Házikert

Kerti tó: tavaszi ápolási munkák

Agrofórum Online

Tavasszal a kerti tóval történő munka is újraindul, ahogy egyre szebb napok érkeznek, melegszik az idő és élénkül a tavi élővilág is. Nézzük sorra, melyek a tavaszi ápolási munkák, ha kerti tó tulajdonosok vagyunk!

A kerti tó sokak szemében luxusnak számít, és azért némiképpen van is benne valami. Viszonylag nagy a bekerülési költsége és rendszeres karbantartási munkák is társulnak hozzá.

Ahogy megindul a tavasz, érkeznek vissza a gólyák, gémek, kócsagok, és a kertbarátok és tótulajdonosok is szembesülnek az első horgászélményeikkel a koik frontján. Nem rejtem véka alá, sok halállományom fogyott el úgy már az évek során, hogy közben jól felhizlaltuk a környék vízimadarait. Ezzel sajnos nem vagyok egyedül, így erre is vannak trükkös ötleteim, amit hamarosan le is írok.

Tavi növények a kerti tóban

A legtöbb tavi növény most kezd el úgy igazán újraindulni, kezdve a nagy kedvenccel a tavirózsával. Amíg még nagyon kicsik a levelek, addig van egyszerű dolgunk az átültetéssel és tőosztással is. Onnantól, hogy megnövekednek a nagy levelek, már sokkal nehezebb lesz a tavi növényeket is tőosztással szétszedni és egyben jól kiemelni a tóból. Ezeket a munkákat én mindig kora tavasszal, még szinte nyugalmi időszakban végzem el, most van az az idő, hogy még egy-két hétig talán esedékes lehet egy ilyen nagyobb munka.

Túl sok az iszap a tóban. Mit tehetek?

A túlontúl sok iszap számos tótulajdonosnak gond, de még előfordul bőven a természetes tavaknál is. Ez egyrészt a behordott szerves anyag végett kerül bele, másrészt a tó vizében zajló folyamatok következménye is. Amíg a halak vermelnek az iszapban, addig természetesen ezt nem lehet kiszedni belőle, mert megzavarjuk a természetes telelési időszakot. Másfelől ősszel sem érdemes ezt kiszedni, mert akkor meg lehet, hogy túlszedjük és a vízi állatok számára nem lesz elegendő iszap a vermeléshez, növényeknek a visszahúzódáshoz a télre.

Az iszapot óvatosan, a növények gyökereit nem bántva szedjük ki a vermelési időszak után, sokan ilyenkor eszközölnek egy részleges vízcserét is.

Verőfényes napsütés, támad az alga?

Ahogy egyre nagyobb a napsütés és a meleg megérkezik, az algásodás is megkezdődik. Egyrészt, ha vízcsere történt, akkor ott egyfajta alágásodás szinte mindig van, de a legjobb rendszereknél is gyakori. Erre vannak természetes megoldások, tóvizekhez ajánlott biológiai készítmények, de lehet például algaevő csigákat is vásárolni, melyek felszaporodva szép rendet fognak e téren tartani a tóban. Erre már tavasszal készüljünk fel, mert a jó idő bizony az algát is meghozza.

Másik a vízszint megfelelő árnyékolása, amit sokan elfelejtenek. Ez lehet a tó feletti fás-ligetes növényzettel is ugyanúgy, mint a tavi növényekkel. Muszáj visszatérjek a tavirózsára, mert szépen be tudja teríteni a vízfelületet, virágzik is, és még az algásodást is gátolni tudja.

Mi legyen a madarakkal?

A halak és a madarak viszálya ugyanúgy gond, nálunk is, ahogy sok Olvasónál biztosan. Próbálkoztunk vízfelszín alá tehető madárhálóval, dús tavi növényzettel is. Most hamarosan egy speciális tükröt (tükörprizma) fogunk kipróbálni, amit a tó körüli növényzetre téve kell használni, elriasztja a madarakat. Ha beválik, becsület szavamra, elmesélem saját sikereinket vele!

Ettől lesz gyönyörű a szegfű: metszési tanácsok lépésről lépésre

2025. július 25. 16:10

A szegfű bőséges virágzásához elengedhetetlen a metszés. Mutatjuk, mikor és hogyan vágja vissza, hogy egész szezonban díszítsen!

Ezért nem virágzik a leander – 7 gyakori hiba

2025. július 24. 11:10

Hiába a gondos öntözés és buja lomb, ha a leander nem virágzik? Mutatjuk, mi állhat a háttérben, és hogyan virágoztathatja meg!

Vertikális kert és ehető ágyás – így kertészkedünk idén

2025. július 23. 08:10

A kertészkedés nemcsak hasznos, de idén is divatos: bemutatjuk, mely trendek formálják a kerti terek jövőjét a szakértők szerint.

Július 25-ig szavazhatunk! Melyik faj legyen a 2026-os Év madara?

2025. július 23. 05:40

A Magyar Madártani és Természetvédelmi Egyesület (MME) "Év madara" programjának célja, hogy a jelölt madárfajok, és végül a győztes faj életmódjával, szokásaival és élőhelyével közelebbről megismerkedjen a nagyérdemű.

A tengeri algák élelmiszerként, takarmányként és üzemanyagként való hasznosítása

2023. április 8. 08:34

A tengeri algák globális termesztésének kiterjesztése nagyban hozzájárulhatna a bolygó élelmezésbiztonságával, a biológiai sokféleség csökkenésével és az éghajlatváltozással kapcsolatos kihívások kezeléséhez.

Goёmar BM 86 a növénykondicionáló készítmény

2018. április 26. 09:59

A készítményről bátran elmondhatjuk, hogy a kiváló minőségi termés előállítását megcélzó, intenzív termelést szolgáló technológia fontos eleme.

Anyagcsere-folyamatok, vízháztartás, fotoszintézis – Növénykondicionálók a TIMAC AGRO ajánlásával

2023. április 4. 13:14

Az elmúlt években óriási növekedésnek indult a növények anyagcsere-folyamatait támogató, biostimulátor-tartalmú, növénykondicionáló termékek használata. Ennek a folyamatnak valószínű kedvezni fog az idén induló Agrár-Ökológiai Program.

Lehet, hogy algás a pázsitom?

2018. június 18. 13:07

J. Ferenc kérdése: Zöldes színű, kocsonyás állagú képletek jelentek meg a fűben. Mik ezek? Azt hallottam a szomszédtól, hogy algák. Hogyan védekezhetek ellenük?