Következő növényvédelmi esettanulmányunk tárgya egy áprilisi vetésű szemescirok-állomány. A területet idén vette át annak új agronómusa - ami a gyomirtást illeti, van miről beszélgetni. Riportalanyunk, Szűcs Ádám növényorvos szerint a szemescirok esetében a gyomirtás okoz nagy kihívást.
Kórtani vonatkozásban kiemelendő lehet a tavalyi évben jelentős Macrophomina fertőzés, kártevő tekintetében nem hangsúlyozhatunk semmit sem – szerencsére. Az európai uniós szerkivonások következtében az egyszikűek irtására alkalmas szerek köre két hatóanyagnyira zsugorodott. Többek között – Komárom-Esztergom megyében az egyszikű probléma igen jelentős: a fenyércirkon túl a köles-, valamint muharfajok okoznak komoly problémát.
Preemergens gyomirtással indítottak minden állományt: dimetenamid-p és terbutilazin hatóanyagokkal. Az előrejelzéseknek megfelelően igyekeztek megoldani a szerek kijuttatását, hiszen a megfelelő hatékonyság eléréséhez csapadékra is szükség lett volna… azonban az idei évben ezen a területen a 100 mm-t is alig haladta meg a csapadék mennyisége, az is heterogén eloszlásban. A nikoszulfuron-toleráns hibrid ,,megkapta” a szóban forgó készítményt, és sorközművelőt is látott az állomány. A cirok vonatkozásában a mechanikai gyomirtás megkerülhetetlennek bizonyul. Az 50 cm körüli sortáv is megfontolandó, hiszen ez segíti az árnyékolást. A vontatottan fejlődő cirok esetében, a toleráns anyagok hozhatnak megoldást: az imazamox-toleráns hibridek is ebbe a körbe tartoznak – a kísérletek folynak…
Részletek a videóban!