Van különbség a szabadgyökeres és a konténeres fák ültetése között?

Agrofórum Online

Mire ügyeljek a konténeres gyümölcsfám kiültetésénél? Van-e különbség a szabadgyökeres és konténeres fák ültetése között?

Aki válaszol:
Dr. Némethy Zsuzsanna, ny. egyetemi adjunktus

Kedves Kérdező!

Az ültetés idejét tekintve lényeges különbség van a két gyökértípus között. A szabadgyökeres fákat nyugalmi idejükben, levél nélküli állapotban szabad csak ültetni, ősztől tavaszig fagymentes talaj esetén bármikor. A konténeres fáknál a kiültetés az év bármely szakában lehetséges, természetesen fagyott talajnál nem.

A konténeres fák fejlett gyökérzettel, sértetlen hajszálgyökerekkel rendelkeznek, ebből kifolyólag megeredésük valószínűsége nagy, feltéve, ha kiültetés után gondos ápolásban részesülnek.

Konténeres gyümölcsfák

A kiültetést megelőzi az ültetőgödör kiásása. Mérete legyen lényegesen nagyobb, mint a fa földlabdája. Bár nehéz munka a gödör kiásása, a növény gyors fejlődésével meghálálja. A felásott és szerves trágyával, komposzttal feltöltött gödör talajába a földlabdából a gyökerek akadály nélkül szétterjednek, gyorsan beszövik azt. Az ültetőgödör érje el legalább a 80x80x80 cm-es méretet. A fa földlabdáját javasolt beöntözni behelyezés előtt, és a szélső gyökerek egészségi állapotát, színét is érdemes ellenőrizni. A gyökerek legyenek rugalmasak, sérülésmentesek, és dudorok, göbök ne legyenek rajtuk. Ez utóbbi a baktériumos gyökérgolyva betegség tünete, ha ilyet talál, nem szabad kiültetni, az eladás helyszínén kötelező annak visszavétele. A fa beállítása, a talaj tömörítése és támaszték rögzítése után következik az alapos öntözés. Mivel nyári hónapok következnek, különösen fontos a fa 2-3 naponkénti 10-20 liter vízzel végzett öntözése.

Konténeres fák

Figyelembe kell venni, hogy az árudák és a faiskolák a konténeres fákat intenzíven gondozzák, naponta öntözik és sűrűn tápoldatozzák a viszonylagos kis gyökér, talaj (konténer) mérete miatt, hasonlóan, mint a cserepes virágokat. A fák ehhez szoktak hozzá, kiültetés után is hasonló körülményeket igényelnének. A nyári melegben történő kiültetést sokan elhalasztják, és félárnyékos, árnyékos helyen gondozzák kertjükben a konténeres fát az augusztus végi kiültetésig. Ha nagyon kedvezni akar a fának, át lehet ültetni lényegesen nagyobb méretű konténerbe, amibe még tápdús föld is kerül. Ezzel az áthidaló megoldással a kiültetésig megindul a gyökérzet növekedése, bedúsulása, hiszen van benne helye.

Végleges helyére ültetés után a fa alatti területet feltétlenül takarja, mulcsozza, a talaj árnyékolása segít annak nedvesen tartásában, a napsütés okozta túlzott felmelegedés megelőzésében, valamint a talaj hasznos élővilágának kialakulásában.

Miért száradnak ki a málnaszemek?

2020. szeptember 3. 15:43

A málna és szeder gyümölcse esetében is tapasztaltam, hogy a szemek egy része kiszáradt. A málna termésén nem csak kiszáradást, hanem fehéredést is tapasztaltam. Mi okozhatja ezt?

Mitől repedtek fel a Goldrich fajtájú kajszifa termései?

2023. július 16. 04:39

4 éves Goldrich fajtájú kajszibarackfám tavaly néhány szemet, az idén kb. öt kg-ot termett. Mindkét évben az érés előtt egy héttel a barackok alja megnyílt, ezáltal rovarok támadták és penészedni kezdett. Sehol nem találok erre a hibára utalást. Mi lehet az oka?

Milyen módszerekkel lehet hatékonyan védekezni a palántadőlés ellen?

2019. február 5. 10:01

K. Erzsébet kérdése: Minden évben visszatérő probléma palántáim nevelésénél a palántadőlés betegség. Milyen módszerekkel tudok (lehet) ellene hatékonyan védekezni?

Eladhatatlan a csemegekukorica, mi segíthet?

F. Zoltán kérdése: Eladhatatlan a csemegekukoricám a csövek végén található barnás-zöldes lárváktól. Melyik kártevőről van szó és hogyan tudok védekezni ellene?