HEKTÁR: Aszály a vizek országában – Öntözésről, vízmegtartó gazdálkodásról, vízrendezésről

Agrofórum Online

A HEKTÁR podcast negyedik adásában ezúttal az öntözésről, a vízmegtartásról, az aszályról és a vízgazdálkodásról beszélgetünk 2 órán keresztül - méghozzá 2 stúdióvendégünkkel, és 12 interjúalanyunkkal.

Milyen lehetőségeket nyújt az öntözés hazánkban? Lesz-e elég öntözhető víz, vagy arra is készülhetünk, hogy ez jelentős korlátozás alá fog esni? Mi az a precíziós öntözés, és hogyan segíti az a gazdálkodókat? Mik az első tapasztalatok az öntözési közöségekben? Fokgazdálkodás vagy csongrádi vízlépcső? Miért kell jobban vigyáznunk az erdeinkre, és milyen szerepük van a fás területeknek mezőgazdasági szempontból? Szó lesz természetesen az öntözés nehézségeiről, de foglalkozunk a víz szempontjából a talajjal is.

Gribek Dániel műsorvezető szakmai beszélgetőtársai:

  • Oláh Zoltán, gazdálkodó, Tiszacsege
  • Cifka Gábor, építész, építőmérnök, senior projektmenedzser, Plantor Kft.

Aki még velünk van a HEKTÁR első adásában felvételen keresztül:

  • Becsákné Tornay Enikő, osztályvezető, szakértő, Agrárgazdasági Kutatóintézet
  • Nagy István, agrárminiszter, Agrárminisztérium (előadásrészlet a KITE Zrt. öntözési szakmai napjáról)
  • Urbán Zsolt, ügyvezető, Urbán és Urbán Mezőgazdasági Kft.
  • Schober Gyula, öntözés üzletágvezető, Agrotec Magyarország
  • Szendi Jenő, öntözési üzletági igazgató, KITE Zrt.
  • Vázsonyi László, fejlesztőmérnök, VulcanAgro Kft.
  • Kovács Károly, tudományos segédmunkatárs, Miskolci Egyetem, MFK, Földrajz – Geoinformatika Intézet
  • Szigeti Tamás, agrármérnök-közgazdász
  • Kovács Imre, ügyvezető igazgató, Kenderes 2006 Kft.
  • Dr. Bolla Bence, tudományos főmunkatárs, Erdészeti Tudományos Intézet
  • Dr. Keserű Zsolt, tudományos főmunkatárs, Erdészeti Tudományos Intézet
  • Pintér János, termékmenedzser, Agroszerviz, KWS Magyarország Kft.

Agrofórum Hírlevél
Iratkozzon fel az Agrofórum hírlevélre!

A feliratkozást követően a rendszer egy megerősítő emailt fog küldeni a megadott email címre. Ha nem érkezne meg a levél, kérjük nézze meg a spam vagy Gmail esetén a Promóciók és az Összes levél mappát.

A moníliás gyümölcsöt tegyük-e komposztálóba?

04:54

A moníliás gyümölcsöt tegyük-e komposztálóba?

2024. október 10. 13:40

A monília által fertőzött körte vajon komposztálható? Van-e védekezési lehetőségünk a gyümölcsök kései éredő fázisában? Zsigó György növényorvos válaszol.

Mi lehet az ukrán csatlakozás után a gabonapiaccal?

8:45

Mi lehet az ukrán csatlakozás után a gabonapiaccal?

2023. december 22. 14:10

Az idei év nem a legrosszabb eredményeket hozta gabonatermés tekintetében. Hogy mi határozza meg az árak alakulását, hová lett, vagy hová lesz az Ukrajnából származó, gyakran kérdéses minőségű termény, és ez hogyan csapódik le az európai uniós élelmiszerláncban, arról érdemes tájékoztatni a magyar fogyasztókat is. A témával kapcsolatos kérdéseket körüljárva, és vezérelve attól a szándéktól, hogy derüljön több fény a valóságra, Petőházi Tamással, a Gabonatermesztők Országos Szövetségének elnökével készült interjú.

