Ha már a szép kertről van szó, akkor vajon mennyire kell a pázsitra odafigyelni? Nagy gond az, ha minden szép, de a gyep közben éhezik, kiégett vagy foltos? Természetesen nagy gond! Gondozott pázsit nélkül szép kert sincsen.
Kora tavasszal a kerti szezon elindulásával a pázsit vagy a gyep ápolására is érdemes odafigyelni. Egyrészt azért, mert esztétikai értelemben is fontos, másfelől ökológiailag is jelentős szerepet tölt be a kertben, bár erre ritkán szoktunk gondolni.
Nézzük először az esztétikai oldalát!
Nem kell talán bemutatni, hogy a szomszéd fűje mindig zöldebb. Ha egy ilyen szomszéd lakik a kertünkben, akkor állandó “harc” alakul ki, kinek szebb a gyep a kertjében?
A szép gyephez megfelelő tápanyag-utánpótlásra is szükség van, mégpedig a szárazságtűrés oldaláról például a magnézium-szulfát lesz az egyik fontos barátunk a szezonnyitásban.
Ebben az időszakban van újra lehetőségünk az úgynevezett felülvetésre is. A meglévő füvet szellőztessük át, szedjük ki a letapadt, elhalt fűszálas, szinte már nemezes réteget a pázsitból, akár hengerezzük is át, hogy ha erőteljesen átgereblyéztük, akkor újra vissza tudjon gyorsan gyökerezni és már vethetjük is a hengerezés előtt rá a fűmagot.
Régen ennyire tudományosan kevesen művelték a pázsitot. A “Jól van az úgy” elve szerint kézzel kiszórtuk a magot, maximum többször locsoltuk, de annyi. Manapság már erre is gépekkel válaszolunk és ezzel egyidőben lehet szebb is a gyep.
A madarak ahogy élednek a kertben, a felülvetés ősellenségei lehetnek, ezt csak nagyon „halkan írom”, mert bizony simán kicsipegetik a galambok is a friss vetésünket.
Az tény, hogy egy rossz állapotú gyep nagyságrendekkel rontja a ház megítélését és egyben a kert megítélését is. Nem érdemes tehát elhanyagolni, mert az életterünk szerves része, ahol nekünk is örömöt kell adnia.
Mitől fontos ökológiai értelemben?
A gyep egy jól szituált notill technológiai elem, ha tudományosan akarok fogalmazni. Gondoljunk bele, hogy egy hatalmas, egybefüggő olyan felület, melyet nem bolygatunk, hagyjuk növekedni, rendszeresen öntözzük, nyírjuk és tápanyagozzuk.
A kert többi részének is alapvetően ilyennek kéne lennie, hiszen a gyepes, talajtakart felületen teljesen mások egy tikkasztó nyári napon is a hőviszonyok, mint egy meztelen talajfelszínen.
Fokokban mérhetők a különbségek!
A jó minőségű gyep szépen vissza is tartja a talajban a nedvességet, nem csak elhasználja. Így a mikroklímában is nagy szerepe van a dús, sűrű gyepnek. Netán, ha ez még nem lenne elég, ráadásul egy szuper életközösségnek is helyet ad a kerten belül, ami szintén fontos része az ökológiai rendszernek.
Egy kerten egyébként látszik, hogy jók-e a belső viszonyok, harmónia van-e vagy sem. Ehhez nem is kell nagyon érzék, hogy érezzük. Egyszerűen csak nyugalmat és békét érzünk benne, míg más kertekben ez hiányzik. Üresek. A szép gyep egy jól kialakított kertben elegánsan a harmónia részét képezi.