Véd a fagy ellen a fák törzsének lemeszelése?

Agrofórum Online

Szeretném a segítségüket kérni abban, hogy vajon véd-e a fagy ellen is valamelyest a fák törzsének lemeszelése?

Aki válaszol:
Dr. Csorba Virág kertészmérnök, növényorvos

Kedves Kérdező!

Általában a csonthéjas gyümölcsfajoknál bevett eljárás a törzs meszelése, mellyel a rajtuk télen kialakuló repedések, vagyis fagylécek kialakulása ellen lehet védekezni. Ezek a kéregrepedések akkor keletkeznek, amikor a fák törzse a napsütésben felmelegszik, majd éjszakára hirtelen újra lehűl, a nagy hőingadozás eredményeképpen. A fehér festés azonban a fényt visszaveri, ezzel akadályozza meg a törzs túlzott felmelegedését. Az ilyen festett törzsű fák nedvkeringése is valamivel később indul el a tavasz folyamán, mellyel a virágzási idejük is kismértékben eltolható és védhetők így a kora tavaszi virágzáskori fagykártól egyaránt.

Nemcsak a csonthéjas gyümölcsfajok, hanem a díszfák esetében is lehet alkalmazni ezt az eljárást, így védve egészségüket. A meszezéssel nemcsak a téli hőingadozás által kiváltott fagylécek kialakulása ellen lehet védekezni, hanem kórokozók és kártevők ellen is. Növényvédelmi szempontból továbbá a mész alkalmas különböző, pl. metszés általi sérülések és rákos sebek kezelésére egyaránt.

A fák törzsének meszelését, vagyis fehérre festését általában a lemosó kezelés elvégzése után, késő ősszel érdemes elvégezni. Lehetőség szerint olyan időszakot válasszunk erre, mely csapadékmentes, ezzel elősegítve azt, hogy száradása biztosítva legyen, így munkánk se menjen kárba. Érdemes a folyamat megkezdése előtt védőruházatot is felvenni, hiszen a kalcium-dihidroxid bőrünket irritálhatja. A festéshez kb. 5%-os mésztejet kell kikeverni, arra ügyeljünk, hogy ennél sűrűbb ne nagyon legyen, hiszen ez már kedvezhet is a kártevők felszaporodásának, mivel azok akár búvóhelyre is lelhetnek a túl sűrűn felvitt anyagban.

A meszezéshez gyökérkefe használata ajánlott, mellyel a leváló kéregrészek is eltávolíthatók, valamint ezzel a mész is hatékonyan a fás részekbe juttatható. A munka és az ezzel járó előkészület kissé időigényesnek mondható, főként akkor, ha több fával is rendelkezünk, viszont ha az éjszakai és nappali hőmérséklet a tél folyamán nagyobb mértékű ingadozást mutat, munkánk megtérül a fák egészségének megőrzésében. 

Már megjelent az áprilisi Agrofórum!

2019. április 15. 17:04

Vajon mi áll a hazai burgonya termőterület drasztikus csökkenésének hátterében, melyek az ágazat fejlesztési lehetőségei, fellendülhet-e ismét a burgonyatermesztésünk?

A gabonavírusok szerepe a gyakorlatban

2019. május 25. 07:19

Hazánkban évente megközelítőleg 1 millió 250 ezer hektáron termesztünk őszi búzát. Termesztett gabonaféléinket számos vírus, baktérium és gomba kórokozó betegítheti meg. A vírusok elleni védekezésben a fő gondot az jelenti, hogy ellenük csak preventíven tudunk fellépni.

Ultraibolya sugárzás a növényvédelemben

2021. augusztus 3. 05:32

Natalia Peres, a Floridai Egyetem növénypatológusa ultraibolya (UV-C, kis hullámhosszúságú sugárzás) rendszert alkalmazott a szamóca betegségeinek visszaszorításához. Egy idén publikált tanulmányában rávilágított, hogy a kezelés hatékonynak bizonyult a szamóca lisztharmat elleni küzdelemben.

Kertészeti növényvédelmi előrejelzés: itt a védekezés ideje a szilvadarazsak és a körtebolhák ellen

2023. április 12. 09:18

Az elmúlt hetekben több alkalommal visszatérő fagyos időjárás nagy károkat okozott a virágzó és virágzás előtt álló gyümölcsfákban.