4℃ -6℃
február 21. Eleonóra, Zelmira, Péter

A gyapottok-bagolylepke: a paradicsom réme

Agrofórum Online

A gyapottok-bagolylepke kártétele a soron követlező témakör a ,,Tábla szélén". Ez a kártevő az egyik legmeghatározób rovar a paradicsom vegetációja során, és kései észlelése visszafordíthatatlan károkat okozhat az állományunkban.

Nem vagyunk túl a ,,krízisen” az első nemzedék megjelenésével, és a hernyók hatástalanításával. Ez a migráló lepkefaj 3, gyakran 4 nemzedékkel van jelen, gyakran az összes fejlődési alakja megtalálható növényeinken, a rajzáscsúcsok összemosódnak.

A gyapottok-bagolylepke hernyójának berágása a termésbe (Fotó: Dabis Balázs Silvius)

A gyapottok-bagolylepke lárváját csak igen korán, fejlődésének legfeljebb 7. napjáig van lehetőségünk elcsípni. Ehhez kértünk tanácsot Hertelendy Péter növényorvostól, aki igencsak jártas a paradicsomot érintő problémák terén is.

Ahol nincsen varsás, szexferomont tartalmazó csapda a rajzásmegfigyelés, és a védekezés időpontjának meghatározásához, ott ne szégyeljük bevetni a nagyítót: az ellenség igen apró – legalábbis amíg a bogyón kívüli életét éli, a kezdeti berágások elején.

A fénykerülő gyapottokbagolylepke-lárvák hamar berágnak a termésbe, és ott folytatják fejlődésüket… ekkor már tenni nem sok mindent lehet.

További részletek a videóban!

Agrofórum Hírlevél
Iratkozzon fel az Agrofórum hírlevélre!

A feliratkozást követően a rendszer egy megerősítő emailt fog küldeni a megadott email címre. Ha nem érkezne meg a levél, kérjük nézze meg a spam vagy Gmail esetén a Promóciók és az Összes levél mappát.

Székely viccek, jó pálinkák, vadpástétom és talajvédelem - OMÉK 2022

2021. október 26. 17:07

Vidám összefoglaló az OMÉK-ról vadhússal, székely humorral, pálinkával és egy kis talajvédelemmel.

Növényvédelem a bioszőlész szemével

4:37

Növényvédelem a bioszőlész szemével

2023. július 20. 08:00

A biológiai növényvédelem eredményessége szőlőben sokak számára a mai napig megkérdőjelezhető. De a tapasztalat azt mutatja, hogy ilyen technológiai megközelítéssel is nagy sikerrel megóvható a borászati alapanyag. Dobosi Dániel, a szentantalfai Dobosi Pincészet alapítója 2003-ban, 15 ha-ral, pontosabban, biztonsági okokból, annak a felével indult el a biológiai növényvédelem útján.

JCB újdonságok: Fastrac univerzális traktorok és elektromos rakodó

2022. október 5. 15:34

Magyarországon is bemutatkoztak a JCB legújabb rakodógépei és traktorai, amit szeptember közepén Mezőkövesden ismerhettünk meg. A KITE Zrt. rendezvényén nemcsak körbejárhattuk, de ki is próbálhattuk az innovatív megoldásokat, többek között a brit gyártó új, elektromos hajtású teleszkópos rakodógépét.

Őszi vagy tavaszi gyomirtás búzában? Összehasonlítottuk!

2021. április 27. 11:40

Erőteljesen bokrosodik, és gyommentes az októberben elvetett őszi búza az M43-as autópálya mellett, Algyő közelében. Szabó Zoltánék 570 hektáros gazdaságában a véletlen hozta úgy, hogy össze tudják hasonlítani az őszi és a tavaszi gyomirtást, hiszen az időjárás miatt az egyik táblájukon még el tudták végezni a kezelést, a másikon viszont már nem - így az kontrollterületté válhatott.

Hajtatott paradicsom termesztése üvegházban - Integrált növényvédelem az Árpád-Agrár Zrt.-nél

05:34

Hajtatott paradicsom termesztése üvegházban - Integrált növényvédelem az Árpád-Agrár Zrt.-nél

2019. március 11. 07:42

Az Árpád-Agrár Zrt.-hez tartozó Szentesi Paradicsom Kft. legnagyobb, több mint 4 hektáros üvegházában már szedik az érett koktélparadicsomot, a fürtös paradicsom pedig nagyjából két múlva kerülhet az áruházak polcaira. A technológia alapja a talaj nélküli, hidropónikus termesztés, a tápanyag-ellátást a öntözőrendszerrel oldják meg, a fűtést pedig termálvízzel.

Itt a legújabb Väderstad Carrier rövidtárcsa - Bemutatkozott az XT Marcaliban

2022. augusztus 18. 08:42

Mindent ellepő porfelhő nélkül, viszonylag nedves talajon tarthatta meg szántóföldi roadshow-jának utolsó gépbemutatóját a Väderstad. Marcaliban a tarlóhántástól egészen a repce vetéséig bemutatták a szárazságban, aszályban ajánlott talajművelési technológiákat.

Hogyan válasszunk megfelelően facsemetét?

08:57

Hogyan válasszunk megfelelően facsemetét?

2024. október 28. 06:10

Milyen szempontok figyelembevételével érdemes nekilátnunk elpusztult fáink pótlásának, illetve a rendelkezésre álló facsemete kiválasztásának? Sipos József szaktanácsadó segítségével járjuk körbe a kérdést: milyen a jó szabadgyökerű, illetve konténeres csemete, és mit vizsgáljunk meg kiválasztásukkor?

Gyümölcsfák növényvédelme

2020. április 28. 08:43

Ebben a vegetációs szakaszban több kórokozó is megfertőzheti a fáinkat, ezért fontos a megelőzésen túl a pontos időben történő kezelés is.