Májusban sem vagyunk elkésve, ha magvetésről van szó. Rengeteg olyan melegigényes zöldség és fűszer van, melyeket ilyenkor is bőven ráérünk a kiskertben elvetni. Azon sem kell aggódni, hogy kicsúszunk a szürettel, mert a legtöbb hamar palántaméretre nő, és nem sokra rá szüretelhető.
Sok hobbikertész már januárban elkezd rendületlenül magokat vetni, ami alapvetően nem lenne baj, ha rendelkeznének kis fóliaházzal vagy üvegházzal a későbbi palántaneveléshez. De a legtöbb esetben ez nincsen, és csak a baj van a tavaszi kiültetésekig a palántákkal. Elmondom, hogy mi hogyan csináljuk az időzítést, és miért csak most a napokban vetettünk el pár zöldségfélét!
Kabakosok május eleji magvetése
A kabakosokkal az a jó, hogy rendkívül gyorsan csíráznak és hamar szép palántát lehet belőlük nevelni. Viszont pontosan ezért gond, ha túl korán vetjük, mert hatalmas lombozatot képesek a meleg lakásban nevelni, ami utána a kiültetésig csak probléma lesz. Egy kis növényt ilyenkor már szabadföldben is meg lehet nevelni, sőt: szabadföldbe is lehet vetni!
Az összes tökfélét ebben az időszakban, május első felében vetem fészekvetéssel szabadföldbe, pontosabban magaságyásba. A fészekvetéshez kis fészket készítek kézzel a termőtalajba és abba teszek bele fészkenként 1-1 vetőmagot: sütőtökből, cukkíniből, patisszonból, de még uborkából is.
Sok éve leszoktam már a szabályos palántanevelésről, mert ekkora tőszámnál, mint amivel mi is dolgozunk, ott a palántanevelésre a hely minden centije kihasználásra kerül: chiliket, paprikákat és bazsalikomokat nevelünk.
Így a kabakosok tipikusan azok, melyek kiköltöztek a palántanevelés védett helyéről és a vetését is későbbre kell ezáltal időzíteni. Ha netántán visszatérne a kései fagyos idő, ami a talajmenti fagyot jelenti, akkor majd fátyolfóliával betakarjuk arra a pár éjszakára.
Fűszerek sokasága is vethető még ilyenkor
Május első felében vetem a legtöbb fűszernövényt. Akár a bazsalikom is vethető már szabadföldbe is, ha eddig féltünk megtenni.
Ekkor kerül a magaságyásokba a zsázsa, a koriander is, hiszen gyors csírázásuk végett hamar szüretelhetők is lesznek.
Mivel a hónapos retek egy része már szedhető ilyenkor, így a kiszedett retek helyére is vethetjük a fűszereket. Nem is baj, ha kis ágyásoknál is betartjuk az észszerű vetésforgót, így nem tudnak helyileg felszaporodni a kártevők sem, melyek egy adott növénycsaládra jellemzők.
Mivel a retekféléket a fonálférgek szeretik, így utána a fonálféregűzésre is kiváló zsázsa és koriander jó választás lesz.
A salátafélék is most esedékesek május elején
Hacsak nem az a célom, hogy a legkorábban szedhessek fejes salátát, akkor a tépősalátákat és színes salátaféléket is mostanában vetem el szabadföldbe. Mivel ilyenkor hirtelen betörhet a nagy meleg és az UV-sugárzás is intenzív, így a felmagzás ellen a salátákat és az új kör hónapos retket minden esetben árnyékos helyre teszem. Így bár lassabb a fejlődésük, de mivel hidegebb is a környezetük, nem indulnak magba a “termésnövekedés helyett”. Termésnövekedés alatt értem a salátánál a fejesedést és a reteknél a gumónövelést.
Rövid tenyészidővel bármi vethető
Bevallom őszintén a csemegekukoricát is most vetjük. Sokfelé már simán kint van a területen a csemegekukorica, de házikerti szinten még csak most vetettük el épp a napokban. Így is nyár közepére várhatóak az első szedések, mely számunkra teljesen ideális. Mivel a kukoricát a poloskák szeretik, így vagy sokkal több csemegekukoricát vetünk, mint amire szükségünk van, vagy sok takarmánykukoricát is vetünk mellé, hogy inkább abból csemegézzenek a poloskáink a kertben. Így szigetszerűen növényvédelmet is lehet folytatni.