Elkésett már a cseresznyelégy elleni permetezés?

Elkésett már a cseresznyelégy elleni permetezés?

Agrofórum Online

Mi a véleményük, elkéstem már a cseresznyelégy elleni permetezéssel?

Aki válaszol:
Dr. Csorba Virág kertészmérnök, növényorvos

Kedves Kérdező!

A cseresznyelégy elleni védekezés nemcsak a nagyüzemi termesztés során elkerülhetetlen, hanem házikertben egyaránt, hiszen senki sem szereti a ”kukacos” cseresznyét vagy meggyet. A védekezés alapjában véve a sárga ragacslapok kihelyezésével kezdődik, melyekkel a rajzás kezdete megállapítható. Megjelenésükre meleg és száraz időjárás esetében már április közepétől számíthatunk, így legkésőbb a csapdák kihelyezését érdemes május elején elvégezni.

Otthoni körülmények között, amennyiben kertünkben csak pár fa található, a ragadós lapok egyedszámuk gyérítésére is használhatók. Ebben az esetben a lombkoronában viszonylag sűrűn, kb. egyméteres távolságra egymástól helyezzük el a csapdákat. A kártevő tojásrakása általában akkor kezdődik meg, amikor a gyümölcsök elérik a zöldborsó nagyságot, valamint elkezdenek színesedni, zsendülni. Ez függ tehát attól is, hogy a cseresznye korai vagy késői érésű fajta. 

A legyek jelenlétének igazolására mindenképp javasolnám a ragacslapok kihelyezését, majd pedig a permetezés elkezdését, amennyiben jelenlétük igazolható. A kémiai védekezést a rajzó imágók ellen tudjuk csak elvégezni, hiszen a termésbe berágott nyüvek kártételét megakadályozni már nem tudjuk. A kezdeti időszakban a készítmények közül még felhasználható, pl. az acetamiprid hatóanyag, viszont az érés közeledtével már csak rövidebb élelmezés egészségügyi várakozási idővel rendelkező, pl. deltametrin vagy lambda-cihalotrin hatóanyagú készítményt válasszunk.

Nemcsak a cseresznyelegyek rajzása lehet elhúzódó, hanem enyhébb időjárási körülmények között a termések érése is, mely által akár többszöri, 2-3 almalommal végzett permetezés is indokolt lehet. A cseresznyelégynek évente egy nemzedéke van, áttelelése a talajban történik báb alakban. Életmódjából adódóan tehát további védekezési mód lehet még a fák alatti talajrész felásása is, ősszel vagy akár tavasszal, mellyel a bábok számára hozunk létre kedvezőtlen életfeltételeket.

Mivel permetezzek a mogyorótermések moníliás megbetegedése ellen?

2022. december 18. 04:36

Sajnos nem boldogulok a mogyoróval, bokraimon sok a moníliás termés. Eddig rezet és Topast használtam a kezelésekhez, de hatástalanul. Milyen permetszert ajánlanak a mogyorótermések moníliás megbetegedése ellen?

Mitől lisztharmatos az almafám minden évben?

2018. május 23. 11:57

J. Ferencné kérdése: Almafáinkon rendszeresen megjelenik a lisztharmat, hogyan védhetném meg növényeimet a lombhullástól?

Mikor védekezzünk a szárormányosok ellen?

2021. március 2. 14:37

Ilyenkor, tavasz kezdetén szinte menetrend szerűen megjelennek az őszi káposztarepcék állományaiban a különböző állati károsítók, amelyek közismerten komoly gondokat okozhatnak a repcetermesztőknek. E károsítók első csoportját a repce szárát támadó ormányos bogarak képezik, de gyors kitavaszodás és nagyon meleg tavaszi időjárás esetén a repce fénybogarak kirajzása is egybe eshet az ormányosok rajzásának végével.

Hatékony növényvédelmi kezelés repce-fénybogarak ellen

2020. május 7. 10:11

Amikor a sárgatálas előrejelzés indokolttá teszi és virágzatonként 1-3 repce-fénybogarat észlelünk, a jól időzített, zöldbimbós állapotban történő permetezés kiemelten fontos.