Diófa oltványomnál a vezér vessző felső része elhalt. Visszametszettem, a belsejében barna elszíneződés látszott. Mit tudok tenni, vegyem ki a fát vagy tudom valamivel kezelni?
Kedves Kérdező!
A csatolt képen az látszik, hogy a kéreg alatti faszövet részlegesen, de nagy felületen, erős barna színű elváltozást mutat. Az elszíneződés fertőzést jelez, gombás vagy baktériumos fertőzés okozhatta, annak meghatározása csak mikroszkópos vizsgálattal lehetséges.
Fás növényeknél, gyümölcsfáknál, szőlőnél, díszfáknál, bokroknál gyakori a belső szövetek fertőződése, mely általában hosszú ideig rejtve marad, a kéreg takarja. A belső fertőzésről akkor szoktak tudomást szerezni, amikor azok hajtásainak növekedése valamilyen elváltozást mutat: levelei fényességüket elvesztik, lankadnak, hasonlóan a virágok is, ezt követően sárgulnak, majd elszáradnak. A felsorolt tünetek azt jelzik, hogy az érintett növényrész kapcsolata megszűnt a törzzsel.
A faszövet barna színű elváltozását jellemzően a sebeken keresztül behatoló kórokozók idézik elő. Sebeket okozhatnak rágásaikkal rovarok, nagyobb állatok, de ápolási munkák során eszközeivel az ember is gyakran sebeket ejt a fákon. A gombák, baktériumok – amik a keletkező nyílásokon behatolnak – a levegőből is rákerülhetnek a sebekre, annak felszínéről már aktív módon hatolnak beljebb. Gyakori, hogy kórokozók a növények ápolására használt eszközök felszínéről jutnak a növényi szövetekbe, korábbi beteg növények rátapadt nedvével együtt.
Ezért van nagy jelentősége a fás növényeknél a sebek gyors kezelésének, ami fertőtlenítésből majd lefedéséből áll. A sebfelület kórokozók elleni védelméhez a réz hatóanyagú (réz-oxiklorid, rézhidroxid, rézszulfát) gomba és baktérium ellenes növényvédő szerek váltak be permetlé töménységű oldatukkal. Sebek kezelése történhet permetezéssel, míg kis felületen ecseteléssel is felvihető az oldat. Beszáradás után a sebet légmentesen be kell fedni fasebkezelő anyaggal, ami a későbbiekben más parazita szervezetek és a víz behatolását is megakadályozza. Díszfáknál a sebek légmentes lezárására olajfestékes kezelést is alkalmaznak.
A vágó eszközök fém profiljait, amire a növényi nedv és azzal a patogén kórokozók rátapadnak, rendszeresen fertőtleníteni szükséges. Legtöbb kórokozó ellen hatásos és könnyen beszerezhető a háztartási Hypó 1:6 arányú vizes oldata, abban 1-2 perces áztatás az olló, fűrész növénnyel érintkező felületét mentesíti. Kezelés után az eszközöket vízben alaposan le kell mosni, majd megszárítani.
A károsodott dióoltványnál a barnán elszíneződött vesszőt a teljesen ép, egészséges, egyszínű, világos belső szövetig vissza kell metszeni, csak ezzel a módszerrel mentesíthető a fa. Természetesen a metszési felületet az előbbiekben leírt módon kezelni szükséges.