Akinek van a kertben macskája, kutyája az lehet idén igen korán tapasztalta, hogy bizony a kullancsok és legyek sem tétlenkednek már. Sokkal korábban, mint eddigi évek során.
Mint felelős állattartó, nem csak a haszonállatainkért tartozunk felelősséggel, de a hobbiállatok vagy úgymond négylábú barátaink védelme is ugyanúgy fontos! Ráadásul még mi is jól meglepődtünk, mikor az étvágytalan és kedvetlen kutyusainkban egyszer csak egy hatalmas, hüvelykujj köröm méretű kullancsot szedtünk ki épp a minap és már futottunk is (újra) az állatorvoshoz az ügyeletre.
Első jelek, ha baj van
Akár kisszőrű, akár nagyszőrű a kedvenc négylábú társunk, akár cica, akár kutyus, ne hagyjuk magunkat, amikor leráznak minket az állatorvosi rendelőben azzal a jelszóval: „Biztos csak a front miatt kedvetlen, ne tessék aggódni.” Mert bizony a gazdinál jobban senki nem fogja időben felismerni ha baj van, márpedig erre nagyon egyértelmű jeleket adnak a háziállatok. Még egy húsnyúl is, bizony! Akár kiskedvenc, akár haszonállat.
Amikor a mi kiskutyáink – egy közép-ázsiai juhászkutya és egy moszkvai őr kölyök elkezdett egyszer csak finnyáskodni a szokásos „éhenhalunk gazdi, adj már enni” viselkedés pólusválátása után, akkor először a tápra gyanakszik az ember, szegényke biztos megunta. Ilyenkor nézzük a székletet, még jobban a kutya-cica viselkedését. Ugyanígy legyen az baromfi, házi nyúl vagy fürj vagy mangalicamalac. Az állat viselkedése mindig egy jelzés arra, hogyan is van az állapota, egészsége.
Mivel ez az étvágytalanság nem javult, sőt pirosodó szemek voltak másnapra, szemlátomást kis lázacska is felütötte a fejét kedvetlenedéssel karöltve, azonnal tudtuk, irány az állatorvos. Mivel nem talált semmi okot, front lett a gyanú, de az állapot csak romlott.
Eljött a pont, hogy aggódni kezdünk és az egyik esti szokásos szőrfésülésnél derült fény a valódi okra és tudtuk is rögtön, hogy irány a kutyával az ügyelet: hatalmas kullancs a hosszú szőr között megbújva, de közben már a székletben és vizeletben is látszott változás.
TIPP: Ha egy állat nem úgy viselkedik, ahogy szokott, akkor legyünk nagyon résen és legyünk az alaposabbnál alaposabbak is, mert bizony a legkisebb jel is fontos lehet. Ne hagyjuk magunkat lerázni álindokokkal.
Gyenge volt a tél, élednek a rovarok
Tegnap már újra szükség volt a legyek ellen a szúnyoghálóra az ajtón-ablakon szellőztetésnél, de a fenti kullancsos eset is igen korainak tekinthető. Ugyanígy ha háziállatunk van, a gyenge tél miatt és az igazán tartós fagyok hiányában bizony a bolhák és más kártékony élősködők sem pihennek.
Mióta egy ideje fény derült, hogy a mixomatúzist például a nyulaknál nem csak a szúnyogok terjeszthetik, hanem akár a bolhák is, a babéziát is újabban bolhákhoz is társítják már és szúnyoghoz is a legfrissebb kutatások alapján, így nem árt résen lenni.
A klímaváltozás, akár hiszünk benne, akár nem, a szinte hó és fagymentes telek ezt is hozzák magával, hogy ha egyáltalán aludni is mennek az ilyen élősködők és káros rovarok, akkor is nagyon korán ébredeznek. Gondolhatunk itt a háztájiban tartott baromfiaknál akár a tyúktetűre is és sok más hasonló eshetőségre is, így ha állataink nyugtalanok, fáradékonyabban, netán a keringésükben, kiválasztásukban látunk újszerűt, akkor a legkisebb eltérésnél is keressük fel a számunkra hiteles állatorvost, mert egy figyelmes gazdi vagy odafigyelő gazda már csírájában megelőzhet komoly betegségeket és problémákat.
Bízom benne, hogy az általam elmesélt rövid és tanulságos eset is lesz annyira mérvadó, hogy jobban odafigyel mindenki kedvencére és nem hagyja magát lebeszélni, ha úgy látja, hogy szükséges megtalálni az okokat már a legelső jelektől.