Házikert

Ehető virágok: ezeket ültetjük a konyhakertbe

Agrofórum Online

A konyhakertet feldobhatjuk ehető virágokkal is, melyek ráadásul sok esetben a biokert alapnövényei is. Így két legyet ütünk egy csapásra, jelzőnövényünk is lesz az egymást segítő növények rendszeréhez, és a salátánkra is tehetjük őket!

Bársonyvirág, alias büdöske

A bársonyvirágot sokan büdöskeként ismerik, mert jellegzetesen erős illatú dísznövény. A biokertben akkor vesszük hasznát, ha a konyhakerti növényünkről a csigákat át akarjuk csábítani máshova, például a büdöskére.

Az ehető virágok között a kesernyés virágok közé tartozik, így csak módjával használjuk a tányéron, nehogy más salátafélékkel vagy zöldekkel együtt már ehetetlen legyen a végeredmény. Szintén a kesernyések közé tartozik a rukkola és a sóska, spenót is, de még a kelkáposzta is.

Pitypangvirág, a sárga méhcsalogató

A pitypang százszám virágzik a természetesebb gyepekben. Akár a levelét, akár a virágát szedjük meg, számos felhasználási módja van. Levelét és virágát salátákba teszik, de sárga virágaiból pitypangszörpöt, szirupot is főzhetünk.

Valójában a pitypangnak nagyon sokféle felhasználási módja van. Néhol sörnek főzik le, van, aki főzelékként kedveli, de készülhet belőle kávé, szappan, de még lekvár is.

Gyógyászati értéke sem elhanyagolható: szívelégtelenséget gyógyítottak vele népgyógyászati leírások szerint, mentsruációs panaszokat enyhíthet, magas vérnyomás kezeléskor is használták. Sajnos ma már ezek a tudások kikopnak a köztudatból és csak gyomnövény mivoltát ismerik a legtöbben.

A keserű ízét a tejnedvében található hatóanyagok adják egyébként.

FONTOS! A pitypangra sokan allergiások, így először allergiatesztet érdemes végezni, mielőtt a tányérunkban landol, vagy más felhasználásra kerülne a kezünkbe.

Sarkantyúka, bodzavirág, sásliliom

Nagy kedvenceim közé tartozik az ehető virágok világában a sásliliom, mert akár még palacsintabundába is beforgathatók! Ha a sásliliom receptekre rákeresünk, akkor még rizzsel töltött verziót is találunk az interneten. Nagy ehető virágos szakemberként, Halmos Mónika receptjei azok, melyek nemcsak bombabiztosak, de még ízletesek is.

Amúgy a biokertben a sarkantyúka jó jelzőnövénye a földibolhának és a poloskának is, így nemcsak finom lesz, de hasznos is. Szerencsére ez az előző két növényről nem mondható el, viszont a bodza esetében a sok fekete levéltetűvel számolni kell, így érdemes a bodzatövek köré a természetes piretroidtartalmú rebarbarát ültetni, ha növénytársításban gondolkodunk.

Agrofórum Hírlevél
Iratkozzon fel az Agrofórum hírlevélre!

A feliratkozást követően a rendszer egy megerősítő emailt fog küldeni a megadott email címre. Ha nem érkezne meg a levél, kérjük nézze meg a spam vagy Gmail esetén a Promóciók és az Összes levél mappát.

5 érv, hogy ne vágjuk vissza télre az évelőket!

2024. december 18. 05:40

Nézzük meg az érveket a "mindent hagyunk úgy, ahogy van télen, hiszen a természet sem kaszál és vagdos" kertészeti elképzelés mellett!

Így tartsuk tisztán a szobanövényeink leveleit!

2024. december 17. 11:10

A szobanövények leveleinek tisztítása azért fontos, mert a rajtuk felhalmozódó por, zsír, vízkő vagy egyéb szennyeződés gátolhatja a növények létfontosságú folyamatait.

A legjobb talajtakaró mixek, és amit tudni érdemes róluk

2024. december 17. 05:40

A legjobb talajtakaró mixek témáját hoztam most, melyekről már saját tapasztalatok alapján tudom elmondani a legfontosabb információkat.

Így ne vásároljon növényt, ha jót akar magának és a kertnek!

2024. december 16. 13:40

A megfelelő növény kiválasztása nemcsak esztétikai kérdés, hanem a sikeres kertészkedés alapja is. Nézzünk 8 hasznos tippet a választáshoz!

Hogyan védjük meg a gyógynövényeket télen?

2023. november 7. 08:10

Közelednek a kemény fagyos téli napok, pedig még sok kertben zöldellnek a fűszernövények és a gyógynövények, amelyeknek egész évben hasznát vesszük. Hogyan lehet megvédeni ezeket?

Macskák és az aromaterápia

2023. május 8. 05:36

A macskák nagyon érdekes állatok, mert egyes illóolaj összetevőkre olyan szinten allergiásak, hogy a szervezetük képtelen lebontani, és így mérgező hatással van rájuk.

Házipatika – gyomnövények gyógyhatásai

2020. szeptember 25. 08:17

Térképezzük fel, hogy a hazánkban jellemző, elsődlegesen gyomnövénynek tekintett növényfajok milyen gyógyhatással bírnak az emberi szervezetre!

Házipatika – dísznövények gyógyhatásai

2020. szeptember 29. 09:32

Dupla öröm olyan növényeket nevelni a kertünkben, amelyek nemcsak díszítenek, hanem bizonyos növényi részeikből készített gyógyteájukkal enyhíthetik is a panaszainkat egyes egészségügyi problémáinknál.