17℃ 6℃
május 9. Gergely, Katinka, Alberta, Édua
Házikert

Egynyári és kétnyári növények: miben térnek el?

Agrofórum Online

Fogalomtisztázó cikk következik, mert olvasói kérdés volt, hogy vajon mit jelent az egynyári és mit jelent a kétnyári növény?

Ezzel a két fogalommal gyakran találkozunk, amikor kertészetben járunk vagy palántát veszünk, netán indul a magvetési időszak. Az egynyári és a kétnyári növények fogalma nem mindenkinek egyértelmű, ezért pár gyakorlati magyarázat is érkezik hozzá ebben az írásomban, közérthetőbb formában.

Egynyári és/vagy balkonnövény

A leggyakrabban ezzel a fogalommal a kora tavaszi időben találkozunk, amikor is megjelennek a kertészetek polcán az egynyári és balkonnövények.

Az egynyári növények lágyszárú növények, melyek egy év alatt a magból növényekké cseperednek, virágot hoznak, abból termést érlelnek, majd a termésérés után idővel elpusztulnak. Ez egy tavasztól őszig tartó folyamat mindössze.

A balkonnövények és a rendkívül virágos, hívogató egynyári ágyásnövények mind ilyenek. Éppen ezért, amikor jönnek az első fagyok, akkor nem kell őket kiásni, hogy átteleltessük, mert igen ritkán szokott ez sikerülni.

Az egynyári növények másik neve, ha szabad így szakmaiatlanul fogalmaznom, az egyéves növény elnevezés. Ilyen a bab, a borsó, a napraforgó, az egynyári szarkaláb, a bársonyvirág, a salátafélék, a káposztafélék és a paprika, paradicsom is.

Ez utóbbiakról azért azt érdemes tudni, hogy a paprika és a paradicsom a saját éghajlatán több évig is megtermelhető, de hazánkban inkább csak a szezont bírja ki.

Sokan kísérleteznek üvegházban, fóliaházban átteleltetni például chilipaprikát! Ezeknek ilyenkor a szára kissé el is kezd ám fásulni és nem is egy lehetetlen küldetés az átteleltetése. Ezzel ellentétben egy egynyári szarkaláb, egy fejes saláta aligha lesz átteleltethető ebben a formában.

Mi az a kétnyári növény?

A kétnyári növények vagy más néven kétéves növények életfolyamatai másképp zajlanak az egynyárihoz képest. A magvetés évében először lombtömeget növelnek, életciklusuk teljes folyamatához két évre (két kerti szezonra) van szükség. Második évben fognak virágba borulni, majd abból termést érlelni.

De mi történik télen? Télen a kétnyári növények pihenőidőszakot hirdetnek, sokszor vissza is húzódnak a talajfelszín alá a hideg hónapokra. Tavasszal kibújnak újra, de ekkor már nemcsak lombot nevelnek, hanem virágot is hoznak, melyből majd termés lesz.

A zöldségek és fűszerek közül például a répafélék kétévesek. Egy petrezselyem, ha nem kerül ki az első évben a talajból, akkor következő évben hozza a virágot és majd a magvakat.

Egyes kétnyári növények levélzete nem húzódik vissza a talajba, hanem a talajfelszínre lapulva tölti a téli időszakot.

Sok fajnak vernalizációra, vagyis hideghatásra van szüksége ahhoz, hogy magot érleljen, így ezt a téli időszak adja meg számára.

Szamóca legjobb társnövényei: így lesz bő a termés

2025. május 9. 13:10

A jól megválasztott növénytársak nemcsak segítik a szamóca fejlődését, de a kártevők ellen is természetes védelmet nyújtanak.

Tavaszi kert gondozása: eszközök és trendek

2025. május 8. 14:10

Szakértők szerint egy 30-100 négyzetméteres kis konyhakertet már heti néhány óra munkával szépen karban lehet tartani.

Tiszafa: sokan félnek tőle, pedig értékes örökzöld

2025. május 8. 05:40

Érdemes közelebbről megismerkedni a tiszafával, ezzel a különleges örökzölddel, mert sok előnyös tulajdonsága révén kincs lehet a kertjében.

Vadnövények, melyek díszértékkel is bírnak

2025. május 7. 05:40

A vadnövények nemcsak szépek, de ellenállók, alkalmazkodók, ráadásul az ökológiai egyensúly megőrzésében is fontos szerepet játszanak.

Milyen fajtát válasszak, hogy nyártól őszig folyamatosan teremjen a paradicsom?

2025. február 4. 04:37

Hogyan lehet elérni, hogy nyár elejétől őszig folyamatosan legyen érő paradicsomom a kertben? Nyár végére legyengülnek a tövek, leveleik leszáradnak és már alig teremnek. Milyen fajtát válasszak?

Szamóca palántázása: így lesz bő és finom a termés

2025. április 13. 13:10

Kevesen tudják, azonban a szamóca palántázásának időzítése nemcsak a terméshozamot, hanem a gyümölcsök ízét is befolyásolja.

A jó növénykondíció a palántaneveléssel indul

2018. szeptember 5. 13:07

Még sok helyen a szabadföldi káposzta- és gyökérzöldségféléket szedik, a hajtató kertészek már a palántaneveléshez készülnek. Ennek kapcsán szeretném egy élettani fogalomra felhívni a figyelmet, amit az emberek esetében a táplálkozásban, az állatoknál a takarmányozás kapcsán már régóta használnak, de a növénytermesztésben ritkán, esetenként tévesen értelmeznek, ez a növénykondíció.

Szegedi siker: világszerte hasznosíthatják a szabadalommal védett baktériumtörzset

2018. február 7. 12:35

A zöldségtermesztésben különösen nagy károkat okozó baktériumok és gombák ellen találtak új baktériumtörzset a Szegedi Tudományegyetem kutatói.