények, károsak a növényre?

Aki válaszol:
Dr. Némethy Zsuzsanna, ny. egyetemi adjunktus

Kedves Kérdező!

Gyakori ízeltlábúakról van szó, magyar nevük ugróvillások, de latin nevüket (Collembola) is használják a mindennapokban. Az ősrovarokhoz sorolt ugróvillásokhoz több száz faj tartozik, elterjedtek szabadban lévő talajokban is, gyakran azok felső rétegében, ahol szerves anyagok lebontásában vesznek részt, azzal és gombafonalakkal táplálkoznak. Bizonyított tény, hogy ép gyökerekkel is táplálkoznak, azokat is megrágják, kelésnél vagy fiatal növények (palánták) gyökereinél okozhatnak kártételt, növekedésükben gátlást. A nedves körülményeket kedvelik.

Jellemző rájuk, hogy 1 mm, legfeljebb 2 mm hosszúak, keskeny, hosszúkás testűek, világos, fehéres színűek, bár ismertek sötét színű fajai is, fejükön nagyítóval jól látható 2 fejlett csápot viselnek. 3 pár lábuk van, és potrohuk alján egy speciális szervük található, aminek segítségével történik a jellegzetes, föld felszínéről felugró mozgásuk. Ez öntözéskor fokozódik, a talajra kerülő víz megzavarja nyugodt felszíni mozgásukat, sok egyed felemelkedik, felpattan, majd visszahullik oda. Gyakori eset, hogy csupán ilyenkor veszik észre jelenlétüket.

Ugróvillás

A szerves anyagban dús és nedves földben érzik jól magukat, azokban szoktak felszaporodni. A virágok talaját általában lebomlásban lévő növényi anyagokkal dúsítják, tehát azok szinte mindig jelen vannak, a másik életfeltételük a cserép talajának állandó nedves állapota. Ez a feltétel, ami meghatározza a collembolák egyedszámát. Bent tartott virágok gondozásánál leggyakoribb hiba azok túlöntözése, ami az ugróvillások szaporodását indukálja. Benti növényeknél egyenletes hőmérséklet mellett folyamatosan szaporodnak, állandó jelenlétükre lehet számítani.

A védekezést ellenük a megelőzésre kell alapozni, figyelni kell az öntözési szokásokra:

  • Az öntözés mindig legyen mérsékelt, hagyni kell a cserép talajának felső szintjét két öntözés között kiszáradni. Télen a fényhiány miatt minden benti növény kevesebb vizet igényel, ne öntözzük növényeinket megszokásból!
  • Alulról, a cserép alatt tartott tányérból felszívatással adjunk a növényeinknek vizet, ezzel elkerülhető a felső rétegek folyamatos nedvessége.
Ugróvillások a virágföldön
  • Felszaporodásuk esetén új talajba és cserépbe átültetés is a mentesítés egyik módszere. Mellette a gyökérzetről is szükséges a régi talajt és róla a collembolákat eltávolítani, amit langyos vízben történő kíméletes áztatással szoktak elvégezni.
  • Bevált módszer az is, hogy a cserép földjére vékony homokréteget szórnak, ezzel biztosítják annak folyamatos száraz felszínét.
  • Gyakorlat szerint a föld felszínének fokhagymás oldatos kezelése (présnedve 1:1 arányú hígításban), és/vagy őrölt fahéjas beszórása segít számuk visszaszorításában.
  • A cserépbe beszúrva Substral Careo rovarölő táprúd is hatásos. Lakásban a hagyományos rovarölő szerek felhasználását, bár irtják őket, talajkezelésre nem javaslom.

Szobanövények meghökkentő levelekkel

2025. január 19. 14:10

Ezek a növények jellegzetes levélformákat és olyan textúrákat hoznak létre, amelyek egészen egyedülállók.

Miért lankadnak az Aloe vera levelei?

2023. február 15. 04:36

Aloe verámat nyáron a szabadban, télen a lakásban tartom. Levelei most kissé lankadtnak tűnnek, mi lehet a probléma?

Gloxínia: újra divatos szobanövény

2022. május 3. 07:36

Különleges bársonyos tapintású leveleivel és izgalmas színekben kapható hatalmas virágaival a gloxínia kimondottan ajándékba adható növény.

A megfelelő szobanövényt a megfelelő helyiségbe! II. rész

2019. december 18. 08:36

Milyen sajátosságai vannak otthonunk helyiségeinek, amit nem szabad figyelmen kívül hagynunk egy szobanövény helyének kiválasztásakor? Melyik szobanövény melyik szobában érezheti a legjobban magát? Mekkora helyre lesz szükség, mennyi természetes fény és mekkora páratartalom szükséges a helyiségben a növényünk sikeres neveléséhez?