Állattenyésztés

Egy új kullancsfaj egyedei szó szerint kiszívták három szarvasmarha vérét

Agrofórum Online

Az amerikai Ohio legelőin már több mint egymillióra nőhetett a veszélyes hosszú lábú kullancsok száma, amelyek az emberre nem, de a nagyméretű házi-, illetve vadállatokra komoly veszélyt jelentenek.

Egy addig arrafelé ismeretlen kullancsfaj 2021-ben hirtelen óriási számban jelent meg Ohióban, és három szarvasmarha a szívogatásuk nyomán belepusztult a súlyos vérveszteségbe. Szakemberek szerint Ohio államban ez az ázsiai hosszú lábú kullancsok (Haemaphysalis longicornis) első ismert populációja.

Azzal a céllal kezdték el őket kutatni, hogy a kártevőket megfigyeljék és lehetőleg hatásos módszert találjanak a kiirtásukra. Egyelőre úgy tűnik, hogy a faj az emberekre nem veszélyes, mivel a marhákat és egyéb nagyméretű vadállatokat kedveli. 

A kutatók elmondták, hogy az apró, barna kullancsok, melyek bizonyos életkorban akkorák, mint egy szezámmag, és borsó nagyságúak, amikor megszívják magukat, igen ellenállók: 2021-ben rovarölő szert szórtak ki ellenük, a következő nyáron mégis újra megjelentek a gazdaságban.

Egyelőre tehát nem látszik a fény az alagút végén, hiszen a védekezés sikertelen, így a kullancsok elterjedése egész Ohio államban várható. Szerencsére a legtöbb kullancsirtó szer hatásos ellenük, de a számosságuk miatt a teljes megsemmisítésük nem lehetséges. 

Ez a kullancsfaj Kelet-Ázsiából származik, és az Egyesült Államokban először 2017-ben New Jersey-ben regisztrálták, innen terjedt tovább villámgyorsan. A szarvasmarhák gazdája elmondta, hogy egyikük egy 5 éves, egészséges bika volt, amelynek leterítéséhez több tízezer kullancsnak kellett szívnia egy időben a vérét. 

A kullancsfaj gyors terjedésének oka, hogy képes a megtermékenyítés nélküli, ivartalan szaporodásra, és a nőstény egyszerre akár 2000 petét is lerak – és a kikelő nőstények maguk is egyenként ugyanannyit. Ahol a környezet ideális számukra, leginkább a kaszálatlan legelők, ott gyakorlatilag megállíthatatlanul szaporodnak, az irtásukhoz pedig közvetlen kapcsolatba kell lépniük a hatóanyaggal – ám a nagy számuk miatt mindig akadnak túlélők.

Leginkább talán peterakás előtt lehetne ellenük védekezni, de mindenképpen integrált, tehát többrétegű védekezési módot kellene kidolgozni. A szakemberek addig is azt javasolják, hogy a szarvasmarhákon alkalmazzanak a tulajdonosaik valamilyen kullancsölő készítményt.

Agrofórum Hírlevél
Iratkozzon fel az Agrofórum hírlevélre!

A feliratkozást követően a rendszer egy megerősítő emailt fog küldeni a megadott email címre. Ha nem érkezne meg a levél, kérjük nézze meg a spam vagy Gmail esetén a Promóciók és az Összes levél mappát.

Fűfehérje: új fehérjeforrás a tejágazatban?

2025. július 3. 14:10

Holland innováció: fűből nyert fehérje válthatja a szóját, miközben csökkentheti a nitrogénkibocsátást és a trágya mennyiségét.

Juhhimlő Romániában: mi következik?

2025. június 19. 14:10

Romániában először azonosították a juhhimlő vírusát. A betegség gyorsan terjed, és komoly gazdasági károkat okozhat az állattartóknak.

Drágulás jöhet a mézpiacon: súlyos kiesést jelentettek

2025. június 11. 11:10

Az ukrán méhészek gyenge évre és mézdrágulásra számítanak – az akácot elvitte a fagy, a napraforgó sem ígér sokat.

Modern állatmenedékek: miért hódít a plexi és a polikarbonát?

2025. június 4. 13:10

A plexi és a polikarbonát egyre népszerűbb választás az állattartók körében – nem véletlenül. Ezek a korszerű anyagok biztonságot, tartósságot és esztétikus megjelenést nyújtanak a kutyák, macskák, madarak vagy kisállatok számára kialakított otthonokban.

Nem mészárolják le a szabadon élő lengyel marhákat

2019. május 30. 12:33

Az állatjogi aktivisták kiemelték, hogy az állatok megölése elfogadhatatlan, mert ennél sokkal humánusabb megoldások is vannak.

Hajdú-Biharban van a legtöbb szarvasmarha hazánkban

2021. április 30. 04:46

A 2020. december elsejei előzetes adatok szerint hazánkban összesen 932,9 ezer szarvasmarha volt, ebből pedig 413,8 ezer tehén.

Növekedett a szarvasmarha- és a sertésállomány

2018. július 11. 12:16

Tavaly decemberhez viszonyítva idén júniusban a szarvasmarha- és a tehénállomány 10 ezerrel, illetve 2 ezerrel nőtt.

Hogy függ össze a körömápolási napló és a kézműves sajt?

2019. május 23. 03:48

A magas minőségű tejnek ma már komoly felvevő piaca van. Nem túlzás azt állitani, hogy a Hétforrás Birtokról származó tejért, és csekély mennyiségű sajtért, túróért sorban kell állniuk a vevőknek, „akik” jelenleg éttermek, kávézók, reggelizőhelyek.