A konyhakertet feldobhatjuk ehető virágokkal is, melyek ráadásul sok esetben a biokert alapnövényei is. Így két legyet ütünk egy csapásra, jelzőnövényünk is lesz az egymást segítő növények rendszeréhez, és a salátánkra is tehetjük őket!
Bársonyvirág, alias büdöske
A bársonyvirágot sokan büdöskeként ismerik, mert jellegzetesen erős illatú dísznövény. A biokertben akkor vesszük hasznát, ha a konyhakerti növényünkről a csigákat át akarjuk csábítani máshova, például a büdöskére.
Az ehető virágok között a kesernyés virágok közé tartozik, így csak módjával használjuk a tányéron, nehogy más salátafélékkel vagy zöldekkel együtt már ehetetlen legyen a végeredmény. Szintén a kesernyések közé tartozik a rukkola és a sóska, spenót is, de még a kelkáposzta is.
Pitypangvirág, a sárga méhcsalogató
A pitypang százszám virágzik a természetesebb gyepekben. Akár a levelét, akár a virágát szedjük meg, számos felhasználási módja van. Levelét és virágát salátákba teszik, de sárga virágaiból pitypangszörpöt, szirupot is főzhetünk.
Valójában a pitypangnak nagyon sokféle felhasználási módja van. Néhol sörnek főzik le, van, aki főzelékként kedveli, de készülhet belőle kávé, szappan, de még lekvár is.
Gyógyászati értéke sem elhanyagolható: szívelégtelenséget gyógyítottak vele népgyógyászati leírások szerint, mentsruációs panaszokat enyhíthet, magas vérnyomás kezeléskor is használták. Sajnos ma már ezek a tudások kikopnak a köztudatból és csak gyomnövény mivoltát ismerik a legtöbben.
A keserű ízét a tejnedvében található hatóanyagok adják egyébként.
FONTOS! A pitypangra sokan allergiások, így először allergiatesztet érdemes végezni, mielőtt a tányérunkban landol, vagy más felhasználásra kerülne a kezünkbe.
Sarkantyúka, bodzavirág, sásliliom
Nagy kedvenceim közé tartozik az ehető virágok világában a sásliliom, mert akár még palacsintabundába is beforgathatók! Ha a sásliliom receptekre rákeresünk, akkor még rizzsel töltött verziót is találunk az interneten. Nagy ehető virágos szakemberként, Halmos Mónika receptjei azok, melyek nemcsak bombabiztosak, de még ízletesek is.
Amúgy a biokertben a sarkantyúka jó jelzőnövénye a földibolhának és a poloskának is, így nemcsak finom lesz, de hasznos is. Szerencsére ez az előző két növényről nem mondható el, viszont a bodza esetében a sok fekete levéltetűvel számolni kell, így érdemes a bodzatövek köré a természetes piretroidtartalmú rebarbarát ültetni, ha növénytársításban gondolkodunk.