Miért rothad a vöröshagyma közepe?

Agrofórum Online

Milyen betegség látható a képen a vöröshagymán, és hogyan tudnék ellene védekezni?

Aki válaszol:
Dr. Csorba Virág kertészmérnök, növényorvos

Kedves Kérdező!

A vöröshagymának számos betegsége van, melyek szabadföldön és a tárolás során egyaránt problémát okozhatnak. A képen egy gyakran előforduló bakteriális rothadás, vagyis nyálkásrothadás látható, melyet a Burkholderia gladioli pv. alliicola baktérim okoz. A tünetek már a termesztés során is jelentkezhetnek egy-két hervadt levél formájában, majd ezek sárgulása, csúcstól kezdődően elhalása is bekövetkezhet. A betegség kezdetén a hagymafejek még egészségesnek tűnhetnek, de nyaki részüknél akár meg is puhulhatnak. 

A betegség általában a tárolás során ölt inkább nagyobb mértéket. A fejekben ilyenkor először hosszirányban egy vagy több belső buroklevél elvizenyősödik. A betegség lassanként pedig a fertőzött buroklevéltől halad a tönk irányába, ezzel pedig más buroklevelekre is átterjedhet. Idővel a betegség nagy kiterjedése esetében akár az egész hagyma belső szöveti részei elrothadnak, majd pedig kiszáradva összezsugorodnak. Jellemző továbbá, hogy a fertőzött hagymafejekből összenyomás hatására a rothadt részek kicsúsznak a nyaki részen keresztül.

Rothadt részek a hagymafejből (fotó: a kérdező felvétele)

Mint minden baktériumos betegség, így a nyálkásrothadás kialakulásához is nedvességre van szükség, a hőmérséklet szempontjából a hűvösebb és melegebb időjárás is megfelel terjedésének, csak terjedésük ütemében van különbség. Melegebb időjárás esetében a nyár folyamán a teljes rothadás akár egy héten belül bekövetkezhet, míg a tárolóban 5 Celsius-fok körüli hőmérsékleten több hónap is szükséges lehet ennek kialakulásához. A termesztés során a bőséges öntözés, de akár a tartós harmat is elősegítheti a fertőzést. A gyökérnyaki rész sérülése, mely lehet mechanikai, de rovarok által kialakított egyaránt, kaput nyitnak a baktériumnak. Ezáltal a kártevők elleni védekezésnek, a mechanikai, pl. kapálás okozta sérülések elkerülésének, az esőztető öntözés kerülésének nagy jelentősége van a megelőzésben.

A betakarítást csak akkor végezzük el, amikor a fejek már teljes érettségi állapotban vannak. A tárolás előtt kiemelt jelentősége van a hagymák szárításának, a szárrészek eltávolításának is. Csak egészséges hagymákat tároljunk és a tárolás során is ellenőrizzük időnként a hagymafejek egészségi állapotát. Az optimális hőmérséklet a tárolóban 0 és 2 °C között van, olyan helyen, ahol a megfelelő szellőzés biztosítható, így a páralecsapódás elkerülhető.

Kiemelt kép: a kérdező felvétele

Az oldalrügyön termő Pedro diófajta növényvédelmi tapasztalatai

2019. május 26. 10:24

Somogy megyében, Nágocs község külterületén, egy 11 ha-os Pedro fajtájú, 7 x 7 m térállású dióültetvényben végeztünk növényvédelmi vizsgálatokat.

Klímaváltozás okozta hatások a növénytermesztésben – megoldási utak

2022. február 3. 09:12

A BIOFIL Klíma talajoltó baktérium készítmény a legújabb innováció a mikrobiológiai talajoltó termékek körében. A terméket speciálisan a klímaváltozás szélsőséges hatásainak a talajban okozott kártételének mérséklésére fejlesztették ki. A termék 2021-ben került piacra, és mind a hazai mind a külföldi piacokon egyedülálló ilyen képességű, elő baktérium sejteket tartalmazó talajoltóanyag. Az első szántóföldi eredmények rendkívül biztatók. Ezért vettük fókusz alá a klímaváltozást szakmai kerekasztal keretében az AGROmashEXPO rendezvényén.

Milyen az élő talaj és mivel tehető élővé?

2024. október 23. 05:40

Nem győzzük hangsúlyozni a felelős talajművelést, ahol nemcsak a termés maximalizálása a cél, hanem a talaj eróziótól való védelme és az élő szerveződések védelme a földfelszín alatt.

Mi lehet a diófa törzséből kifolyó olajszerű anyag?

2023. január 29. 10:38

Szeretném megkérdezni, hogy a diófánk törzséből kifolyó anyag, ami olyan, mint a fáradt olaj, mármint színre, mi lehet, és hogyan lehetne segíteni a fán?