A burgonya jelene és jövője hazánkban
2023. augusztus 21. 13:47
Agrofórum Online
Megosztás
Hazánk burgonya-előállítás tekintetében kétségtelenül nagy potenciállal bír, ahogy ezt egykor, az ’50-es, ’60-as években is tapasztalhattuk. Akkortájt az egy főre eső éves burgonyafogyasztás 70 kg-körül alakult, és ennek dacára megvalósulhatott hazánk önellátása.
Ma az üzletek polcain azonban halmokban áll az import burgonya, és ez a jelenség fájdalmasan érinti a hazai termelőket, és sokszor a hazai termelőt támogatni vágyó fogyasztót is. A magyar burgonya jelenéről, jövőjéről tartottak előadást az ágazat meghatározó szakemberei Gyulatanyán.
Rothad a paradicsom csúcsa
2024. szeptember 9. 09:10
A paradicsom csúcsrothadása egy jelentős élettani problémának tekinthető. A kalciumhiányból eredő csúcsfoltossággal ebben a fázisban mit tehetünk? Erre a kérdésre Hertelendy Péter válaszol majd nekünk.
Hatékony megoldás a burgonyabogár ellen
Július végén is komoly munka zajlott a keszthelyi Burgonyakutatási Állomás vetőburgonya szaporító telephelyén. A saját burgonyanemesítési programmal rendelkező intézmény területein rendszeresen állítanak be kísérleteket többek között azért, hogy a legújabb növényvédelmi megoldásokról is gyakorlati tapasztalatokat szerezzenek.
Szőlészeti gépújdonságok a Balaton partján
Csodás helyszínen, a Balaton mellett, a Légli szőlőbirtok területén mutatta be gépkínálatának újdonságait a Vektor Mezőgép Kft. Míg az olasz Spedotól a soraljművelésre ajánlottak profi eszközöket, addig a német Freilauber a szőlő zöldmunkáihoz kínál hatékony gépeket.
Idén is újdonságokkal állt elő a Velox-Ker Kft.
2023. augusztus 30. 15:40
A Velox-Ker Kft. az idei, második alkalommal megrendezett Szentlőrinci Mezőgép Napokon is felvonultatta mezőgazdasági gépeit. A jól megszokott Massey Ferguson gépeken felül jó pár újdonsággal készült a forgalmazó, köztük ERMO alap talajművelő gépekkel, és rövidtárcsával, közép- és mélylazítókkal, MacDon felxibilis vágóasztallal.
Növényvédelem a bioszőlész szemével
A biológiai növényvédelem eredményessége szőlőben sokak számára a mai napig megkérdőjelezhető. De a tapasztalat azt mutatja, hogy ilyen technológiai megközelítéssel is nagy sikerrel megóvható a borászati alapanyag. Dobosi Dániel, a szentantalfai Dobosi Pincészet alapítója 2003-ban, 15 ha-ral, pontosabban, biztonsági okokból, annak a felével indult el a biológiai növényvédelem útján.