Házikert

Egynyári és kétnyári növények: miben térnek el?

Agrofórum Online

Fogalomtisztázó cikk következik, mert olvasói kérdés volt, hogy vajon mit jelent az egynyári és mit jelent a kétnyári növény?

Ezzel a két fogalommal gyakran találkozunk, amikor kertészetben járunk vagy palántát veszünk, netán indul a magvetési időszak. Az egynyári és a kétnyári növények fogalma nem mindenkinek egyértelmű, ezért pár gyakorlati magyarázat is érkezik hozzá ebben az írásomban, közérthetőbb formában.

Egynyári és/vagy balkonnövény

A leggyakrabban ezzel a fogalommal a kora tavaszi időben találkozunk, amikor is megjelennek a kertészetek polcán az egynyári és balkonnövények.

Az egynyári növények lágyszárú növények, melyek egy év alatt a magból növényekké cseperednek, virágot hoznak, abból termést érlelnek, majd a termésérés után idővel elpusztulnak. Ez egy tavasztól őszig tartó folyamat mindössze.

A balkonnövények és a rendkívül virágos, hívogató egynyári ágyásnövények mind ilyenek. Éppen ezért, amikor jönnek az első fagyok, akkor nem kell őket kiásni, hogy átteleltessük, mert igen ritkán szokott ez sikerülni.

Az egynyári növények másik neve, ha szabad így szakmaiatlanul fogalmaznom, az egyéves növény elnevezés. Ilyen a bab, a borsó, a napraforgó, az egynyári szarkaláb, a bársonyvirág, a salátafélék, a káposztafélék és a paprika, paradicsom is.

Ez utóbbiakról azért azt érdemes tudni, hogy a paprika és a paradicsom a saját éghajlatán több évig is megtermelhető, de hazánkban inkább csak a szezont bírja ki.

Sokan kísérleteznek üvegházban, fóliaházban átteleltetni például chilipaprikát! Ezeknek ilyenkor a szára kissé el is kezd ám fásulni és nem is egy lehetetlen küldetés az átteleltetése. Ezzel ellentétben egy egynyári szarkaláb, egy fejes saláta aligha lesz átteleltethető ebben a formában.

Mi az a kétnyári növény?

A kétnyári növények vagy más néven kétéves növények életfolyamatai másképp zajlanak az egynyárihoz képest. A magvetés évében először lombtömeget növelnek, életciklusuk teljes folyamatához két évre (két kerti szezonra) van szükség. Második évben fognak virágba borulni, majd abból termést érlelni.

De mi történik télen? Télen a kétnyári növények pihenőidőszakot hirdetnek, sokszor vissza is húzódnak a talajfelszín alá a hideg hónapokra. Tavasszal kibújnak újra, de ekkor már nemcsak lombot nevelnek, hanem virágot is hoznak, melyből majd termés lesz.

A zöldségek és fűszerek közül például a répafélék kétévesek. Egy petrezselyem, ha nem kerül ki az első évben a talajból, akkor következő évben hozza a virágot és majd a magvakat.

Egyes kétnyári növények levélzete nem húzódik vissza a talajba, hanem a talajfelszínre lapulva tölti a téli időszakot.

Sok fajnak vernalizációra, vagyis hideghatásra van szüksége ahhoz, hogy magot érleljen, így ezt a téli időszak adja meg számára.

Agrofórum Hírlevél
Iratkozzon fel az Agrofórum hírlevélre!

A feliratkozást követően a rendszer egy megerősítő emailt fog küldeni a megadott email címre. Ha nem érkezne meg a levél, kérjük nézze meg a spam vagy Gmail esetén a Promóciók és az Összes levél mappát.

Érdemes megszabadulni a madársóskától

2024. november 17. 14:10

Ha a kertünkben bukkan fel, érdemes mielőbb intézkedni, mert rendkívül szívós és gyorsan terjedhet, ellepve az ágyásokat és elnyomva a többi növényt.

Nehezen nevelhető szobanövények, profiknak

2024. november 17. 08:10

Ezek a növények megfelelő körülmények híján nem tudnak fejlődni, így hamar megbetegednek, kiszáradnak, elsárgulnak, elhalnak.

Neveljünk otthon kávécserjét!

2024. november 16. 08:10

Természetes élőhelyén (Afrikában) a kávécserje közepes méretű fává nő, beltérben azonban alacsony szobanövény méretű.

Megoldások az új-zélandi teafa teleltetésére

2024. november 15. 08:10

Ez az Új-Zélandon és Ausztráliában őshonos növény érzékeny a téli hidegekre, különös figyelmet kell fordítani tehát a fagyvédelemre.

Palántanevelésben használatos takaróföldek: perlit, zeolit, vermikulit

2020. február 8. 06:36

A takaróföld kiváló víztartó képességénél fogva óvja a magot, majd a csíranövényt a kiszáradástól, amíg a csíragyök nem fejleszt vízfelvételre alkalmas gyökereket.

A palántaneveléshez megfelelő föld házilag is elkészíthető!

2024. február 27. 05:40

Korántsem mindegy, milyen ültetőközeget választunk palántáink számára! Ha nem bízunk másban, mint amit magunk elkészítünk, akkor itt a lehetőség: állítsuk elő mi a palántaföldet!

Mi lehet a bajuk a szamócapalántáknak? Miért száradnak a levelek?

2023. június 4. 11:35

Kérem segítségüket! Mi lehet a bajuk a szamócapalántáknak? Képeket mellékelek. Köszönöm!

Mire ügyeljünk a paradicsompalánták kiültetése során?

2023. május 8. 04:36

Kezdő kertész vagyok, idén próbálkozom először paradicsom termesztésével. Szeretném, ha sikeres lenne a palánták kihelyezése. Mire ügyeljek a paradicsompalánták kiültetése során?