Vetőmagüzem a Pannon régióban, megoldások a kihívásokra

2021. augusztus 23. 21:29

Minden kihívásra választ adni. Ez egy nemesítő legfőbb feladata. A dinamikusan, folyamatosan változó klimatikus és jogi környezetben mindez persze nem könnyű, de közös érdek, hogy a mezőgazdasági termelők mindig a legjobb genetikával dolgozhassanak, és a gyakorlati szakértelmüket, valamint technológiájukat kiváló minőségű, megbízható vetőmag alapozza meg. A Pannon-régióban működő Probstdorfer Saatzucht szakemberei évtizedek óta ezen dolgoznak.

A talajtakarás előnyei szőlőben

5:27

A talajtakarás előnyei szőlőben

2024. január 3. 14:10

A szőlőültetvényekben jelenleg is általános az intenzív talajbolygatás, főleg ami a szőlő sorközeit érinti. Ezzel szemben megoldást jelentő alternatíva lehet a növénytakarásos kezelés. A sorközvetés folytán azonban a talajt átszövő gyökérzet vízkonkurenciaként jelenhet meg a szőlő számára, és azokban az esetekben, amikor ez kerülendő, például telepítés esetén, megoldást jelenthet a szalmatakarás. A sötétbarna, humuszban gazdagabb talaj felmelegedésre, ezáltal a párologtatásra való hajlama sokkal kifejezettebb, így jelentős mennyiségű vizet veszíthet, így szalmatakarással csökkenthetjük a vízveszteség mértékét. A kellően vastag, elhalt növényi maradványnak, jelen esetben szalmatakarásnak köszönhetően a gyomok csírázásához szükséges fényviszonyok sem alakulnak ki, és így nem szükséges a kapálás sem. Hogyha intenzív kapálás, és szervesanyag-beforgatás zajlik egy talaj esetében, a szervesanyagot lebontó korhadéklakó szervezetek felszaporodnak a mikrobiális közösségen belül.

Kevesebb lesz a vadkár-vita? - Vadkár-megelőzés és konfliktuscsökkentés

04:57

Kevesebb lesz a vadkár-vita? - Vadkár-megelőzés és konfliktuscsökkentés

2019. február 16. 06:18

Elkészült az egységes mezőgazdasági és erdei vadkárfelmérési útmutató, aminek célja, hogy a mező- és erdőgazdálkodásban a vad által okozott károk mennyiségének, a károsodott terület nagyságának, valamint a károk pénzbeli értékének meghatározása országszerte ugyanazzal a módszerrel történjen.

A Massey Ferguson elhozta legnagyobb traktorát

04:26

A Massey Ferguson elhozta legnagyobb traktorát

2025. január 27. 11:10

Az idei AGROmashEXPOn sokan kisebb elánnal vettek részt, sőt, volt aki távol is maradt hazánk egyik legjelentősebb agrárgépészeti szakkiállításától. Nem tett így az AustroDiesel: ezer négyzetméteren vonultatta fel kínálatát. Fókuszban a valaha gyártott legnagyobb traktor.

Baranyai kistermelők egyedi készítményei a Szentlőrinci Gazdanapokon - Chilion, Figura, Kapucinus

05:41

Baranyai kistermelők egyedi készítményei a Szentlőrinci Gazdanapokon - Chilion, Figura, Kapucinus

2019. augusztus 26. 05:34

Traktorok, mezőgazdasági munkagépek, sok látogató, és a Szentlőrinci Gazdanapok elengedhetetlen hozzávalói, a helyi, térségi termékek. Ahogy az már megszokott, a Baranya megyei agrárkiállítás ezúttal is nagy teret adott a környék termelői számára, például az éppen szentlőrinci Chilion-nak, amely hét éve, még a nagy hazai "chilibumm" előtt kezdte meg a működését.

Bio palántanevelés a MagosVölgy Ökológiai Gazdaságban - vetéstől a növényvédelemig

2022. július 20. 14:16

Április elejétől decemberig szolgálja ki változatos kínálattal zöldségközösségének tagjait a Nógrád megyei Terényben működő MagosVölgy Ökológiai Gazdaság. Ehhez azonban már február során meg kell kezdeni a vetést, illetve a palántanevelést, ami szigorú rendszer szerint fűtött fóliasátorban történik. De mielőtt részletesen is bemutatjuk a technológiát, ismerjük meg Dezsén Zoltánt, aki feleségével, Judittal álmodta meg és hozta létre a biogazdaságot.