Házikert

Gyöngyikék a kertben

Agrofórum Online

Igénytelen békahagyma, kapta ezt a gúnynevet a fürtös gyöngyike egy kertészeti oldalon. Vajon tényleg ennyire igénytelen, hogy kiérdemelte ezt az elnevezést? Már egy ideje nyílik a gyöngyike, az elsők között lévő tavaszi virágzó hagymásunk.

Hol találkozhatunk a természetben vele?

A természetben igen sokfelé megtalálható. Főleg azokat a bolygatatlan területeket szereti, ahol évről évre biztonságban van és maximum kaszálják a területet. Egy nagyon szép egybefüggő gyöngyikeültetvényt pár évvel ezelőtt egy miskei Csengődi meggyültetvényben fotóztam, ahol majdnem 80 hektáron a virágzási időben ezer és ezer kék virág bújt ki egyik napról a másikra a földből. Csodálatos látványt nyújtott.

A homokos talajokon, a közepesen kötött és agyagos talajokon is előfordul, eredeti élőhelyéből adódóan. Közép-Ázsiából, a Kaukázusból, a Földközi-tenger vidékéről származnak. A legismertebb a kertekben az örmény gyöngyike liláskék virágzatával. Ezenkívül 40 különböző faj és fajta létezik, akad köztük kék, rózsaszín, fehér, sőt két virágszínben díszítő változat is. Ezek most már kaphatók is a hazai kertészetek polcain is.

Míg az örmény gyöngyike nem illatos, vannak illatos fajták is: Muscari aucheri ‘Blue Magic’, az örmény gyöngyike ‘Blue Spike’ fajtája, az epergyöngyike ‘Album’ és a sárga gyöngyike ‘Golden Fragrance’ fajtája.

Valóban igénytelen?

Növény esetében nem szeretem ezt a kifejezést, hogy egy növény igénytelen, mert valójában ugyanúgy vannak igényei, csak jobban tud alkalmazkodni, és ha megtalálja magának a megfelelő helyet, akkor könnyen és gyorsan szaporodik, kiváló lesz a fagytűrése, plusz öntözést sem igényel. Ültetési ideje is a hideg hónapokra esik, ősszel, októbertől egészen decemberig.

A gyöngyike különösen jól mutat növénytársításokban, akár más hagymásokkal is. Mivel a kertben a kék szín ritka, így például a gyepbe vetve is izgalmas tavaszi látvány lesz.

Mi legyen elvirágzás után?

Klasszikusan a nőnap körül jelenik meg a boltok polcain, mert az egyik legkisebb cserepes dísznövény, amit ajándékoznak még a nagy cégek is. Emlékszem sok évvel ezelőtt a multicégek százszámra rendelték be az alig 5-8 cm-es cserepekben a gyöngyikét a kertészetünkből. De amint elvirágzott, sok esetben a növény a kukában landolt, mert elmúlt díszítő értéke.

Elvirágzás után a hagymát hagyjuk pihenni. Nem is kell levágni róla az elszáradó részeket, mivel az elszáradás során a hagyma feltölti magát a téli pihenőre és a tavaszi kihajtásra.

Ha van kertünk, akkor ezeket a hagymákat ősszel tegyük el a földbe, így a hideghatást is megkapja, ami a virágzáshoz kell is.

Ha nincs kertünk, akkor hűvös helyen, akár a hűtőszekrény zöldséges fiókjában is tárolhatjuk, majd február végén, március elején tegyük cserépbe újra, öntözzük meg és gyönyörködjünk a kibújó hajtásokban, virágokban. Egy erkélyen is jó helyen lehet ilyenkor már egy cserép gyöngyike.

Miért kell rendszeresen forgatni a szobanövényeket?

2025. február 7. 07:10

A szobanövény „forgatása” egyszerűen azt jelenti, hogy elfordítjuk a cserepet, hogy megváltoztassuk a növény tájolásának irányát.

Februári teendők a kertben

2025. február 6. 13:10

A fákat, sövényeket és a cserjéket a madarak védelme érdekében csak február végéig szabad jelentősen megmetszeni.

Nincs helye a kertben: feketelistán a bíbor nebáncsvirág!

2025. február 6. 08:10

Van egy növény, amely Németországban még a feketelistára is felkerült. Magyarországon is invazív fajnak számít.

Hunyor: a téli kert bájos színfoltja

2025. február 5. 14:40

Ez az évelő, lágyszárú növény 30-40 cm magasra nő, lassan fejlődik, és rizómákkal képes a téli időszakot átvészelni.

Hasznos vagy káros a csodaszép fagyöngy?

2020. február 18. 12:04

K. Eleonóra kérdése: A közeli park fáin rengeteg fagyöngy látható. A fehér fagyöngy nagyon szép, de hasznos vagy káros?

10 érdekesség a bazsarózsáról

2024. április 24. 14:10

A bazsarózsa vagy peónia hamarosan virágba borul, érdemes hát néhány érdekességet megtudni erről a csodás dísznövényről.

Amit a krotonról tudni érdemes

2023. március 8. 05:36

Érdekessége a krotonnak, hogy ahogy öregszik a növény, úgy sötétednek a levelei is. Akár egy egészen nagy bokorformává is nevelhető még lakásban is. De hogyan? Nézzük, mit kell tudni az ápolásáról!

Mikor vihetők ki a szabadba a beteleltetett dísznövényeink?

2022. május 8. 04:36

Szeretném megtudni, hogy a dísznövények kihelyezése a kertbe mikor tekinthető biztonságosnak a teleltetés után?